Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
/sbin/hdparm -B255 /dev/sda
Nedocetl jsem se proc to musim resit takto radikalne, ale budiz.
Jenze! kde konci jeden problem, zacina druhej. Kdyz ted uspim notebook (sklapnutim) a pote ho probudim, je hodnota APM nastavena zpatky na 128 a "trpaslik mlati kladivkem" vesele dal.
Tak googlim jako divej a nastavuju do /etc/hdparm.conf:
/dev/sda { apm = 255 apm_battery = 255 }Ale zadna zmena. Tak zkousim vytvaret skripty v adresari /usr/lib/pm-utils/sleep.d, ale castym vysledkem je, ze notebook uz se neprobudi a ja ho musim natvrdo vypnout! V navalu zoufalstvi spoustim:
locate -i hdparm | xargs grep "128"
a zurive se vrham na vsechny stodvacetosmicky, ktere to najde. Ale nic! nic, proste nic
Tedy otazka zni: Co mam napsat do hdparm.conf? Prip. spoustite prosim nekdo neco po probuzeni notebooku? A jak to delate?
Dekuji
Řešení dotazu:
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Seagate Barracuda 7200.14 (AF) Device Model: ST1000DM003-9YN162 Serial Number: S1D67LZL LU WWN Device Id: 5 000c50 05b35413c Firmware Version: CC4H User Capacity: 1 000 204 886 016 bytes [1,00 TB] Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical Rotation Rate: 7200 rpm Device is: In smartctl database [for details use: -P show] ATA Version is: ATA8-ACS T13/1699-D revision 4 SATA Version is: SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s) Local Time is: Mon Aug 11 22:39:41 2014 CEST SMART support is: Available - device has SMART capability. SMART support is: Enabled
Nespouštím a v NTB nechci nic jiného než SSD.
Jinak jak už bylo psáno, hdparam to jen nastavuje a disk to při vypnutí ztratí, nicméně bych si tipl, že to bude nějaký WD kde je to pokažené by design a pokud to chceš řídit sám, musíš si to přestavit, pokud to lze, možná, možná. Celé je to o tom, že hlavička zaparkuje a za 30sec se flushne cache na disk, tak jej vzbudí. Pomoci lze tím, že /var/tmp dáš do paměti a nastavíš swappiness na nula nebo nemáš swap.
vm.swappiness = 0
. I kdyz to je jeste pozustatek z doby, kdy jsem mel SSD
SSD bylo vazne super. Ten "sviznostni" rozdil je opravdu znat. Jenomze ja potrebuju sifrovat sva data (seznamy zakazniku, individualni ceniky, ..., obrazky manzelky z dob kdy ehm byla jeste fotogenicka, ...)
No a nasel jsem dva zpusoby jak sifrovat. Jeden byl ten, ktery primo nabizi Debian pri konfiguraci diskovych oddilu (zrejme LUKS nebo neco jineho jaderneho) - a ten (podle Googlu) neni vubec k SSD setrny a pravdepodobne proto sel SSD do haje
Pak je tu druhy zpusob, ktery bezel ve FUSE a udajne byl SSD-friendly. Jenomze to melo radu podivnych omezeni a kdyz mi obcas exla baterka, pocital jsem pri naslednem bootu vsechny svaty (a to mam zalohy)
Jinak pro uplnost, hdparm -I
tvrdi toto:
ATA device, with non-removable media Model Number: WDC WD7500BPKT-00PK4T0 Serial Number: WD-WX41CC1L3491 Firmware Revision: 01.01A01 Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6
TYJO. Chystam se poridit to Lenova T400 SSD. A chtel bych provozovat KUBUNTU a samozrejme SIFROVAT, idealne DM-cryptem. Takze mi celkem vstanuly vlasy hruzou, ze bych ho odrovnal.
Mohl by mi nekdo poradit, cemu se vyhnout a co nedelat, aby mi ten disk aspon chvilku vydrzel?
Diky,
P.
No, ja ten suplik mam taky... a chci do nej dat stavajici disk s W7, abych je nemusel presouvat.
Jeste nejsem zcela rozhodnuty, ale cim dal vice mam chut se na ssd vyprdnout, koupit klasicky WD blue 1TB, rozdelit ho na pul a mit svatej klid a litr v kapse
By default sa sifrovany disk tvari pre FW ako "na 100% zaplneny" takze "wear leveling" nema ako fungovat. DalsiaHuh ? Sifrovani totalne nesouvisi s wear-levelingem.
Tiskni Sdílej: