Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Věta z titulku zazněla v přednášce na LinuxDays 2015, kterou jsem sledoval na YouTube a z ní vychází můj dotaz.
K čemu vlastně Ansible (a podobné systémy) slouží?
Je mi jasné, že se pomocí ní dá tychle nasadit nový server, případně na existujícím serveru rozběhnout novou funkcionalitu. Ale není mi jasné, co se stane pak.
Nasazení je bod 0., ale tím se nekončí. Časem jsou požadavky na změnu funkcionality/konfigurace a stav na serveru se začne odlišovat od stavu při instalaci.
Například chci instalovat www server. Použiji Ansible a mám nainstalováno. Následně si vzpomenu, že na něm chci provozovat nový virtuál a co pak s tím?
V materiálech o Ansible opakovaně zaznívá, že se používá i pro rychlé nasazení v případě nahrazení starého stroje novým, ale to pak chování dle druhé možnosti nedává smysl, protože se mi bude časem více a více odlišovat realita od Ansible.
Řešení dotazu:
přesně, pokud si mazli jeden server , nic ti to prakticky nepřinese ...
pokud desitky nebo stovky jsou tyto nástroje(ansible, chef,salt,puppet,cdist ....) k nezaplaceni
Vše co tu zaznělo je pravda, ale asi neumím správně pokládat dotazy, protože odpovědi se tomu co jsem chtěl zjistit nepřiblížily ani náhodou.
Každopádně po konzultaci s jiným zdrojem si odpovím sám, že Ansible pokrývá celou dobu životnosti serveru a že budoucí požadavky na změnu v konfiguraci znamenají úpravy na centrálním Ansible serveru s následným znovuspuštěním playbooku. Tedy možnost číslo 1. z původního dotazu.
Tiskni
Sdílej: