Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
zypper ps
, která zobrazí ty běžící procesy, které používají smazané/aktualizované knihovny na disku a u nichž by tedy byl záhodný restart procesu. Ale restart X ek mi u desktopu přijde skoro stejný jako restart celého systému. (nebo možná jen neumím restartnout Xka tak aby mi nepadla session s desítkou otevřených oken). Na druhou stranu na serveru se začínám seznamovat s nástrojem bezpečnostního auditu lynis
, který mimo mnoha auditních akci také doporučuje restart v případě, že aktualizace dala nové jádro a já na restart zapomněl/odložil ho.
Některé věci ze samotných fyzikálních principů se nedají obejít. Většina věcí, když se aktualizuje, tak v Linuxu nevyžaduje restart celého systému, ale jen dané komponenty. Jádro, xserver, glibc, kde, unity, ... jsou také komponenty, ale jsou tak dole, že když je restartuješ, tak v podstatě už restartuješ celý počítač.
Poznámka, aktualizace jádra dokud nerestartuješ, tak jedeš na starým, nic jiného se neděje. Nové jádro je uloženo vedle a čeká, až s ním nabootuješ.
Jiné je to třeba ale u aktualizace třeba těch KDE či Unity. To se ti vymění přímo pod systémem, takže pokud nerestartuješ, tak můžeš možná jet dál a nepoznáš to, ale možná se ti mohou začít objevovat podivné bugy, které se vyřeší až restartem. Protože v paměti je bez restartu natažená stará verze, do které se mohou občas donatáhnout komponenty z opravené verze a ty mohou spolu špatně komunikovat.
Stejně tak je to s aktualizací třeba Firefoxu, pokud ho aktualizuješ ale nevypneš a nezapneš znova, tak ti najednou začne dělat šílenosti a po čase ti spadne
Tiskni
Sdílej: