Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
Věta z titulku zazněla v přednášce na LinuxDays 2015, kterou jsem sledoval na YouTube a z ní vychází můj dotaz.
K čemu vlastně Ansible (a podobné systémy) slouží?
Je mi jasné, že se pomocí ní dá tychle nasadit nový server, případně na existujícím serveru rozběhnout novou funkcionalitu. Ale není mi jasné, co se stane pak.
Nasazení je bod 0., ale tím se nekončí. Časem jsou požadavky na změnu funkcionality/konfigurace a stav na serveru se začne odlišovat od stavu při instalaci.
Například chci instalovat www server. Použiji Ansible a mám nainstalováno. Následně si vzpomenu, že na něm chci provozovat nový virtuál a co pak s tím?
V materiálech o Ansible opakovaně zaznívá, že se používá i pro rychlé nasazení v případě nahrazení starého stroje novým, ale to pak chování dle druhé možnosti nedává smysl, protože se mi bude časem více a více odlišovat realita od Ansible.
Řešení dotazu:
přesně, pokud si mazli jeden server , nic ti to prakticky nepřinese ...
pokud desitky nebo stovky jsou tyto nástroje(ansible, chef,salt,puppet,cdist ....) k nezaplaceni
Vše co tu zaznělo je pravda, ale asi neumím správně pokládat dotazy, protože odpovědi se tomu co jsem chtěl zjistit nepřiblížily ani náhodou.
Každopádně po konzultaci s jiným zdrojem si odpovím sám, že Ansible pokrývá celou dobu životnosti serveru a že budoucí požadavky na změnu v konfiguraci znamenají úpravy na centrálním Ansible serveru s následným znovuspuštěním playbooku. Tedy možnost číslo 1. z původního dotazu.
Tiskni Sdílej: