Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Řešení dotazu:
which rm
? mas normalni /bin/rm
?
pripadne zkus udelat link rm na /bin/busybox
, ten by se mel chovat normalne, asi
trebas
ln -s /bin/busybox /usr/local/bin/rm
/usr/local/bin/rm ...
cp --sparse=always
?
jinak mi napada, ze se dlouho maze kvuli tomu, ze je sparse a tim padem fragmentovana, co e4defrag?
S jakyma optionama je ten filesystem primountovany?Implicitně takto: /dev/sda3 on /share/HDA_DATA type ext4 (rw,usrjquota=aquota.user,jqfmt=vfsv0,user_xattr,data=ordered,nodelalloc,noacl) Zkoušel jsem to remountnout s delalloc, ale žádný rozdíl. Zajímavé je, že pár GB velké soubory (typu například .mkv
unlink()
nebo unlinkat()
.
lstat64("stodulkovi.cz-flat.vmdk", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=64424509440, ...}) = 0 access("stodulkovi.cz-flat.vmdk", W_OK) = 0 unlink("stodulkovi.cz-flat.vmdk"...a v tom unlinku visí ten dlouhý čas. Pak to uklidí a končí. Takže nic zvláštního.
pokud tam mas 'find' tak to zkus smazat s nim find co --delete
- The NAS will reboot automatically after large files (larger than 850G) are removed in File Station. - It takes a very long time to move a large number of folders and files to another shared folder on the same NAS via File Station. - The Turbo NAS will occasionally reboot when transmitting large files via CIFS/SMB. - The Turbo NAS will occasionally reboot when you backup files to an external hard drive.Takže mě jejich implementace připadá dost děravá. A zkusil bych jejich forum.
V "top" se mi vypisuje, že rm běží na procesoru (proč? más pustit unlink() a čekat)
To, že běží syscall v jádře, se pořád prezentuje jako stav "R", teprve pokud by spal, bude to buď "S" (interruptible) nebo "D" (uninterruptible). Nanejvýš hrozí, že zakročí soft lockup detector, pokud by v tom jádře běžel beze spánku moc dlouho.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.
[...] leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.To tam všechno je: Marvel ARM 800MHz (jednojádro tuším), 256MB RAM a disk je taky jakýsi "green". Nicméně pořád nemám uspokojivou odpověď, proč je takový rozdíl mazat zálohu malého image z vmware o velikosti 4GB (trvá cca 40s, tzn. oněch ~100MB/s) a podobně velký jiný soubor např. Rebelka.mkv (smaže za méně než 1s). Jediný rozdíl mezi těmi soubory je v tom, že vmware vznikl přes NFS a je děravý.
rm
skončí" ano.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.Nakonec beru toto vysvětlení jako řešení, v zásadě je to opravdu plečka - ARMv5/800MHz. Pro řešení svého problému jsem přidal do crontabu na tom NASu řádek, který dělá "echo > soubor" do těch image, které jsou starší, než 6 dnů, což bude trvat asi hodinu denně, ale pak to zálohovací script z vmware při rotaci záloh bez problému během pikosekundy smaže (přes NFS) a netimeoutuje - to byl původní problém. Aspoň se ten NAS nebude furt flákat.
Tiskni
Sdílej: