O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d' | xargs sudo apt-get -y purge
Prostě to celé zkopírovat do příkazového řádku a spustit. Je ale potřeba to udělat po restartu, když už systém běží na novém jádře. Pokud chci vidět, co se bude mazat, mohu použít jenom:
dpkg -l 'linux-*' | sed '/^ii/!d;/'"$(uname -r | sed "s/\(.*\)-\([^0-9]\+\)/\1/")"'/d;s/^[^ ]* [^ ]* \([^ ]*\).*/\1/;/[0-9]/!d'
user@stroj~$ cat /proc/partitions ... user@stroj~$ df -h ...A pak můžeme pokračovat. První příkaz vypíše jak máte rozdělen disk/y a druhý co vlastně je připojené, kam a kolik zbývá místa.
Pár poznámek, které mě hned napadly:
/home
a příliš malý oddíl pro /
. To by vysvětlovalo, proč se instalátoru zdá, že není místo, přestože na jiných oddílech ho může být spousta./boot
a druhý šifrovaný oddíl pro všechno ostatní. Tím se člověk jednou provždy zbaví problémů s nedostatkem nebo přebytkem místa na oddílech a ještě získá checksumy dat i metadat, copy-on-write, atomické snapshoty a spousty dalších výhod.Bez podrobnějších údajů o rozdělení toho disku se dá těžko něco konkrétního poradit. Kdybych tento problém řešil já, zazálohoval bych všechna data na externí médium, na disku bych pak vytvořil jeden velký oddíl přes celý disk (nebo již uvedené dva oddíly, má-li disk být šifrovaný), oddíl (resp. oba oddíly) bych zformátoval jako Btrfs, data bych zkopíroval zpátky, překonfiguroval a přeinstaloval bych bootloader (GRUB), /etc/fstab
a případně nějaká nastavení initramdisku (nejsou-li automatická jako třeba u Fedory). Tím bych získal konfiguraci, která by měla bezproblémově fungovat. Takový postup se dá ale těžko popsat krok za krokem; je tam spousta vstupů a informací, které si člověk musí předem zjistit a zařídit se podle nich. Já jsem se takové věci učil napřed metodou omyl/omyl, později jsem se dostal k metodě pokus/omyl a teprve po docela dlouhé době jsem se naučil nakonfigurovat si vše potřebné včetně méně obvyklých případů.
Některé špatné distribuce při instalaci implicitně volí nesmyslné rozdělení disku na oddíly, které bylo v módě v minulém století.Podle výpisu, který dodal, má zvláštní /boot. To se alespoň v Debianu automaticky nestane a předpokládám, že Xubuntu má stejný instalátor. Tedy to musel udělat admin ručně, distribuce je v tom nevinně. Takže on to má přesně tak jak píšeš, „jeden nešifrovaný oddíl pro /boot“. (teď jsem teda četl, že GRUB už umí LUKS, ale distribuce to nemají automatizované, navíc to nejde použít třeba při odemykání po SSH z initramdisku)
Chtělo by to podrobnější informace o konkrétním rozdělení oddílů a zvolených souborových systémech.Ve druhém komentáři to poslal. Zbytek mu radí převést / z neznámého FS na btrfs, což mu a) nepomůže, b) možná už btrfs má.
Na odomykanie treba nainštalovať do initrd ssh dropbear. je to popísané na debian-administration.org. Grub nevie generovať uzamykatelné položky.
Pri jednej particii ti hrozi, že ak sa poškodi definicia suborového systému, tak máš viacej roboty s obnovou. Ak máš viacero, tak jednoducho odmountuješ a vybavené. Napríklad samostatný /home. Ak veľmi potrebuješ graficke prostredie, tak si urobiš tmpfs /home a vybavené.
Za chodu defragmentácia je trochu blbosť.
Za chodu defragmentácia je trochu blbosť.Bohužel kvůli CoW když máš soubor, ve kterém uprostřed měníš bloky (FS image, databáze), tak to ta bloky CoWuje úplně někam dopryč a skončíš s tím, že je každý blok úplně jinde. Ta věta
may not work correctly with compressionkrásně ilustruje problém, se kterým se člověk při použití toho Andrejem propagovaného skvělého btrfs setká - spousta věcí je neimplementovaná nebo nedotažená a v dokumentaci jsou perly tohoto typu, případně se člověk dočte něco ve smyslu „při defragmentaci je možné zvolit compress=lzo nebo zlib, ale už nikdo neimplementoval volbu none“. A to je taky důvod, proč na btrfs nelze pouštět dávkový defragment. Z dokumentace:
Caveat: since Linux 3.14-rc2, 3.13.4, 3.12.12 and 3.10.31 (which removed the snapshot-aware defragmentation) defragmenting a file which has a COW copy (either a snapshot copy or one made with cp --reflink or bcp) would produce two unrelated files. If you defragment a subvolume that had a snapshot, you would roughly double the disk usage, as the snapshot files would no longer be COW images of the originals.atd., atd., takových překvapivých nedodělků je tam všude plno. Nekritizuju to, je to furt relativně nový projekt, a udělat takto pokročilý FS je dost složité. Ale radit to začátečníkům jak to dělá Andrej je podle mě na pováženou.
apt-get cleanTo vyčistí cache APTu, občas má ve zvyku skladovat tam pěkných pár GiB balíčků.
/boot
na jiné partišně než /
...
/boot
na úkol jiné partition - to by měl zvládnout (g)Parted. Ale chce to s citem O mazání jsem psal já. ...Na to jsem koukal, ale Petr si toho nějak nevšiml
Více místa na /boot by asi bylo lepší, ale přerozdělovat kvůli tomu disk s daty je zbytečně riskantní.V tomhle případě už byl disk jednou přerozdělen, takže jde "pouze" o posun hranic oddílů. S gParted jsem tohle už dělal a i s NTFS mi to fungovalo bez problémů, tak nevidím důvod, proč nějakému oddílu neukrojit pár desítek/stovek MB a věnovat jej partišně s /boot. Po pravdě netuším, proč *buntu distribuce mají takovou zálibu ve skladování starých jader, ale když už to dělají, tak by měly doporučit rozumnou velikost /boot, ať nevznikají podobné problémy...
Balíčkovací systém funguje.Mně se povedlo apt dostat do stavu, kdy odmítalo odstranit staré kernely, když se nepovedlo nainstalovat nové. Musel jsem ručně smazat staré initramdisky.
Tiskni
Sdílej: