Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Řešení dotazu:
which rm
? mas normalni /bin/rm
?
pripadne zkus udelat link rm na /bin/busybox
, ten by se mel chovat normalne, asi
trebas
ln -s /bin/busybox /usr/local/bin/rm
/usr/local/bin/rm ...
cp --sparse=always
?
jinak mi napada, ze se dlouho maze kvuli tomu, ze je sparse a tim padem fragmentovana, co e4defrag?
S jakyma optionama je ten filesystem primountovany?Implicitně takto: /dev/sda3 on /share/HDA_DATA type ext4 (rw,usrjquota=aquota.user,jqfmt=vfsv0,user_xattr,data=ordered,nodelalloc,noacl) Zkoušel jsem to remountnout s delalloc, ale žádný rozdíl. Zajímavé je, že pár GB velké soubory (typu například .mkv
unlink()
nebo unlinkat()
.
lstat64("stodulkovi.cz-flat.vmdk", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=64424509440, ...}) = 0 access("stodulkovi.cz-flat.vmdk", W_OK) = 0 unlink("stodulkovi.cz-flat.vmdk"...a v tom unlinku visí ten dlouhý čas. Pak to uklidí a končí. Takže nic zvláštního.
pokud tam mas 'find' tak to zkus smazat s nim find co --delete
- The NAS will reboot automatically after large files (larger than 850G) are removed in File Station. - It takes a very long time to move a large number of folders and files to another shared folder on the same NAS via File Station. - The Turbo NAS will occasionally reboot when transmitting large files via CIFS/SMB. - The Turbo NAS will occasionally reboot when you backup files to an external hard drive.Takže mě jejich implementace připadá dost děravá. A zkusil bych jejich forum.
V "top" se mi vypisuje, že rm běží na procesoru (proč? más pustit unlink() a čekat)
To, že běží syscall v jádře, se pořád prezentuje jako stav "R", teprve pokud by spal, bude to buď "S" (interruptible) nebo "D" (uninterruptible). Nanejvýš hrozí, že zakročí soft lockup detector, pokud by v tom jádře běžel beze spánku moc dlouho.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.
[...] leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.To tam všechno je: Marvel ARM 800MHz (jednojádro tuším), 256MB RAM a disk je taky jakýsi "green". Nicméně pořád nemám uspokojivou odpověď, proč je takový rozdíl mazat zálohu malého image z vmware o velikosti 4GB (trvá cca 40s, tzn. oněch ~100MB/s) a podobně velký jiný soubor např. Rebelka.mkv (smaže za méně než 1s). Jediný rozdíl mezi těmi soubory je v tom, že vmware vznikl přes NFS a je děravý.
rm
skončí" ano.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.Nakonec beru toto vysvětlení jako řešení, v zásadě je to opravdu plečka - ARMv5/800MHz. Pro řešení svého problému jsem přidal do crontabu na tom NASu řádek, který dělá "echo > soubor" do těch image, které jsou starší, než 6 dnů, což bude trvat asi hodinu denně, ale pak to zálohovací script z vmware při rotaci záloh bez problému během pikosekundy smaže (přes NFS) a netimeoutuje - to byl původní problém. Aspoň se ten NAS nebude furt flákat.
Tiskni
Sdílej: