Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Loading /usr/lib64/xorg/modules/extensions/libglx.so Module glx: vendor="X.Org Foundation"Jenže když se později spouští ovladač NVIDIA (stažený ze serveru NVIDIE), požaduje svůj vlastní glx modul, který je umístěný v témže adresáři jako libglx.so, ale jmenuje se (v závislosti na verzi ovladače např.) libglx.so.331.38. Ovladač si stěžuje takto:
NVIDIA (0): Failed to initialize the GLX module; please check in your X NVIDIA (0): log file that the GLX module has been loaded in your X NVIDIA (0): server, and that the module is the NVIDIA GLX module.Když jsem na internetu hledal, co s tím, našel jsem radu soubor libglx.so odstranit a místo něj udělat symbolický odkaz téhož jména ukazující na libglx.so.331.38. To jsem udělal a 3D grafika po restartu x serveru skutečně fungovala. Avšak jen do chvíle, než jsem počítač uspal na disk - po probuzení na monitoru blikaly jen barevné čmáranice (uspání do paměti tento následek nemělo). Takže tento způsob je pro mě nepoužitelný, protože uspání na disk používám denně, kromě toho to i tak není čisté řešení, protože stačí aktualizace balíku xserver-xorg-core, aby se můj symbolický odkaz přemazal plnohodnotným souborem, nebo instalace nové verze ovladačů NVIDIA a můj odkaz bude odkazovat na neexistující soubor (protože se vytvoří glx modul nového jména). Neměli byste někdo pro mě nějaké lepší řešení než symbolický odkaz? Děkuji mnohokrát.
Řešení dotazu:
libGL error: failed to load driver: swrastTak vlastně nevím, zda je problém v ovladači NVIDIA (např. přímo od NVIDIE nebo z balíčku, i když prý je to ten samý) nebo v něčem jiném.
Tiskni
Sdílej: