Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Řešení dotazu:
On ale pacman nikdy nikde nic nekompiluje. Arch je „binární distribuce“ a pacman je instalátor (neméně binárních) balíčků.
Je třeba nastavit si správně makepkg, případně yaourt či jiný AUR tool podle vlastní volby. Začal bych u /etc/makepkg.conf a tak podobně.
/tmp
není na žádném disku, je samozřejmě v RAM a případně ve swapu. Na disku byl někdy v minulém desetiletí, možná.
Limit velikosti tmpfs se dá samozřejmě nastavit, pokud někomu nevyhovuje, co systemd
nastavuje automaticky.
Nejlepším řešením je ale nastavit makepkg
a yaourt
, aby nepoužívaly /tmp
. Přidávat třeba swap a zvětšovat ten tmpfs pro /tmp
je trochu škoda; v době mimo kompilaci to bude nevyužité a nevyužitelné.
systemctl mask tmp.mount
/tmp
do tmpfs pomocí /etc/fstab
i bez systemd.
A jak mu ve fstabu řeknu, že to má být adresář /tmp v kořenovém oddílu a že tam nechci připojovat žádné jiné blokové zařízení?
/tmp /tmp none bind 0 0Jestli to nezabere. Nebo nějak nakonfigurovat systemd, jestli to jde. Třeba Ubuntu taky systemd používá a teď koukám, že /tmp tmpfs není, takže to asi nějak jde... to jsou ale ty moderní udělátka, všechno samo a takhle ... Zlatý sysv init.
Nechápu? Jak to chceš zvětšit HDD má konečnou velikost.On tvrdil o nekonečné velikosti? EGO?
(df; mount) | grep /tmp
$ (df; mount) | grep /tmp tmpfs 1,9G 8,0K 1,9G 1% /tmp tmpfs on /tmp type tmpfs (rw)
Žádná položka ve fstabu přece na tohle neexistuje. Ve fstabu má být jen a pouze to, co nemůže systemd uhodnout automaticky. Takže /tmp tam samozřejmě běžně není a nemá být, protože ten se opravdu automaticky vymyslet dá. Jediný důvod, proč dávat /tmp do fstabu, je změna velikosti toho tmpfs, jak už jsem psal výše.
Mít /tmp na disku je prostě špatně. Neslo to s sebou tolik problémů, bezpečnostních i praktických, až se od toho před nějakými skoro 10 lety upustilo. Tedy kromě pár nepoužitelných distribucí, u kterých je beztak všechno jedno.
/tmp není na žádném disku, je samozřejmě v RAM a případně ve swapu.Do swapu ho možná dám až se Linux naučí spravovat paměť.
Mít /tmp na disku je prostě špatně.Možná to bude dobře, až s tím aplikace budou počítat, a nebudou do /tmp ukládat velké věci. Například Firefox tam ukládá soubory pro otevření externí aplikací.
Neslo to s sebou tolik problémů, bezpečnostníchJo. A proto přesně ta stejná data zapíšeme na disk o kousek vedle (do swapu).
i praktickýchJá měl naopak problém s /tmp v RAM, když se tam prostě nevešlo.
Možná to bude dobře, až s tím aplikace budou počítat, a nebudou do /tmp ukládat velké věci. Například Firefox tam ukládá soubory pro otevření externí aplikací.To ale vývojári systemd vyriešili tak, že pre veľké súbory majú programy používať /var/tmp.
Máš /tmp
v RAM. Pokud ho chceš mít na disku, stačí v /etc/fstab zakomentovat (#) řádek obsahující tmpfs /tmp
a restartovat systém (mohl bys /tmp
jen odpojit za běhu, ale některým běžícím programům by nejspíš vadilo, že jim zmizí jejich dočasné soubory).
Případně bych se podíval, jestli balíčkovací systém nemá nějakou volbu/proměnnou pro dočasný adresář – všechno ostatní by mohlo zůstat v RAM a jen balíčkovací systém by měl dočasnou složku na disku.
Že /tmp automaticky mountuje systemd a že na to žádná řádka ve fstabu není, to je už pár let uzavřená kapitola…
Tiskni
Sdílej: