Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Ahoj, mam Kubuntu 14.04 a Xerox Phaser 6000, ktery ma na strankach vyrobce ovladac pro linux. Ten sice nejde nainstalovat - protoze je pro 32bit ale podarilo se mi ji rozjet nakopirovanim souboru do adresaru CUPS a rucni volbou souboru ppd z instalacniho baliku. Pak taky nejake soubory z 32bit systemu, ktere jsem vypatral na nejakem foru - nekde... To uz je jedno, proste to funguje
Co je horsi, ze tiskarna ma dost strohe nastaveni - provozoval jsem ji na W7, kde se dalo nastavit vsechno, od papiru, pres oboustranny tisk, po tisk na folie - ano, kvuli tomu tu tiskarnu mam - tisknu casto laserem na folie.
A ted moje problemy :
1) nemuzu prinutit tiskarnu k tisku oboustranne - vyberu zarizeni - typ pairu - obycejny - strana 2 (peklad delal asi mongol) ale stejne se mi tisknou na jednotlive listy a tiskarna se nezastavi, aby cekala na otoceni papiru - co s tim? Je na to nejaky figl, nebo mam spatny ovladac?
2) ve vyberu papiru nemam vubec folie - mam dat normalni papir a verit, ze se mi ta folie ve valcich nezapece ? ))
Dekuji za pripadne rady, jsem sice rad, ze mi to tiskne a necekam zazraky, ani omalovanky, ale aspon volbu oboustranneho tisku bych ocenil - nerad plytvam papirem mimochodem, jak treba tisknete 4 obrazky na stranku apod? W7 to umely primo z prohlizece obrazku. Proste jsem vybral 4 fotky a mohl jsem ji vytisknout na jednu A4 - zmensilo je to a orizlo. Da se to i v linuxu? V jakem SW?
Diky !
U tiskáren bývá většinou na výběr víc PPD souborů. Důvod je třeba ten, že tiskárna umí víc jazyků (PostScript, HP PCL, kdovíco) a dá se tedy použít různá pipeline filtrů. Některé PPD soubory mají taky podrobnější nastavení než jiné.
Doporučuji nestahovat nic ze stránek výrobce, ale zkusit automaticky aktualizované PPD soubory z distribuce. V ArchLinuxu jsou například PPD soubory pro spoustu tiskáren Xerox v balíčcích foomatic-db-foo2zjs
a foomatic-db-nonfree
. Předpokládám, že v jiných distribucích se budou balíčky jmenovat podobně. Po jejich instalaci a (možná nepotřebném) restartu CUPSu by mělo být možné vybrat pro tiskárnu různé PPD soubory, z nichž některý by třeba mohl být lepší než současný.
Tisk několika stránek na list je naprostá samozřejmost. Umí ho zařídit Okular, Gwenview, LibreOffice a vůbec v podstatě každý software, s nímž jsem se dosud setkal. Doma mám nějakou tiskárnu HP 551dn, na které bez problémů funguje oboustranný tisk i všemožná nastavení podavače, barevných korekcí, typu a tloušťky papíru atd. Xerox jsem ale nikdy neměl, tak nevím, jak dobře/špatně s CUPSem funguje.
Už párkrát se mi stalo, že to netisklo a nehlásilo žádnou chybu. V takovém případě jsem v cupsd.conf
musel zapnout LogLevel debug2
, restartovat CUPS a podívat se pak do logů (někde ve /var/log/cups/error_log
, případně prostě v žurnálu od systemd
, podle toho, jak to má konkrétní distribuce nastavené), co přesně se tam děje. Například u velké kancelářské laserové tiskárny Canon se prostě nespustil jeden z filtrů a celý problém byl CUPSem zamlčen. Filtr se nespustí třeba proto, že mu chybí nějaké sdílené knihovny, že hodí segfault nebo (v případě, o kterém mluvím) že tam prostě vůbec není. Takže tenkrát jsem musel zjistit, kde se příslušný filtr (
sicgsfilter
) dá najít, a doinstalovat balíček canon-cque
, který ho obsahuje. Pokud to s tiskárnou Xerox netiskne, mohl by tam být obdobný problém.
Je docela možné, že pokud používáš driver pro Phaser 6100 s tím Phaserem 6000, přepne se do nějakého „generic PostScript nic-neumím“ režimu, který nezpřístupní všechna možná nastavení. Taky jsem zjistil, že Xerox Phaser 6100 je podporovaný, zatímco Phaser 6000 tam nikde nevidím.
Pro Phaser 6000 a 6010 existuje tento balíček pro ArchLinux, ale mám dojem, že se nijak neliší od toho driveru, který už jsi zkoušel. Nevypadá to ovšem, že by měl nějaké 32-bitové závislosti.
Tady se ovšem říká, že to má „Manual Duplex“, a typ 6010 rovněžtak. Nakonec samotný Xerox říká „Two Sided Output: Manual“. Jsi si fakt jistý, že ta tiskárna má nějaký automatický duplex? (Nebo jde jen o správné fungování toho manuálního?) Moje domácí tiskárna HP 551dn má automaticky duplex, tj. papír projde jednou, nasísne z tiskárny ven, pak se přeskupí pár válečků, papír se nacucne zpátky atd. Zdá se mi, že tohle ten Phaser nemá. U mojí tiskárny jsou normálně všechna nastavení vidět v tiskovém dialogu KDE (screenshoty přikládám).
Většinou před pořízením jakékoliv tiskárny velmi důsledně googlím a hledám, jak dobře funguje s CUPSem, protože jsou některá zařízení, zejména multifunkční, u kterých je zprovoznění opravdu oříšek.
Tiskni
Sdílej: