Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Řešení dotazu:
ono i poskozene NTFS diky neotevrenosti formatu nema opravnej nastroj v Linuxu a musel bys s externim HDD ktere primarne pouzivas s Linuxem behat opravovat k cizimu PC s Windows
asi budu vypadat jaku syn vesnickeho idiota a televizni rosnicky, ale jak zarucis, ze se zrovna nejakym zpusobem neposkodi ten filesystem tech Windows na ktera nahravas? budes spolehat, ze se to opravi samo po rebootu?
sudo e4defrag /
Jinak ten autodefrag v btrfs se mi zda moc nefunguje, tedy btrfs defrag je jeste potreba
Ne. Není k tomu důvod.
Předně existuje mnohem dokonalejší možnost: mount option autodefrag
pro Btrfs.
I filesystémy bez takové možnosti (tj. téměr všechny ostatní, snad možná kromě XFS či kterého) mají zpravidla alokaci místa vyřešenou rozumně, takže pokud člověk nezkouší experimenty v podobě zápisu čtyřkilobytových souborů přes celý disk a následného smazání „každého druhého“ (v nějakém přibližném slova smyslu; nikde není zaručeno, že budou alokované postupně za sebou), většinou se filesystém chová rozumně a žádné problémy s fragmentací se nekonají.
Ať tak nebo tak, v éře Btrfs už není třeba na ostatní systémy až tolik myslet. Takže autodefrag
je ta odpověď.
Proč v každém případě? Co kdyby byl pro některé nasazení lepší třeba ZFS? Zvážil bych konkrétní požadavky pro konkrétní nasazení, vybral bych filesystémy, které všechny požadavky splňují, a z těch bych pak vybral ten nejvhodnější například pomocí benchmarku. To ovšem za předpokladu, že je dané nasazení dost velké, aby se nějaké benchmarkovací úsilí vyplatilo.
A nějak nechápu, kam vlastně tahle otázka směřuje. Nejlepší jsou leda lentilky. Nicméně pokud by byla mezi požadavky automatická online defragmentace, pak bude Btrfs nejspíš jediný kandidát. (Pokud náhodou XFS neumí něco podobného.)
Zalezi, co je mineno tim "automaticka defragmentace". Treba takovy "automaticky" TRIM na SSD (discard mount option) prinasi spis vykonnostni problemy nez uzitek.
Takzvané SSD (ve skutečnosti WOM (Write-Only Memory)) jsem tady vůbec nebral v úvahu.
Trim a defragmentace jsou dost zásadně odlišné procesy. Defragmentace se týká souborového systému, zatímco trim se souborovým systémem a jeho datovými strukturami nemá vůbec nic společného (tedy kromě hlášení prázdných bloků filesystémem).
e2fsck -fyD /dev/sda1
Btrfs detekuje, zda se jedná o SSD. (Kromě toho je tam option ssd/nossd, kdyby to náhodou na nějakém obskurním hardwaru určil špatně.)
Defragmentace na SSD by podle mě škodila, protože jde o přesouvání bloků a zápisy. To znamená, že už tak zoufale nespolehlivé SSD by bylo ještě méně spolehlivé, protože by mělo v podstatě zbytečné zápisy navíc.
Ve své odpovědi výše jsem o SSD vůbec neuvažoval. Nic takového bych si nepořídil a nesvěřil tomu svá data, takže se většinou nezamýšlím, jak by to či ono (ne)fungovalo na SSD.
Tiskni
Sdílej: