Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
sudo dpkg-reconfigure lightdm
nabídlo mi to 2 varianty: Gdm a Lightgdm. Jen tak cvičně jsem vybral lightgdm a uložil. V pořádku, odhlásil jsem se a znovu přihlásil do ubuntu s Unity.
A teď nastal problém. Zmizely mi všechny panely, včetně záhlaví oken. Nevidím nic a nemohu nic rozkliknout. Něco se podělalo a já nevím co.
Help please .... V podstatě vidím jen plochu a soubory, které jsem tam měl, ale bez levého a horního panelu.
Řešení dotazu:
sudo service lightdm restart
rm -f /home/vadnej_user/.config/compiz-1
rm -rf /home/vadnej_user/.config/compiz-1
mv /home/vadnej_user/.config/dconf/user /home/vadnej_user/.config/dconf/user.vadnej
dconf reset -f /org/compiz/
a také se to nijak neprojevilo.
Nová hodnota zkratky klávesa pro akci Show Desktop v modulu Ubuntu Unity Plugin je ve sporu s akcí Zobrazit plochu v modulu Hlavní nastavení . Chcete zkázat Zobrazit plochuv modulu Hlavní nastavení?a možnosti: Přesto nastavit ShowDesktop Nenastavovat ShowDesktop Vypnout zobrazit plochu
Co třeba tohle nebo tohle? V obou případech se tam píše o dconf reset -f /org/compiz/
a ještě o několika dalších pokusech o řešení. Pomáhá něco z toho?
Tam musí existovat nějaký důvod, proč se ty panely nespustí. Nějaká nekonzistentní konfigurace v ~/.něco
nebo ~/.config/něco
a podobně. Co přesně přibude do ~/.xsession-errors
během toho přihlášení, kdy se nezobrazí panely? Není tam třeba nějaký hint, co selhalo?
Pak se taky dá prohledat seznam balíčků a zjistit, jak se celá ta věc spouští. Definice je v tomhle balíčku a takhle nějak vypadá. Asi bych zkusil spustit /usr/lib/unity/unity-panel-service
z konzole (v době, kdy panely nefungují) a podíval bych se, co to vypisuje a jestli tam není něco zjevně špatně (segfault nebo jiné selhání hned na začátku atd.).
<off_topic>
Kdyby tohle potkalo úplně nového uživatele Linuxu jako první zkušenost s uživatelským rozhraním, pravděpodobně by dospěl k závěru, že se na Linux znova podívá možná za deset let, jestli ještě vůbec někdy.
Přesně takhle Ubuntu ve spolupráci s pseudo-Gnome (Unity) a Gnome připravují svobodný desktop o obrovskou spoustu uživatelů každý den.
Přidávám tento příspěvek na velmi dlouhý seznam důvodů, proč je třeba se vyhnout všem Gnome i pseudo-Gnome (Unity) prostředím a proč je třeba držet se dál od Ubuntu. (Až zase někdo položí otázku jaké distro, některé stále opakované trpké zkušenosti je dobré připomenout předem.)
</off_topic>
Čo vlastne hladáš v tomto vlákne ? Rieš svoj archlinux. Nie každí má záujem o systém ktorí je nutné aktualizovať skoro každú sekundu.
sudo dconf reset -f /org/compiz/ setsid unity
. Sice to na první pohled nic neudělalo... ale kdo ví.
Tiskni
Sdílej: