Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Řešení dotazu:
a) Mas heslo do Linuxu.
b) Nemas heslo do Linuxu.
c) Mas instalacni CD/DVD Windows.
d) Nemas ani jedno.
Jaka je situace? Muzes upresnit o jake "Windows" a jaky "Linux" se konkretne jedna?
sed -i 's/GRUB_DEFAULT=0/GRUB_DEFAULT=4/' /etc/grub/defaultKde cislo 4 nahradis cislem radku, na kterem jsou Windows(pozor, radky jsou cislovane od 0. Tzn. paty radek ma cislo 4..). Pokud prikaz probehne v poradku a nevypise chybu. Restartuj pocitac, napis reboot. Hotovo.
ls /homezmena hesla (neni treba znat puvodni, nove se zadava 2x, podruhe pro kontrolu)
passwd to_jmeno_uzivatelea alespon ten Linux muze vyuzivat :)
Cože? Jak může v Linuxu probíhat při startu výběr systému, který má nastartovat, když v danou chvíli žádný Linux nikde neběží? Není to náhodou problém spermie a kohouta? Ale aspoň je web zase o jednu perlu bohatší. No bezva.
update-grubbez toho by se zmena projevila nekdy v budoucnu pouze pri pouzivani Linuxu a teprve az by doslo na "nejake" aktualizace...
Tohle musí být fake. Tohle prostě musí být fake! To jinak není možné!
Jestli je to přece jen míněno vážně, tohle asi nebude vhodné fórum pro dotaz, který se Linuxu nijak netýká. Návodů, jak obnovit Shitdows bootloader, se na webu povaluje asi tak milión a čtvrt.
Znamenitá ukázka genderových stereotypů.
Tiskni
Sdílej: