Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
V květnu 2020 Facebook oznámil, že kupuje Giphy s animovanými gify za 400 milionů dolarů. V říjnu 2022 britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil společnosti Meta (Facebook) službu Giphy prodat. Stalo se tak včera. Za 53 milionů dolarů ji koupil Shutterstock.
SIP. Ten umí volání a video už tak dekádu. Klíčové je, že tam není potřeba žádný prostředník, takže při použití šifrování (SIPS+ZRTP) je komunikace opravdu zabezpečená. Tyhle technologie, které fungovaly už i před 15 lety (kdy jsem měl první videokonference s příbuznými z Kanady s jednou z prvních tenkrát dostupných webkamer), bohužel nakopl do koulí a do prdele zároveň NAT. Nicméně ten už je dnes věcí minulosti — s normálním internetovým připojením, které podporuje IPv6, už dávno není problém se dovolat přímo a bez prostředníka z jednoho koncového zařízení na jiné.
Kdybys netrval až tolik na open-source klientovi, Google Hangouts by asi byly nejlepší volbou, od obyčejného textového chatu dvou lidí až po skupinovou videokonferenci ve full HD. Hangouts ovšem nejsou bez prostředníka. Inu, všechno má svá pro a proti.
Moje hlavní pointa byla, že tam není potřeba žádný Asterisk. SIP funguje i bez jakéhokoliv prostředníka.
Video a IPv6 podporuje například Linphone. Stačí si prostě spustit Linphone na obou stranách a zavolat na IPv6 adresu protistrany. Takhle jednoduché to je. Žádný prostředník, žádný Asterisk a šifrovaná komunikace po celé cestě.
Dobrý den, IPv6 adresy poskytujeme u našich B2B služeb (byznys přípojek). U běžných retailových (domácích) přípojek pro běžné domácí použití není důvod zavádět IPv6 a ani v nejbližší době neuvažujeme přidělovat IPv6 adresy na tomto typu přípojek. Značná část našich domácích klientů například ani nedisponuje hardwarem s implementovanou podporou IPv6, Nevím, jak je na tom Váš router TP-Link, zda už podporuje IPv6, každopádně na tomto typu přípojky možnost přejít na IPv6 neumožňujeme. -- S pozdravem, Richard Šrámek specialista oddělení helpdesk RIO Media a.s. Kovanecká 30/2124 190 00 Praha 9 - Libeň tel.: +420 844 746 746 e-mail: info@riomedia.cz e-mail: podpora@riomedia.cz web: www.riomedia.cz Dne Út 15.zář.2015 09:55:53, petr soban napsal(a): > Mám dotaz proč pořád ignorujete IPv6? > > Kdy budete poskytovat adresy IPv6? > > >
Dobry den, IPv6 mame zavedeno ale neposkytujeme verejne protoze stale mame dostatek IPv4 adres.No, tohle nevidím jako úplně rozumný důvod.
To nezjistí dokud ten tarif nenabídnou.
IPv6 adresy poskytujeme u našich B2B služeb (byznys přípojek)tak kolega, co si tu stezoval nejvic si muze objedat byznys sluzbu, kde mu to zaridi. Jasne, ze za to budou chtit prachy (surprise!) a to v mnozstvi, aby jim to pokrylo naklady a zaroven neco vydelali (double surprise!). Jedna se o neobvyklou a nadstandartni sluzbu, takze cena bude asi odpovidat (tripple surprise!). A pote, co spotrebuje cas obchodaka/operatora aby mu vsechno vysvetlil si nakonec kolega nic neobjedna, protoze je to zlodejina, a tyto naklady budou zaevidovany, jako zajem o ipv6 sluzby, cimz se pro dalsi zajemce (v jednom pripade asi ne, ale principem takovych dotazu) ta sluzba jeste zdrazi, protoze budou muset zaplatit i tento naklad. Chapu, ze vsichni bysme chteli, aby se IPv6 daval vsude automaticky a nejlepe od zejtra a zpetne na vsechny existujici pripojky, ale to proste nedostaneme, rozhodne ne jenom proto, ze to chceme. Internet neni oligopol/monopol, takze nejde rict, at si vsichni koupi krabku za +- litr, nebo nepude telka, jako u digitalni televize. Bohuzel se mi zda, ze IPv6 byl navrhovan s predstavou, ze presne takhle to bude probihat, ale chybka se vloudila. Jinak pokud mate sluzbu 100M/100M za 250 na mesic, tak se mate dobre a je jasne, ze Vas ISP nema cas na vylomeniny, coz je nakonec pro Vas plus, jinak byste taky mohl platit 400 za 2Mbit/256kbit ADSL, ale zase byste asi tu ipv6 dostal. Ja bych teda nemenil.
Smutné. Čas na změnu operátora. 6to4 tam samozřejmě bude, jakmile dávají aspoň jednu veřejnou IPv4 adresu, ale ve srovnání s nativním IPv6 má 6to4 spoustu nepříjemných omezení. (Například stále není jasné, jak si lze k 6to4 zajistit reverzní DNS záznamy.)
Výmluvy na hardware (údajně) nepodporující IPv6 jsou naprostý nesmysl. IP vrstva byla, je a bude záležitostí softwaru. I kdyby šlo o prastarý ADSL modem s podporou pouze IPv4 routingu, můžu ho přece přepnout do režimu bridge, z počítače se pak autentifikovat přes PPPoE a úplně normálně začít používat IPv6. Tyhle výmluvy operátorů jsou zkrátka otravné a únavné a srdečně bych takovým operátorům přál, aby postupně zmizeli na smetišti dějin.
Na těchto *DSL od O2 já už IPv6 mám, ale když jsem ho neměl, stále jsem si vystačil s prastarým routerem, který jsem přepnul do režimu bridge, přes PPPoE jsem se prostě autentifikoval (o2/o2, jestli si vzpomínám) a na počítači, který routoval a obsluhoval domácí síť jsem si nastavil 6to4, radvd a vše potřebné pro jakýs takýs IPv6 provoz. Ale to už je naštěstí minulost, protože na *DSL od O2 už (většinou snad) IPv6 od začátku je.
Na těchto *DSL od O2 já už IPv6 mámJá asi na úrovni služby taky, ale momentálně tam mám nějaký ten starší ADSL2 router, co jsem splašil zadarmo po známých. Je za tím sice wifi router s OpenWRT, takže by nebyl problém přepnout do bridge a nechat PPP na OpenWRT. Možná to udělám, možná to nechám být do doby, kdy budu mít normálního poskytovatele.
IPv6 je normální. Nemám už žádné připojení, které by IPv6 nemělo. (Ještě před cca 3 lety jsem musel mít v podstatě na všech připojeních 6to4.)
Ten, kdo nebude „kamikaze“, jednoduše zkrachuje, protože jeho služby budou na hovno, stejně jako současný stav IPv4 (s de facto nezbytným NATem). IPv6 prostě existuje a funguje a nejdůležitější na něm je, že obnovil původní smysl IP adres, tedy možnost routovat přímo odkudkoliv kamkoliv. Že si někdo nastaví firewall, to je jeho věc. Pak bude na jeho odpovědnosti, aby zajistil, že například příchozí SIP hovory firewall filtrovat nebude.
To je problém NATu. NAT je, pravda, důsledkem nedostatku IPv4 adres, ale bezprostřední příčina prapůvodního problému (tedy proč nemůžu prostě zadat něčí IPv4 adresu a zavolat mu) je zkrátka NAT.
Když někdo bude mít IPv6 firewall, je to jeho věc a jeho rozhodnutí. Pak bude taky na jeho odpovědnosti, aby například příchozí SIP hovory přes firewall prošly. Takhle jednoduché to je. Prostředníci nebudou nikdy nezbytní, ale můžou být užiteční v případě, že se někdo bude připojovat například z různých zařízení s různými IPv6 adresami a bude chtít být dostupný jakýmsi jednotným způsobem. Takoví prostředníci by ale mohli zajišťovat pouze autentifikaci a překlad ID uživatelů na IP adresy. Vůbec by nemuseli přeposílat samotné hovory nebo vidět uživatelská data.
Tiskni
Sdílej: