Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Řešení dotazu:
Podle http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/autostart-spec/ stačí vytvořit složku ve tvém domovském adresáři ~/.config/autostart:
$ mkdir ~/.config/autostart
a potom tam nakopírovat .desktop soubory, které se nacházejí v /usr/share/applications/ nebo si vytvořit soubor, kde bude minimálně:
[Desktop Entry] exec="co chceš spustit.sh"
[Desktop Entry] Type=Application Exec="co chceš spustit.sh"
[Desktop Entry] Name="winamp" Type=Application Exec="wine ~/.wine/drive_c/Program Files/Winamp/winamp.exe"
cp /usr/share/applications/audacious.desktop ~/.config/autostart/
Ve Win stačí jednoduše přetáhnout ikonu do Start - Po spuštění a je to, dvě, tři vteřiny. A tady se snažím od včerejšího poledne a stále nic.Uhm. A ... skúšal si to aj na Windows 8?
~/.config/autostart
automatické spouštění řeší i v LXDE.
Jak jednoduché, když se to polopaticky a v klidu vysvětlí.
Mám tu sice ještě nějaké problémy, ale ty už snad dohledám. Jako například to, že po cca 5 minutách zhasne displej, musím zahýbat myší, zapsat heslo a jede to kde to skončilo.
Ve "Správci napájení pro Xfce" mám sice nastaveno v "Napájení ze sítě / Akce i Monitor všude nikdy, ale to asi nestačí. Sice v Rozšířeném je při nečinosti uvést do režimu spánku a monitor do pohotovostního, ale to nejde deaktivovat.
xscreensaver-demo
.
Díky, budu hledat.
Hmmm, tam to mám taky zakázané a je to furt to samé.
Nevadí, zkusím novou čistou instalaci.
Nevím jestli se problemy vyřeší novou instalaci. Jak jsem psal, dělám to poprvé, tak do všeho hrabu a zkouším. Zkoumám to. Tak jsem možná někde něco zablbnul.
Tak joo. Vytáhl jsem z toho PC HDD (abych se mohl dál beztrestně rejpat), dal jiný a udělal čistou. Nastavil vše stejně jak předtím, ale už to nevypíná a neusíná. Asi jsem tím svým šťouráním něco rozhasil. Teď je vše OK.
Díky za rady.
Řešení už tu padly, tak jenom: doporučuji nezasírat si systém aplikacemi z Windows a nesnažit se o jejich imitaci – GNU/Linux je jiný a lepší operační systém, nemá smysl ho ohýbat, aby byl „jako Windows“ (i když to samozřejmě jde).
Na přehrávání hudby máme Clementine, Amarok a spoustu dalších nativní přehrávačů, které najdeš normálně ve své distribuci. Žádné .exe nepotřebuješ. Wine používej maximálně na hry nebo na speciální aplikace.
Nemám zájem o nic jiného, než aby to brnkalo hudbu.
Ale zarazilo mě, podle toho co jsem na google vyčetl, že je dost složité a náročné Linux nainstalovat na SSD. Kvůli zarovnání atd. Ve Win je to brnkačka na pár minut.
Nebo záloha systému. Ve Win za pár minut pomocí Acronis a je vymalováno. A tady?
Na hudbu ten Clementine nebo Amarok, případně jiný program. Je jich hodně.
Co se týče zálohování: opět máš spoustu možností, stačí si vybrat – třeba tady: BackupYourSystem. Ty programy jsou v tvé distribuci, takže je nemusíš stahovat po všech čertech odněkud z Internetu a ručně instalovat. Navíc je to svobodný software, takže víš, co to dělá, a neomezuje tě to v používání – např. proprietární programy mají omezení na počet zazálohovaných dat (to znám naštěstí jen z vyprávění – je to svět, do kterého se už nechci vrátit :-)).
Acronis mám koupené 3 licence, tak toto neřeším. Stejně Linux nejspíš neumí, aspoň všude se píše jen Wiin.
Na takové různé - příkaz. dd, fs, snapshoty (btrfs), LVM a jeho snapshoty - to je pro mě zatím marzovština...
Na hudbu jsem zvolil audacious, má skin Winampu. A je dostačující.
Dokonce se mi podařilo sdílení plochy pomocí VNC, ale zatím jen z Xubuntu na Win. Naopak ještě nee. Zkusím TeamViewer.
Pro zálohu sys jsem použil clonezilla, ale před koncem mi to vypisuje Failed. Tak ještě musím zkoušet.
Jinak díky.
Na takové různé - příkaz. dd, fs, snapshoty (btrfs), LVM a jeho snapshoty - to je pro mě zatím marzovština...Neboj, dá se googlit :)
Dokonce se mi podařilo sdílení plochy pomocí VNC, ale zatím jen z Xubuntu na Win. Naopak ještě nee.Na Windows používám jako server TightVNC a na Linuxu jako klienta krdc nebo xtightvncviewer. TeamViewer je brutálně placený a přístup k tvému počítači se zajišťuje přes kdovíjaký server cizí firmy.
# nainstalovani sudo apt-get install vino # zkopirovani systemove ikony do uzivatelske, aby ji mohl uzivatel upravit cp /usr/share/applications/vino-preferences.desktop ~/.local/share/applications/ # odebrani podminky aby byla ikona zobrazitelna jen v konkretnim prostredi(GNOME, nebo Unity) sed '/OnlyShow/d' -i ~/.config/autostart/vino-server.desktop # nebo totez mysi...otevrit v editoru, odebrat radek zacinajici na OnlyShow a v menu Soubor/Ulozit mousepad ~/.config/autostart/vino-server.desktopv "Relace a spusteni" aktivuj "Sdileni pracovni plochy" ze "start menu" pust "Sdileni pracovni plochy", zapni sdileni, nastav heslo jestli chces, vypni "Dotazovani na prichozi spojeni" pokud to nechces...
Dobře, zkusím. A co na druhé straně - Windows. Doposavaď jsem spokojeně používal mezi WIn - Win "Real VNC 5.2.2".
remmina remmina-plugin-vnc remmina-plugin-rdpkrome toho grafickeho (viz vejs) zpusobu, muzes nainstalovat jednoduse v terminalu:
sudo apt-get install remmina remmina-plugin-vnc remmina-plugin-rdp
mstsc.exe
(v běžné instalaci Windows je obsažen), případně linuxovým programem rdesktop
.
Pokud by šlo o připojení přes pomalý internet, poslouží dobře NoMachine (stačí open-source verze) nebo na témže protokolu postavený X2Go.
Samozřejmě lze použít i SSH, které obslouží nejen příkazový řádek, ale i grafické programy, potom ale vyžaduje spuštění X server (pro Windows se mi osvědčil Xming). V tomto případě ale už nejde o vzdálenou plochu, jen o vzdálený běh (i grafických) programů. Nároky na přenosové pásmo jsou rovněž značné.
Win7 a výš už automaticky při instalaci.
Nezkoušel, Xubuntu a vůbec Linux zkouším poprvé od včerejška.
Díky, tak to je vyčerpávající odpověď a nápověda. Takže můžu bez obav použít SSD. Mě právě vyděsilo toto, samý příkazy atd.
http://www.root.cz/clanky/optimalizace-prace-s-ssd-disky-v-linuxu/
Ještě jednou díky.
Já mám tyto SSD co nepoužívám. Obyčejné.
https://www.tsbohemia.cz/kingston-sv300s37a-120g_d155630.html
Ten článek je z roku 2011
Tak jsem stahl iso Clonezilla, dal na klíčenku, nabutoval a jedůůůů. Naštěstí obsahuje slovenštinu, když už ne hned cz. I tak je to prosté. Akorát že se jeden uEntruje, než se dokope k samotnému zálohování.
Podařilo se mi, lidičky, aby se WinAmp spouštěl při startu Xubuntu. Kdyby chtěl někdo poradit, klidně se ptejte. Já už všechno vím, všechno znám...
A-HA, tak teď jsem zase o něco chytřejší. Pak byl ještě jeden důvod, že v Audacious - Winap nejde zvětšit hlavní okno a je furt prťavé. Ve Winampu stačí Ctrl+D a zvětší se, i EQ. takže se pohodlněji trefuje myší na tlačítka, křížek atd.
.
# pridani PPA repositare sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8a pust "Správce aktualizací", aktualizuje databazi a nabidne upgrade Audacious,
# aktualizovani databaze balicku ze vsech repositaru sudo apt-get update # aktualizovani nainstalovanejch balicku sudo apt-get upgrade
Co třeba XMMS2? Má démona a různé klienty. Nepoužívám to (mám Clementine, na takové to běžné přehrávání), ale nedávno jsem na XMMS2 koukal a dost si mi to líbilo architekturou i zpracováním – klienty můžeš různě pouštět a vypínat a hudba pořád hraje, můžeš měnit hlasitost nebo skákat na různá místa ve skladbě a čudlík se posouvá ve všech klientech atd.
A Windows to zarovnává nějak automaticky?Moderní distribuce taky při instalaci zarovnávají automaticky rozumně a předpokládám, že to Windows dělají úplně stejně.
Tiskni
Sdílej: