sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Řešení dotazu:
ip6tables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
ip6tables -A INPUT -d ::1 -j DROP
Jiného nic neblokuji.
ping6 -c 3 -M do -s 1444 www.google.com
PING www.google.com(prg02s12-in-x11.1e100.net) 1444 data bytes
1452 bytes from prg02s12-in-x11.1e100.net: icmp_seq=1 ttl=57 time=55.9 ms
1452 bytes from prg02s12-in-x11.1e100.net: icmp_seq=2 ttl=57 time=59.8 ms
1452 bytes from prg02s12-in-x11.1e100.net: icmp_seq=3 ttl=57 time=48.9 ms
--- www.google.com ping statistics ---
3 packets transmitted, 3 received, 0% packet loss, time 2003ms
rtt min/avg/max/mdev = 48.936/54.908/59.828/4.516 ms
Jako výstřel do tmy naslepo bych doporučoval zkusit na tom serveru/routeru následující:
ip6tables -t mangle -A FORWARD -p tcp -m tcp --tcp-flags SYN,RST SYN -j TCPMSS --clamp-mss-to-pmtu
To zajistí, že ať je MTU v LAN jakákoliv, SYN směrem ven nebude navrhovat celou LAN MTU (což bývá na WiFi třeba 2700 B, na ethernetu většinou 1500 B, nejsou-li tam jumbo pakety, atp.), ale tweakne to na správnou menší hodnotu, aby se žádná ze stran nesnažila poslat paket, který prostě neprojde.
Tohle by mohl být problém s MTU, který jsem už párkrát viděl a který se projevuje naprosto přesně tím, co je napsáno v dotazu — všechno zdánlivě prochází až do té chvíle, než se z jakéhokoliv důvodu (obrázek, kryptografický protokol) začnou generovat pakety o velikosti těsně pasující do MTU nebo (v případě PPPoE) překračující MTU. Protože se IPv6 prostě nefragmentuje (skoro, většinou, až na pár hodně zvláštních překvapení), je jasné, že na tohle doplatí mnohem snáze než IPv4.
A mimochodem, výše uvedený příkaz s iptables
místo ip6tables
se může hodit také pro IPv4 — zlepší totiž throughput i latenci právě v situacích, ve kterých by se jinak fragmentovalo na velké počáteční kusy paketů a malé zbytky.
Protože se IPv6 prostě nefragmentuje (skoro, většinou, až na pár hodně zvláštních překvapení)
Tak tohle jsem si kdysi taky myslel…
A byla to pravda.
To složení fragmentů dohromady proběhne ještě předtím, než to čte Wireshark?
Rozhodně ne. Pokud to tedy někdo neposkládá ještě předtím, než to vůbec přijde na ten stroj (což by se ale u IPv6 stát nemělo).
strace -e network
na případné rozdíly v práci se sítí.
ETHTOOL_OPTS="-K $DEVICE gro off"
proč je offloading vůbec nastavený tak, aby to nefungovaloPáč woe přece ten offloading je hrozně kchůůl, psali to v marketingovym letáku, a ještě k tomu ušetříš asi 0.0000000000023% výkonu CPU a to se hrozně vyplatí!!!
u routeru to zlobíTo je přesně to, co mě zajímá. Popis toho, co se stane jinak, jaké to má důsledky, a proč to neprojde.
router by měl pouze přehazovat pakety mezi rozhraníma a neměl by je nijak upravovat.Třeba na OpenBSD se běžně používá TCP proxying pokud vím. Sice je to technologicky trochu něco jiného, ale taky je to zásah do paketů.
Tiskni
Sdílej: