Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Dobry den,
mel bych dotaz: pritelkyne foti a upravuje fotky na Win7 v legalne koupenem SW. Momentalne se ji rozbilo telo a uvazuje prechodu na novejsi. Zjistili jsme vsak, ze jeji verze nejmenovaneho SW ktery pouziva nepodporuje tyto novejsi rawy. Napadlo mne nekolik reseni a jedno z nich je prechod na nejake distro s.s. Rad bych se timto zeptal o radu na distro pro grafiky + mam nekolik dotazu:
- jak je to s 10b prenosem obrazu do monitoru/kalibraci (pred mnoha mesici jsem cetl o nejake castecne podpore)
- podpora vice monitoru
- krome distra (pokud jsou nejaka ktera se toto specializuji/jsou vhodnejsi)
- mne zajima stav graf. sw (pred lety jsem chvili pouzival Gimp, ale pro jeho slozitost a neprehlednost jsem jej prestal pouzivat) - co je dnes v totmo smeru za moznosti? Potrebuje nacist raw, udelat s nim potrebne korekce + retuse, ulozit, vypalit na DVD, udelat patricny postisk DVD, odeslat do firmy data vystikli book/materialy.
- take se obcas pouziva starsi, ale kvalitni DV kamera -> musi se stahnout video do PC, prestrihat a vyplodit+vypalit DVD/BD - jake svobodny a kvalitni SW je dnes k mani?
- placene varianty jsou jake a s jakymi vyhodami?
Zajimaji mne soucasne moznosti, ne/vyhody jednotlivych reseni a alternativy.
Dekuji velice. Jaromir
To jaké převodníky má HW nemá žádnou spojitost s SWMůj X.org teda defaultně jede v 32b RGBA a nevím, jak bych ho přepnul. Jinak dneska už to snad nejsou převodníky a monitor se připojuje přes digitální rozhraní.
Dekuji za pripominky,
pro neznale: vetsina monitoru ma 6b barvy, lepsi 8b a existuji i 10b, nekdy se jim rika graficke. Kdyz vezmete treba odstupnovani sede, tak pri 24b je to 256 odstinu, pri 10b 1024, coz je podstatny rozdil.
OS:
- Od dob winXp neni problem mit 10b, ale pouze pro profi graf. karty nVidia a AMD/ATI.
- od Linux 3.11 by mela byt v kernelu 10bpp DP
GPU:
- U linuxu, podle toho co jsem zjistil, tak AMD/ATI siatuace je stejna, pro nVidii jina a to - cokoliv od 80tkove rady je nativ v 10b a uz dva roky ma nVidia v ovldacich plnou podporu. Intel jsem nasel pouze neco o Experimental a nikdo nevi presne ... .
- co se OS ovladacu tyce, tak jsem zadne verohodne info nenasel
Pro tuto chvili men zajima, jestli je zde nekdo ze zkusenostma realnyma s 10b provozem a pokud ano, tak s jakym.
Dekuji velice. Jaromir
P.S. Ted jsem nasel dalsi info: Intel od xf86-video-intel 2.16.0 podporuje 10b DP od HD3000 (2,5 roku podpora) a AMD ma HW podporu od Radeon HD 5000. Slo o starsi info, z ktereho bylo patrne, ze na nVidii byly problemy s vicero minotory/color management.
Stavajici system je osm Intel core s integrovanou GPU a W764. Cil: Linux dtto cela cesta v 10b.
V tuto chvili by mne take zajimalo jakou zkusenost mate s 10b SW/nebo jste alespon videli fungovat na Linuxu. Zajimama mne i co nefungovalo (jake verze) a jaky HW.
Pripominky stylu at si to vyzkousim nejsou uzitecne.
Dikes. Jaromir
P.S.2.Ted jsem do tretice nalezl par lidi kterym behaji 10b barvy na 4850/70, tak babo rad ;O)
Nevim o zadnem linuxovem SW, ktery by umel 10bit barvy v Xkach vyuzit. Ani Bibble/AfterShot Pro o nicem takovem nemluvi. Podle me dulezitejsi pro dane urceni bude podpora kalibrace monitorem a soft proofing v RAW editoru. Nejaka podpora OpenCL uz je jen drobnost, ktera vetsinou v linux nefunguje a casto staci jen vykonne CPU.
Zarazi me ale jina vec - kazdy, kdo to mysli s fotografii vazne, je vicemene vazan na jeden konkretni RAW editor. Vystupy a moznosti kazdeho jsou tak rozdilne, ze prejit na jiny jen tak lehce nejde. Pri zmene tela dobra, kazdy RAW editor ma ruzne konverzni profily a kazdy snimac jinou tonalitu, clovek se tak jako tak musi prizpusobit.
Jo tak o digiKam zrovna nevim. Prvni vyber delam hromadnym exportem do JPG a vytrizeni v beznem prohlizeci obrazku. Vystup mam vetsinou web, takze stejne ke konci workflow konvertuju do 8-bit sRGB JPEGu. Na tisk v oblibenem fotolabu taky bohuzel berou jen standardni sRGB JPEG.
Ve zpravicce se mluvi pouze o 16-bit internim zpracovani, coz povazuju za samozrejmost u vsech RAW editoru, kdyz samotne moderni RAWy jsou povetsinou 14-bit ci vice. Az budu mit cas, pogooglim okolo 10-bit vystupu do X samotnych.
Tak tagovani a filtrovani taky povazuju za vcelku zakladni vlastnost RAW editoru a neni k tomu vetsinou ani potreba import do interni knihovny, proste se ty informace drzi v sidecar souborech. Moje osobni workflow pro trizeni je jednoduche: export do JPG (prip. jednoduche vyextrahovani embedded JPEGu z RAW souboru), vytrizeni v obycejnem prohlizeci obrazku s prip. porovnanim nekolika snimku vedle sebe ci pri 100% zvetseni a promazani nevyhovujicich. Pak jednoduchym cyklem v bashi odmazu ty RAWy, ke kterym neexistuje JPEG ve vytridovacim adresari. Tim dostanu finalni sadu fotek, ktere naimportuju do RAW editoru a na nichz pak postupne provadim vsechny upravy az do finalniho exportu.
V soucasne dobe drtiva vetsina IPS panelu (tedy LG.display) pod 24" vcetne je 6-bit + 2-bit FRC s sRGB gamutem. 27" a vetsi jsou casto 8+2 FRC (marketingove oznacovane jako 10-bit) ve variantach s sRGB a AdobeRGB gamutem. Casto jsou 6+2 panely pixelove klidnejsi, nez 8+2 panely, kde je videt na sedych prechodech podivny pixel neklid (viz. http://www.lagom.nl/lcd-test/inversion.php)
Samsung PLS panely 27" jsou nativne 8-bit a sRGB, stejne jako A-MVA a AHVA panely od AUO.
Viz. http://www.tftcentral.co.uk/articles/monitor_panel_parts.htm
Momentalne se ji rozbilo telo a uvazuje prechodu na novejsi.
S kolorimetrem a kalibrací problém nebude, ale s podporou více monitorů asi ano, v tom smyslu, že (pokud vím) momentálně nelze nastavit u každého monitoru jiný ICC profil, což by ale člověk s několika rozdílnými monitory potřeboval. Možná už ale v tomto směru nastal nějaký pokrok (v kterémžto případě mě jistě někdo opraví). Já si zatím kalibruju pouze jeden monitor (z celkových dvou) a abych nemusel mít vlastní kolorimetr, prostě jsem si stáhl ICC profil pro jiný exemplář téhož typu monitoru, který už někdo kolorimetrem proměřil. Je to nesprávné a je to nepřesné, ale pro mé amatérské nasazení to stačí.
Pokud jde o vyvolávání RAW obrázků, zkoušel jsem digiKam, Rawstudio a RawTherapee. Vše jmenované má své výhody a nevýhody. Jestli se to hodí pro profesionální použití, to už si musí každý ujasnit sám podle svých představ. V každém případě jsou tyto grafické programy (a mnohé další) dostupné ve všech běžných distribucích.
Pro editaci videa existuje v každé distribuci pár programů, ale já osobně jsem použil jenom párkrát Kdenlive. Slyšel jsem nějakou chválu na Cinelerru, nicméně i zde platí, že možnosti profesionálního nasazení se různí podle požadavků daného profesionála. Každý má jinou představu o tom, co software má (či nutně musí) umět.
Pokud jde o distro, je v podstatě úplně jedno, které to bude. Doporučuji zdaleka se vyhnout od základu špatným distribucím, tedy Ubuntu, Debianu a jejich derivátům. Cokoliv jiného poslouží znamenitě, protože v podstatě všechny jmenované programy budou určitě k dispozici jako balíčky pro Fedoru, OpenSUSE, Arch, Gentoo a pro spoustu dalších distribucí. Možná to chce pár distribucí vyzkoušet, případně si o nich něco přečíst.
Kdyby mě někdo nutil vydat jedno jediné doporučení distribuce, pak pro někoho, kdo zatím nemá dlouhodobé zkušenosti s Linuxem, bych zvolil Fedoru s KDE. Pro zkušené uživatele existuje samozřejmě spousta dalších možností.
Doporučuji zdaleka se vyhnout od základu špatným distribucím, tedy Ubuntu, Debianu a jejich derivátům.Pro autora dotazu a jiné neznalé:
No, je už na uvážení každého, jestli dá na dobře míněnou radu nebo zda se raději sám poctivě spálí. Já jsem se spálil mnohokrát a opakovaně (v podstatě ze zvědavosti) a musím uznat, že to byla mimořádně důležitá a cenná zkušenost. Takže uznávám, že v jistém smyslu je možná dobré příslušné věty ignorovat — podle toho, kolik času a úsilí chce člověk promrhat a zda se chce nechat nakrknout až do té míry, že se třeba vrátí k nějaké proprietární platformě či něčemu podobně děsivému. Pro začátky s Linuxem bez slz a vrásek je ovšem vhodné nechat si ze začátku trochu poradit.
(To ale může být nakonec irelevantní, pokud původní tazatel není začátečník; nikde o tom explicitně nepsal.)
Víš, to je těžké, já bych mohl napsat (a nepíšu to nyní autorovi) ,aby se uživatel vyhnul Archu, protože 3× co jsme ho zkoušel instalovat, tak ani jednou nenaběhl a chvíli mi trvalo než jsem to rozchodil, nebo napsat aby se vyhnul Fedoře, protože se bude muset systému furt věnovat a „aktualizovat“, bo nová verze je tu častěji než daňové přiznání. Ale i tyto argumenty považuji za dost málo, abych jimi někoho odrazoval. No a ty nedáváš momentálně žádné. Když náhodou někdy jo, tak nejsou moc distro specific, pokud ano, tak jsou to běžné provozní problémy, kterými trpí jakákoliv jiná distribuce.
Samozřejmě jsem si vybral distribuce abych ti brnkl na strunu…
Třeba to bude klasický PEBKAC.
Distribuce, která míchá dohromady (tedy spojuje v jediný úkon) instalaci balíčku, spouštění služby při startu a explicitní spuštění služby, je špatná distribuce. To není běžný provozní problém, ale zásadní vada v návrhu a zásadní bezpečnostní problém, který se nedá v podstatě nijak obejít. A když už jsme zrovna u této distribuce, je docela šílené, s jakým mlčením a klidem „komunita“ kolem ní ustála zavedení automatizovaného spyware do auto-completion a spoustu dalších průserů. (Že se to dá vypnout, je poměrně chabá útěcha.)
K těm „schválně“ vybraným distribucím nelze než dodat, že časté aktualizace jsou obrovské plus, nikoliv mínus. Díky častým aktualizacím má uživatel Archu nebo Fedory stále aktuální desktop a nečelí takovým průserům, jaké vidíme u zoufalých pokusů aktualizovat v dnešní době Ubuntu z roku 2010 nebo Debian z doby římské republiky. (A že jich je v místní poradně až smutně mnoho!) Každá aktualizace s sebou může přinést určitý problém, například bug v konverzi metadat nějakého programu do novějšího formátu nebo nutnost ručně upravit konfigurační soubor. Proto je dobré tyto problémy rozdělit jak v čase, tak do několika kroků a verzí, aby pak uživatel nemusel čelit situaci, kdy aktualizuje po půl roce (!!!) přes několik releasů každého balíčku a má pak s nefunkčním desktopem či serverem na hodně dlouho o zábavu postaráno. Věnovat aktualizacím v průměru 5 minut denně se zkrátka vyplácí, jak co do efektivity práce, tak co do „user experience“ a spolehlivosti celého systému.
To co píšeš na začátku je věcí přístupu, taky se mi to nelíbí a taky proto si na server raději dám CentOS, ale na desktopu, je to možná co chce většina uživatelů, takže znovu je to věc a přístupu…
auto-completion je jen u Bubuntu, pokud vím a nejsem si jistý, jestli není default off, nebo se ptá.
No vidíš ty si myslíš že je to plus, já si myslím, že je to opruz, hrát si můžu ve virtuálech, pokud si chci hrát. Jak na NTB tak na desktopu mám Debain Squeeze a od instalace (či přechodu z Lenny) se mi nerozbilo nic a mám to stále stejně funkční a spolehlivé, za celou dobu od přechodu jsem nic neřešil, sem tam aplikuji bezpečnostní aktualizace, de-facto za chodu (výjimečně ruční instalace NVIDIA při akualizaci X-ek nebo jádra, bo používám nedistribuční blob) a několik dlouhých let nemusím řešit nic a předpokládám, že nebudu muset řešit ještě další čas, jednou nastavíš a několik let používáš to chci já a je to po mně i chtěno od ostatních (nejlépe je žádána jedna instalace na život HW).
No a ty si hračička a chceš to mít nejnovější, tak si hrej, ale zkus akceptovat, že konzervativní nerovná se špatné a jsem přesvědčen, že většina uživatelů chce používat, ne řešit…
Co se prvniho odstavce tyce, tak mne jine realne reseni ani nepadlo, podle toho co jsem mel mel moznost zjistit.
Mohl bych poprosit o ty vyhody a nevyhody?
Musim udelat nejakou resersi a moc casu neni ... udelat zaver a neco vybrat ... a budto se strefim a popasuje se s tim, nebo budu muset proces zopakovat, cemu bych se rad vyhnul.
Co se distra tyce, tak ja osobne jsem zvykly na Slackware ... a pokud si neco zvyknu a funguje to, tak nemam potrebu neco menit, i kdyz jde treba o Slackware 9.0 ;O)
Zeptam se jinak - kdyz je zvykla na Lightroom a Phoptoshop, na co z tech tri se ji bude lepe prechazet?
Ůůůfff. Tak tohle od pasu nestřelím. Obávám se, že nezbude než věnovat tomu třeba tři hodiny času, každému programu hodinu, proklikat se tím skrz naskrz a zjistit, co by mohlo být vyhovující.
Dlužno dodat, že v prostředí, kde je instalace softwaru otázkou minuty a jednoho příkazu, není až tak složité vyzkoušet programů třeba deset. (S komerčním softwarem, od kterého se někde musí složitě hledat a stahovat zkušební verze či něco podobného, to zdaleka tak snadné není.) Pokud si ale někdo zvykne na nějaké „flagship“ funkce některých programů od Adobe, těžko je pak hledá v jiných programech. (Navíc se musím přiznat, že Photoshop jsem naposledy používal v roce 2004. Od té doby jsem neviděl ani Photoshop, ani platformy, na kterých tento program nativně běží. Takže si vůbec nedovedu představit, co všechno současný Photoshop umí. Za deset let se musel změnit pořádně.)
Lightroom uspesne pod linuxem pouzivam, ale hadam, ze tam bude problem spis ta licence... (v akci se da sehnat uz pod 2000 Kc). Na druhou stranu ten vystup za to stoji a zbytek linuxovych RAW editoru si stale (bohuzel) drzi velky odstup.
Mohu poprosit o rozvedeni toho prispevku? Dekujeme. Jaromir
Lightroom (32-bit verze 5.2 myslim) se da jednodusse rozchodit pod wine a bezi stabilne klidne cely den. Je tam par drobnych bugu (filmstrip neukazuje vic nez 500 fotek, mozna budou problemy se zpracovanim videa atd.), ale nic zavazneho. 64-bit verze se rozjede, ale pada.
Postup instalace je jednoduchy:
1. nainstalovat gdiplus knihovnu (pres winetricks treba)
2. nakopirovat sRGB ICC profil do adresare windows
3. nainstalovat Lightroom, spustit, pouzivat.
Dalsi informace viz. napr. https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=version&iId=28669&iTestingId=82845
Dekuji za odpoved.
Byl jsem ted par dni mimo - rad bych vedel jednak ohledne tech akci - kde jak, atd. A take info ohledne toho odstupu mne zajima. Fotky needituji. Dekuji za blizsi info!
Jaromir
Bohuzel nemam ted cas sepisovat vsechno detailne, ale detailni informace ke stare verzi (nektere kroky uz nejsou potreba) lze najit napr. tady: http://www.pentaxforums.com/forums/32-digital-processing-software-printing/159894-lightroom-3-4-linux-its-alive-working-pretty-well-3.html#post2171005
Chce to trochu rucni prace, precejen je to emulovany proces a vysledek neni a nikdy nebude 100%. V pripade vazne zavislosti na Lightroom ale doporucuju zustat na Windows nebo koupit Maca (nechci tu prosazovat linux jako ekvivalentni "zdarma" nahradu jinych OS).
Tak to netusim, v RAW editorech udelam vsechny upravy, co potrebuju, dal do fotky uz nezasahuju. Prip. GIMP se da velice dobre pouzit pro jednodussi manualni upravy, mne uz povetsinou postaci ImageMagick pro finalni resize, sharpen a export.
Tiskni
Sdílej: