Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
môj_router(verejná_pevná_ip)----internet----(neverejná_ip_mobilný_modem)pc_kolegu(sietovka_192.168.1.2)----(192.168.1.1)serverVopred vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.
Řešení dotazu:
Z jeho počítače udělej normální router/NAT a u sebe si nastav směrování přes něj. Nebo nech konfiguraci sítě, jak je, a použij ho jen jako proxy server, který nevidí dovnitř komunikace – připoj se na něj přes SSH a přes toto spojení se protuneluj dál – viz SSH přes SSH „proxy“ server
Prostě se potřebuješ dostat na jeho port 22. Buď si může pořídit IPv6 tunel a bude mít pevnou veřejnou IP adresu nebo se může připojit on na tebe : ssh
má volbu -R
a protunelovat svoji 22 k tobě a ty se na ni pak připojíš (nebo ti může protunelovat rovnou port 22 cílového stroje).
. Je nejaká možnosť ako si z jeho pc spraviť len nejaký tunel aby som ssh spojenie nadväzoval priamo odo mňa?Ano, jmenuje se to, překvapivě, SSH tunel.
ssh kolegovpc -L 2222:192.168.1.1:22 ssh -p 2222 localhostAle nemá, je za nat-om Ďakujem.
ssh -R 2222:192.168.1.1:22 kolega@tvůjstroj(pokud mu nevěříš ani tak, abys mu dal usera, můžeš mu dát třeba shell /bin/true)
Tiskni
Sdílej: