Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Věta z titulku zazněla v přednášce na LinuxDays 2015, kterou jsem sledoval na YouTube a z ní vychází můj dotaz.
K čemu vlastně Ansible (a podobné systémy) slouží?
Je mi jasné, že se pomocí ní dá tychle nasadit nový server, případně na existujícím serveru rozběhnout novou funkcionalitu. Ale není mi jasné, co se stane pak.
Nasazení je bod 0., ale tím se nekončí. Časem jsou požadavky na změnu funkcionality/konfigurace a stav na serveru se začne odlišovat od stavu při instalaci.
Například chci instalovat www server. Použiji Ansible a mám nainstalováno. Následně si vzpomenu, že na něm chci provozovat nový virtuál a co pak s tím?
V materiálech o Ansible opakovaně zaznívá, že se používá i pro rychlé nasazení v případě nahrazení starého stroje novým, ale to pak chování dle druhé možnosti nedává smysl, protože se mi bude časem více a více odlišovat realita od Ansible.
Řešení dotazu:
přesně, pokud si mazli jeden server , nic ti to prakticky nepřinese ...
pokud desitky nebo stovky jsou tyto nástroje(ansible, chef,salt,puppet,cdist ....) k nezaplaceni
Vše co tu zaznělo je pravda, ale asi neumím správně pokládat dotazy, protože odpovědi se tomu co jsem chtěl zjistit nepřiblížily ani náhodou.
Každopádně po konzultaci s jiným zdrojem si odpovím sám, že Ansible pokrývá celou dobu životnosti serveru a že budoucí požadavky na změnu v konfiguraci znamenají úpravy na centrálním Ansible serveru s následným znovuspuštěním playbooku. Tedy možnost číslo 1. z původního dotazu.
Tiskni
Sdílej: