Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
/sbin/hdparm -B255 /dev/sda
Nedocetl jsem se proc to musim resit takto radikalne, ale budiz.
Jenze! kde konci jeden problem, zacina druhej. Kdyz ted uspim notebook (sklapnutim) a pote ho probudim, je hodnota APM nastavena zpatky na 128 a "trpaslik mlati kladivkem" vesele dal.
Tak googlim jako divej a nastavuju do /etc/hdparm.conf:
/dev/sda { apm = 255 apm_battery = 255 }Ale zadna zmena. Tak zkousim vytvaret skripty v adresari /usr/lib/pm-utils/sleep.d, ale castym vysledkem je, ze notebook uz se neprobudi a ja ho musim natvrdo vypnout! V navalu zoufalstvi spoustim:
locate -i hdparm | xargs grep "128"
a zurive se vrham na vsechny stodvacetosmicky, ktere to najde. Ale nic! nic, proste nic
Tedy otazka zni: Co mam napsat do hdparm.conf? Prip. spoustite prosim nekdo neco po probuzeni notebooku? A jak to delate?
Dekuji
Řešení dotazu:
=== START OF INFORMATION SECTION === Model Family: Seagate Barracuda 7200.14 (AF) Device Model: ST1000DM003-9YN162 Serial Number: S1D67LZL LU WWN Device Id: 5 000c50 05b35413c Firmware Version: CC4H User Capacity: 1 000 204 886 016 bytes [1,00 TB] Sector Sizes: 512 bytes logical, 4096 bytes physical Rotation Rate: 7200 rpm Device is: In smartctl database [for details use: -P show] ATA Version is: ATA8-ACS T13/1699-D revision 4 SATA Version is: SATA 3.0, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s) Local Time is: Mon Aug 11 22:39:41 2014 CEST SMART support is: Available - device has SMART capability. SMART support is: Enabled
Nespouštím a v NTB nechci nic jiného než SSD.
Jinak jak už bylo psáno, hdparam to jen nastavuje a disk to při vypnutí ztratí, nicméně bych si tipl, že to bude nějaký WD kde je to pokažené by design a pokud to chceš řídit sám, musíš si to přestavit, pokud to lze, možná, možná. Celé je to o tom, že hlavička zaparkuje a za 30sec se flushne cache na disk, tak jej vzbudí. Pomoci lze tím, že /var/tmp dáš do paměti a nastavíš swappiness na nula nebo nemáš swap.
vm.swappiness = 0
. I kdyz to je jeste pozustatek z doby, kdy jsem mel SSD
SSD bylo vazne super. Ten "sviznostni" rozdil je opravdu znat. Jenomze ja potrebuju sifrovat sva data (seznamy zakazniku, individualni ceniky, ..., obrazky manzelky z dob kdy ehm byla jeste fotogenicka, ...)
No a nasel jsem dva zpusoby jak sifrovat. Jeden byl ten, ktery primo nabizi Debian pri konfiguraci diskovych oddilu (zrejme LUKS nebo neco jineho jaderneho) - a ten (podle Googlu) neni vubec k SSD setrny a pravdepodobne proto sel SSD do haje
Pak je tu druhy zpusob, ktery bezel ve FUSE a udajne byl SSD-friendly. Jenomze to melo radu podivnych omezeni a kdyz mi obcas exla baterka, pocital jsem pri naslednem bootu vsechny svaty (a to mam zalohy)
Jinak pro uplnost, hdparm -I
tvrdi toto:
ATA device, with non-removable media Model Number: WDC WD7500BPKT-00PK4T0 Serial Number: WD-WX41CC1L3491 Firmware Revision: 01.01A01 Transport: Serial, SATA 1.0a, SATA II Extensions, SATA Rev 2.5, SATA Rev 2.6
TYJO. Chystam se poridit to Lenova T400 SSD. A chtel bych provozovat KUBUNTU a samozrejme SIFROVAT, idealne DM-cryptem. Takze mi celkem vstanuly vlasy hruzou, ze bych ho odrovnal.
Mohl by mi nekdo poradit, cemu se vyhnout a co nedelat, aby mi ten disk aspon chvilku vydrzel?
Diky,
P.
No, ja ten suplik mam taky... a chci do nej dat stavajici disk s W7, abych je nemusel presouvat.
Jeste nejsem zcela rozhodnuty, ale cim dal vice mam chut se na ssd vyprdnout, koupit klasicky WD blue 1TB, rozdelit ho na pul a mit svatej klid a litr v kapse
By default sa sifrovany disk tvari pre FW ako "na 100% zaplneny" takze "wear leveling" nema ako fungovat. DalsiaHuh ? Sifrovani totalne nesouvisi s wear-levelingem.
Tiskni
Sdílej: