V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řešení dotazu:
ono i poskozene NTFS diky neotevrenosti formatu nema opravnej nastroj v Linuxu a musel bys s externim HDD ktere primarne pouzivas s Linuxem behat opravovat k cizimu PC s Windows
asi budu vypadat jaku syn vesnickeho idiota a televizni rosnicky, ale jak zarucis, ze se zrovna nejakym zpusobem neposkodi ten filesystem tech Windows na ktera nahravas? budes spolehat, ze se to opravi samo po rebootu?
sudo e4defrag /
Jinak ten autodefrag v btrfs se mi zda moc nefunguje, tedy btrfs defrag je jeste potreba
Ne. Není k tomu důvod.
Předně existuje mnohem dokonalejší možnost: mount option autodefrag
pro Btrfs.
I filesystémy bez takové možnosti (tj. téměr všechny ostatní, snad možná kromě XFS či kterého) mají zpravidla alokaci místa vyřešenou rozumně, takže pokud člověk nezkouší experimenty v podobě zápisu čtyřkilobytových souborů přes celý disk a následného smazání „každého druhého“ (v nějakém přibližném slova smyslu; nikde není zaručeno, že budou alokované postupně za sebou), většinou se filesystém chová rozumně a žádné problémy s fragmentací se nekonají.
Ať tak nebo tak, v éře Btrfs už není třeba na ostatní systémy až tolik myslet. Takže autodefrag
je ta odpověď.
Proč v každém případě? Co kdyby byl pro některé nasazení lepší třeba ZFS? Zvážil bych konkrétní požadavky pro konkrétní nasazení, vybral bych filesystémy, které všechny požadavky splňují, a z těch bych pak vybral ten nejvhodnější například pomocí benchmarku. To ovšem za předpokladu, že je dané nasazení dost velké, aby se nějaké benchmarkovací úsilí vyplatilo.
A nějak nechápu, kam vlastně tahle otázka směřuje. Nejlepší jsou leda lentilky. Nicméně pokud by byla mezi požadavky automatická online defragmentace, pak bude Btrfs nejspíš jediný kandidát. (Pokud náhodou XFS neumí něco podobného.)
Zalezi, co je mineno tim "automaticka defragmentace". Treba takovy "automaticky" TRIM na SSD (discard mount option) prinasi spis vykonnostni problemy nez uzitek.
Takzvané SSD (ve skutečnosti WOM (Write-Only Memory)) jsem tady vůbec nebral v úvahu.
Trim a defragmentace jsou dost zásadně odlišné procesy. Defragmentace se týká souborového systému, zatímco trim se souborovým systémem a jeho datovými strukturami nemá vůbec nic společného (tedy kromě hlášení prázdných bloků filesystémem).
e2fsck -fyD /dev/sda1
Btrfs detekuje, zda se jedná o SSD. (Kromě toho je tam option ssd/nossd, kdyby to náhodou na nějakém obskurním hardwaru určil špatně.)
Defragmentace na SSD by podle mě škodila, protože jde o přesouvání bloků a zápisy. To znamená, že už tak zoufale nespolehlivé SSD by bylo ještě méně spolehlivé, protože by mělo v podstatě zbytečné zápisy navíc.
Ve své odpovědi výše jsem o SSD vůbec neuvažoval. Nic takového bych si nepořídil a nesvěřil tomu svá data, takže se většinou nezamýšlím, jak by to či ono (ne)fungovalo na SSD.
Tiskni
Sdílej: