V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Řešení dotazu:
Nemůžu si pomoct, ale tenhle vtip mi už přijde vyčpělý. Bývalo to vtipné, podobně jako doporučovat na fórech rm -Rf /
, jenže časem už na to (snad) nenaletí stále méně a méně lidí.
s/nenaletí/naletí/
Už z toho začínám mít 32768 OpenSSL klíčů v hlavě.
Vyhnout se Debianu je velmi dobrý nápad, to vřele doporučuji. (K)Ubuntu je obdobná katastrofa. Systém, který neumí povolovat a zakazovat služby a který je ze zásady zastaralý, v podstatě nestojí ani za vyzkoušení.
Mám-li tedy vycházet (pouze) z jmenovaných variant, Fedora s KDE je naprosto jasná volba. KDE spin Fedory mi vždy připadal jako nesrovnatelně zdařilejší „KDE distro“ než SUSE. Je to aktuální systém se znamenitým grafickým instalátorem, s plně podporovaným a implicitně zapnutým SELinuxem, s víc než dobrou podporou Btrfs, s kernelem v podstatě v režimu rolling updates (což je ideální stav) a s grafickými udělátky pro správu systému bezproblémově integrovanými do KDE.
Systém, který neumí povolovat a zakazovat službyTo už opravili. Fedora není implicitně zastaralá? Kdo řekl, že má používat Debian Stable?
Chtěl bych vědět, která distribuce mi umožní co možná s nejmenšími problémy převést data a 32 bitovou verzi SUSE 13.2 na novou distribuci.Zazálohuj si
/home
, reinstaluj na jakoukoliv jinou distribuci a obnov obsah /home
ze zálohy. Tohle ti bude chodit i mezi distribucema (možná s drobnými nedostatky týkajícími se verzí software). Pokud nemáš nějakou specifickou konfiguraci v /etc
, mělo by to stačit.
Jinak za mě - neboj se Debianu. openSUSE jsem opustil kvůli zběsilému vývojovému cyklu a klesající kvalitě, Debian mě uspokojil (jak Wheezy, tak Jessie).
nechapu jak si lidi mohgou myslet ze 32bit system je v poho na 64bit cpu ...
mimochodem i Linus prohlasis ze mit HIGMEN v jadre je cesta do PRDELE .. a nejakou nahodou pokud mate vice nez 900MB Ram a 32bit system tak mate HIGMEM a nebo jeste hure HIGMEM4G zapnut.
Plus nejakou nahodou bugy ktere jsou only 32bit x86 dnes uz nikde prakticky neresi .. za tu penize vlozene do reseni problemu x86-32 to nestoji
Problém je, že většina uživatelů vidí jen to, o kolik MB paměti zabere proces méně - a už ne to, jak zoufale je neefektivní a jaké hrůzy se musejí kvůli nedostatečné velikosti adresního prostoru provádět.A co mi brani provozovat 32bitovy system s 64bitovym kernelem? i386 Debian to tak dokonce nainstaluje, pokud bezi na 64bitovem CPU.
ne nerozmysli, a je pouze n komunite jestli si bude udrzovat port
Nemyslím, že bude existovat nějaké konkrétní datum, na které půjde ukázat a říct "tohle je konec ix86 architektury". No, možná se jednou dočkáme odstranění podpory z mainline jádra, ale to IMHO bude trvat podstatně déle než dva roky. Jinak půjde spíš o postupný úpadek - teď máme jednu mainstreamovou distribuci, která se odvážila přestat vydávat oficiální image, postupně se budou přidávat další a další, za mnoho let už nebude ani Debian Stable a za dalších mnoho let třeba ani Slackware. :-) Ale kde přesně bude ten "konec 32bitů", to podle mne snadno říct nepůjde.
Taky je potřeba si uvědomit, že loni vydané RHEL7 a SLE12 už sice 32-bitové platformy nepodporují, ale RHEL6 a SLE11 ještě hned tak mrtvé nebudou.
jen ne prosím Debian
A máš pro to nějaký racionální důvod (krom toho, že Debian přešel na systemd)?
Xubuntu 15.10 je idealni. Xfce se dobre konfiguruje a ovlada. Je to asi logicky dusledek vyvoje (cituji):
Jako dalsi moznost doporucuji Mint 17.2. Bezi bez problemu treba na Acer E3-111-C4W7
http://linuxmint.com/rel_rafaela_cinnamon_whatsnew.php
graphics
'pro aktuální verze Darktable a digiKamu, security
pro keepasx, rkhunter a chkrootkit. Nicméně v tom případě je potřeba přesná a opatrná práce s balíčky, někdy se mohou přihodit závislostní problémy.
Tiskni
Sdílej: