Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pořídil sem novou machine a bláhově si myslel, že o po dlouhý době, co jsem nefungoval na compech bude s Linuxovou instlací práce v poho. Zjistil sem, že sem se hodně zmýlil, když jsem se pokusil nainstalovat Kali linux podle potřeb, který mám. Najde se někdo?
S Linuxem sem dělal před tím, co mě sejmulo auto a ztratil jsem dlouhodobou paměť. Okna nesnáším ale dělat na nich teď musím :(
HEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPP!!!
A hned bude o uživatele Linuxu méně. Ach jo. Že si už lidi s těmihle špatnými vtipy nedají pokoj.
k3dAR: mám dojem, že před několika lety jsme spolu celkem dost komunikovali a že jsi mě vycvičil v linuxu celkem solidně. Hodíš mi na sebe nějakej kontakt?
Zase kecy v kleci. Vymýšlíš si fiktivní tvrzení, která jsem nikdy neřekl. Předpoklad, že si každý nováček nahodí Arch, je příkladem takové fikce.
Kecy o ošetřujícím lékaři ukazují, jak to dopadá, když argumentační mrzák opravdu hodně šlápne vedle. Takže znova: Kde je ta statistika, podle které tvrdíš, že uživatelé Archu a Fedory přišli od Ubuntu? Nějaký odkaz by byl? Nebo zase jen nesourodý blábol o lékaři?
Czus chlapy, díky, že jste si všimly a odpověděli. Zatím se mi zadařilo nějak nainstalovat tak trochu ... woknům podobnej Kubuntu (díky jednoduchosti jsem tomu říkal kdysi "linux pro debily" - teď už sej ouředně debil, takže je to prozatím něco pro mě :D ( ať už to byl Debian anebo KALIč linux, líbila se mi na tom jednoduchost v nastavení „jedním“ příkazem a nulová zmatenost v tom, co nastavujete a jak) – takže asi proto. Bejvávalo, odkus se se mnou nepomazlilo napřechodu auto.
)
Co se týče zařízení, který mám, uvádím ho v přiloženým dokumentu.
Mám tam jeden 8 TB disk, kterej bych rád použil jako datáč. Rád bych se taky pustil znovu do webů, takže bych to rád využíval i pro localhost serwer. Mimoto jsem taky v době, kdy sem musel zase začít s oknama sehnal externí dísk WD My Passport Ultra 2 TB ale …. když nebudu psát dvakrát slušně … ty kurvy woknauzácký nepodporujou linux, takže … pořádně netuším, jak se dostat k datům, co tam mám pod linuxem. Na KALIči mi to přesunout prostřednictvím virtualboxu šlo ale Kubuntu se zdráhá otevřít to i přez VB ….. děs. Musel jsem do Kubuntu, protože se mi nezadařilo provést čistý instalace KALIče, ani Debianu … pořád to padalo anebo to nastartovalo do zaseklý obrazovky .. mmmm …
Máte možnost hodit chat na komunikátoru?
Jop ... takže ... znova začínám. :D :D a bez opatrnosti opět šlapu hnojem ... jako na začátku :D
Je na tebe nějakej kontakt chlape? Celkem bych hodil trochu podrb.
fsck
, aby se informace na disku staly konzistentní. (nedávno se mi tohle stalo, krátký výpadek na kabelu a disk už nešel syncnout a umountout. musel jsem ho odpojit, připojit a fsck na blokové zařízení.) A KDE prostředí mi naopak připadá příjemné na práci.
Zdravím, co přesně si mám představit pod pojmem "keci"? Víš ... od roku 2011 jeětě nemám mozek tak úplně v cajku, takže je možný, že vypouštím až moc sekundárních informací a nejsem schopnej psát dost přímo k věci (ano, bylo to se mnou dost nahnutý).
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12118742_655332074608799_685352121049883569_n.jpg?oh=82152d8d97d1804ca01f78c530779355&oe=57D17A2D
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/12107912_655335334608473_5400631900930519594_n.jpg?oh=06080a2fc5e40ec5e32e6ac7e6cef884&oe=57D03A28
Co se 8 TB týče, ... vybíral jsem ho především kvůli velký kapacitě a možství dat, který na to chci dát (stahuju hodně různý data z internetu. Nejvíc asi zabírají filmy a hudba - prostě datovej disk pro kterej sem chtěl velkou kapacitu.
Co se WD 2 TB přenosnýho týče ... ve windows jsem ho šifroval a má heslo (přez to se v Linuxu nemůžu dostat a data přenýst na 8 TB. V tom 2TB systém není. Jsou tam jenom win programy, filmy, hudba a data, co jsem sipotřčeboval zašifrovat (starý koncepce webů, který se mi po ztrátě HDD v původním notebooku podařilo stáhnout ze serveru na netu). Před lety bych tak "neprudil". Informací jsem sipamatoval dost. Po srážce autem jsem ale ztratil dlouhodobou paměť a s krátkodobou mám decentně problémy. Byl na mě testovanej novéj lék pro obnovu synaptických propojení v mozku. Sem sice alive ale .... celkem neschopnej toho, co mě bralo před nehodou. Dělal sem grafika, webaře, webovýho analytika, Ajťáka ....
Mimo Windows a Mac OS, sem pracoval i s linuxem. Neměl jse problémy s terminálem a trochu sem se začal hrabat v bashi. To všechnoje z velký části v čmoudu.
Pokouším se k tomu opět dostat alespoň z části. Takže asi tak.
Ideální by bylo, kdyby se mi disky ukázaly automaticky po připojení ve virtualboxu ... Každej linux, co jsem zatím ěl v ruce to zvládal ... jenom Ubungu a z něj vycházející distry s tím mají nějakejproblém ... :D Otázka taky zní, jestli jsem nainstaloval správnej virtualbox, protože jsem nenašel nic pro kubuntu ale jen pro ubuntu )
Máte někdo tucha, jak to propoijit a jak postupovat?
mount | grep zarizeni_nebo_jmeno
file -s /dev/sdXYmisto sdXY dosad jmeno zarizeni toho oddilu, pripadne jen celeho disku...
Ešte by som doplnil, že je dobré mať "/home" na extra partícií.
Není. Proč někteří stále dokola omílají tenhle 10 let starý mýtus, to opravdu nechápu.
protoze oddelit home prinasi vyhody mozneho sdileni vice systemuTo nedělám a ani si nemyslím, že by bylo hodně lidí, kteří toto na svých samoinstalacích skutečně provozují.
snadnejsiho zalohovaniZálohuju po souborech a s výjimkami podle cesty. Kolik lidí dneska u svých samoinstalací zálohuje celý oddíl?
lvm snapshotovaniMomentálně nepoužívám ani u jednoho. P.S.: Mám samostatný
/home
z historických důvodů. Mám ho na ext4 na LVM. Ale využívání všech uvedených výhod popírám.
Ja to používam, pretože keď už skúšam nejakú distribúciu, tak na reálnom železe. Dosť veľká výhoda je to aj u špeciálnych distribúcií ako LinuxCNC, kde si prebootneš do distra na ovládanie mašiny s realtime kernelom. No a tazatel práve plánuje skúsiť niekoľko distribúcií a samostatné /home je preňho výhodou.protoze oddelit home prinasi vyhody mozneho sdileni vice systemuTo nedělám a ani si nemyslím, že by bylo hodně lidí, kteří toto na svých samoinstalacích skutečně provozují.
/home
má jednu základní výhodu. Možnost přeinstalování roota na jiné distro bez práce s uživatelským prostorem. Samozřejmě i společný prostor mohu odzálohovat /home
přeinstalovat systém a vrátit /home
ale je to práce navíc.
Oddělený /home
nemá výhodu, natož základní. S Btrfs oddělený /home
pozbyl smysl, jak poznamenávám tady.
Nutnou podmínkou samozřejmě je, aby instalátory distribucí uměly jednu základní věc — přeskočit směšné pokusy o vytváření oddílů a nainstalovat všechno do mountpointu, který jim uživatel připraví a určí.
Pak lze mít bez problémů několik distribucí, které mají své oddělené /boot
, /
a /var
subvolumy a sdílený /home
, a bez problémů se dají přidávat nové distribuce nebo mazat nepoužívané. To všechno bez manipulace s nějakými napevno určenými oddíly, bez zvětšování a zmenšování LVM LV a filesystémů v nich atd.
Můj příspěvek dává smysl, jen jsi ho pravděpodobně nepochopil.
Takže ještě jednou: /home je subvolume na jednom a tomtéž Btrfs filesystému jako /, /var a /etc každé z nainstalovaných distribucí.
Takže /home oddělený je i není — je, protože je to subvolume (pro snadné snapshotování a další operace), a není, protože je na stejném oddíle a filesystému jako všechny nainstalované distribuce, tedy má k dispozici všechno volné místo a nemá žádné dělení místa stanovené předem.
A jsme myslím v základním bodu rozporu. Kolik běžných distribucí instalaci do mountpointu dělá? Z kolika distribucí pak může uživatel vybírat? Vím určitě, že moutpoint neumí openSUSE, Fedora, Debian a jeho odvozeniny, Mageia, Sabayon, PClinuxOS, z těch co znám a někdy jsem použil. Provádí to Arch a patrně i Gentoo, ale pokud otázku posuneme blíže k začátečníkům na: Kolik běžných distribucí instalaci do mountpointu dělá v prostředí menu, a výběrů z možností jako jsou grafické instalátory nebo ncurses? Je myslím odpověď žádná. Nebo žádnou neznám, kde bych si takovou volbu naklikal nebo vybral podobným způsobem.Nutnou podmínkou samozřejmě je, aby instalátory distribucí uměly jednu základní věc — přeskočit směšné pokusy o vytváření oddílů a nainstalovat všechno do mountpointu, který jim uživatel připraví a určí.
To je sice pravda, ale cesta není pro začátečníka. Pokud si začátečních chce v klikacím prostředí nainstalovat zvolenou distribuci, a ponechat si jednoduchou možnost vyměnit tuto distribuci za jinou, bez rizika ztráty uživatelských dat, je volba oddělenéhoPak lze mít bez problémů několik distribucí, které mají své oddělené
/boot
,/
a/var
subvolumy a sdílený/home
, a bez problémů se dají přidávat nové distribuce nebo mazat nepoužívané. To všechno bez manipulace s nějakými napevno určenými oddíly, bez zvětšování a zmenšování LVM LV a filesystémů v nich atd.
/home
na samostatném oddílu jednoduchá a logická volba. Na druhou stranu pokud je někdo dostatečně zkušený, aby použil techniky, které popisuješ, tedy i instalaci do moutpointu a konfigurace btrfs, tak většinou už bude mít rozsáhlé znalosti i v jiných částech správy linuxu a distribuční turistika už pro něj nebude důležitá. Svou distribuci si zvolil a je schopen si ji upravit tak jak potřebuje, k účelu jaký používá systém. Distribuční turistika je zajímavá právě pro začátečníky bez hlubších znalostí. Protože, každá distribuce si nese spousty implicitních voleb, které udělali její správci, a pro začátečníka, který neví, jak tyto volby mnohdy upravit, právě sada voleb rozhoduje o oblíbenosti a neoblíbenosti.
protoze oddelit home prinasi vyhody mozneho sdileni vice systemu…
Tohle prostě není pravda. Mám 3 distribuce na 1 stroji a nejen že není oddělený /home
, ale nejsou oddělené ani filesystémy těch tří distribucí. Každá má svůj oddělený subvolume pro /boot
, /
a /var
a pak je tam subvolume pro /home
, který všechny distribuce sdílejí. Díky tomu nemůže nastat situace, kdy se na začátku špatně zvolí velikosti oddílů a pak někde místo přebývá a jinde chybí. Takhle je celý diskový prostor jednoduše k dispozici, kdykoliv je potřeba.
Ano, namítám, že tohle všechno zařídí Btrfs. Máme rok 2016, přece jenom.
…snadnejsiho zalohovani…
Ne, to taky není pravda. Zálohování je nejsnazší, když je diskový prostor k dispozici celý a nerozkouskovaný. Zálohování na Btrfs je nesrovnatelně snazší než na jiných filesystémech a chci-li nějaký adresář zálohovat odděleně, Btrfs subvolume to zařídí.
…lvm snapshotovani zvlast system a zvlast home…
Což je zastaralé řešení, které je z principu nekonzistentní a dávno překonané. Btrfs snapshoty dávají konzistentní obraz filesystému (z hlediska metadat filesystému, samozřejmě, nikoliv z hlediska programů, které tam v momentě snapshotu zapisují) a zálohování v jejich případě dává smysl. Low-level snapshoty na LVM vždy vytvářejí něco nekonzistentního, kdykoliv se týkají namountovaného LV, a ještě k tomu nemají ani náznak ochrany proti silent data corruption, kterou nabízí Btrfs.
…s lvm neni ani problem postupne snadne navysovani velikosti oddilu za chodu a podle potreb, kdyz z pocatku clovek nevi jak by to mel zvolit velke...
To je problém, ve srovnání s jednoduchostí Btrfs. Nejjednodušší je nic nevolit, nic neměnit a nic nenavyšovat, zejména pro začínající uživatele. Prostě si uložit soubory, jak zrovna potřebuju. Tak by to mělo být.
Nepřehlédl. Dokonce na ni přímo reaguji, což jsi ovšem přehlédl ty. (Sám sebe samolibě cituji: „Ano, namítám, že tohle všechno zařídí Btrfs. Máme rok 2016, přece jenom.“)
Zmiňuješ nějaké údajné problémy, tak nějak vágně, zkrátka ve stylu FUD. Nic konkrétního neříkáš, kromě nějakého náznaku o nejasnostech kolem volného místa, co už je s největší pravděpodobností dávno vyřešený problém, pokud člověk nepoužívá nějaké tři roky staré LTS kernely. Ano, taky jsem měl kdysi problém s Btrfs a volným místem. V roce 2010 to bylo.
LVM + Ext4 bych fakt neoznačoval za stabilní a prověřené řešení. Zaprvé, není to stabilní, protože to nemá odolnost proti silent data corruption. Má to tedy celkem zásadní a principiální nedostatky. Jak roste velikost úložných zařízení, ten problém nemizí, naopak začíná být stále palčivější. Zadruhé, není to prověřené řešení. Zkus googlit Ext4 data corruption bugs, podívat se na pár prvních výsledků a zamyslet se, jestli tohle vypadá jako prověřené řešení. No, ani moc ne, řekl bych. V uplynulých několika letech při každé větší změně ve VFS něco zásadního vybouchlo v Ext3 i Ext4, zatímco ostatní filesystémy většinou žádnou katastrofu nezaznamenaly.
...nejsou oddělené ani filesystémy těch tří distribucí. Každá má svůj oddělený...Až si rozmyslíš, zda jsou nebo nejsou oddělené, tak se o tom můžeme začít bavit. :)
Obávám se, že máš 2 zásadní problémy:
Distribuce mají své oddělené subvolumy. Všechny subvolumy jsou ovšem na jednom společném Btrfs filesystému v jednom společném oddílu. Mohou tedy využívat veškeré volné místo a nemají žádné místo přidělené předem. Tak. Bylo už tohle dostatečně polopatě?
Všechny subvolumy jsou ovšem na jednom společném Btrfs filesystému v jednom společném oddílu. Mohou tedy využívat veškeré volné místo a nemají žádné místo přidělené předem. Tak. Bylo už tohle dostatečně polopatě?Bingo, takže jsem se očividně výše strefil.
Ahoj, Liberu jsem se pokusil instalovat taky ... ani jeden z druhů kancelářských balíků, kterýý jsem se pokoušel nainstalovat nešli. Nemluvě o tom, že instalace Tar, deb, .tar.gz balíků mi fungujou taky jenom občas. ) Říkám si, jestli by to nebylo zralý celý přeinstalovat znova.
)
Chtělo by to ale někoho zkušenýho po ruce (anebo alespoň na ksype, ICQ, ...
celou tu dobu si bude uzivat bez sYsTeMdTo nevypadá jako dlouhodobě perspektivní řešení. Bude se muset naučit ubuntí init a sotva se ho naučí, tak to bude pasé.
While Kali Linux is architected to be highly customizable, don’t expect to be able to add random unrelated packages and repositories that are “out of band” of the regular Kali software sources and have it Just Work. In particular, there is absolutely no support whatsoever for the apt-add-repository command, LaunchPad, or PPAs. Trying to install Steam on your Kali Linux desktop is an experiment that will not end well. Even getting a package as mainstream as NodeJS onto a Kali Linux installation can take a little extra effort and tinkering. If you are unfamiliar with Linux generally, if you do not have at least a basic level of competence in administering a system, if you are looking for a Linux distribution to use as a learning tool to get to know your way around Linux, or if you want a distro that you can use as a general purpose desktop installation, Kali Linux is probably not what you are looking for.A přesně to před čím varují, že to nebude fungovat děláš. Proč??? Autoři Kali sice vzali Ubuntu jako podvozek, ale ohýbají ho. Čím déle na něm pracují, tím ho ohýbají více, s tím že jim jde o funkcionalitu jejich penetračních softwarů a vůbec je nezajímá, jestli tím ohnutím poruší funkcionalitu mnoha dalších programů, které v jejich zorném poli nejsou. S tím je potřeba se smířit. Pokud mají zásahy do jádra, tak je i pravděpodobné, že mohou celé distro kompilovat z převzatých zdrojáků z Ubuntu a mohou jet s jinými kompilačními volbami a pak se na tom leccos rozběhat nemusí dát, nebo nemusí to jít vůbec jednoduše. takže znovu první otázka: Proč Kali?
apt-get install libreofficePokiaľ chceš niečo grafické na klikanie myšou spustíš si Synaptic, tam si proste nájdeš balíček zafajkneš a dáš "Použiť". Teda neviem či som dobre trafil, ale mám pocit, že si zabudol na balíčkovacie nástroje z Linuxu.
Netuším, jak pořádně na Kaliči instalovat TAR balíkyPokud se na tohle musíš ptát, tak odpověď je nijak.
Dobrá, řekněme, že jsem asi trochu dostal "rozum". Myslím však, že by bylo opět dobré vzít to "od píky".
Zřejmě by bylo dobré reinstalovat PC, nějaké zkušenosti jsem měl s následujícíma distrama:
Jako poslední (v tomto roce) jsem zkoušel
Potřebuji spustit bez větších problémů (jsem opět začátečník):
Nyní již nejsem takový hledající "norník", který se pokouší prokopat internetem a systematicky hledat . díky tomu, co se mi stalo jsem s funkcemi mozku značně limitovaný. Tudíž bych zřejme využíval i VM VirtualBox u něhož bych potřeboval propojit diskový oddíl 8T disku jako datový, následně mám jeden 250G (volný) a druhý 250G pro systém a programy.
Zřejhmě budu mít problémy s konfiguracemi, pro mne nečekanými chybami a nefunkčností některých balíků (viz. Kali linux a terminál - což bude zřejmě zapříčiněno "válkou" mězi jednotlivými balíky.
Omlouvám se všem, že jsem v předchozích částech značně nesystematicky zamotal svoje dotazy ale němel jsem dostatečně jasnější představu o tom, co vlastně potřebuji a jak to přesně a systematičtějí rozepsat. Toto bude spíš základ.
Pokud Vás s tím nebudu otravovat, budu i poté otravovat s dotazi. Pokud máte někdo ochotu mi pomoci, pak by možná bylo dobré komunikovat spolu prostřednictvám nějakého messengeru (Skype, ICQ, ....).
Otázka tedy zní, jakou distribuci by jste mi doporučili a kdo je časově tak odvážný, aby se mi byl trochu ochoten věnovat. Sám vím dobře, že když jsem před lety s Linuxem učil pracovat některé lidi, měl jsem nedostatek času a tak jsem volil cesty, které budou nejjednodušší. Také jsem si vědom toho, že se mi nějak podařilo nainstalovat Windows samostatně přímo do linuxu a spouštět jednotlivé programi bez startu windows a pouze s využitím knihoven, které byly potřeba (nebo tak nějak To už je ale opravdu hodně daleko a troufnu si bez jakékoliv nadsázky říct, že k mému savu je to "maxi level"
Ještě jednou se tedy všem zde přítomným omlouvám za předchozí zmatení a žádám o (zřejme) jednu z posledních rad.
Díky všem odpovídajícím. Pokud se zadaří, budeme muset dát někdy sraz a zajít "na kafe". Já vzhledem k poúrazové apilepsii alkohol nesmím a je to eclkem bez problémů.
Ještě jednou: díky všem za trpělivost a za rady.
Otázka tedy zní, jakou distribuci by jste mi doporučiliNevím, já mám všude Debian a prostě to funguje.
Také jsem si vědom toho, že se mi nějak podařilo nainstalovat Windows samostatně přímo do linuxu a spouštět jednotlivé programi bez startu windows a pouze s využitím knihoven, které byly potřebaTo se prý dělalo tak někdy kolem roku 2000. Dnes se používá Wine, které si knihovny reimplementuje samo.
Adobe Master Collection už nepodporuje ani Win XP ... takže ... jediná možná varianta je virtualbox ... právě v tom byl vždykcky zakopanej pes.
Adobe Master Collection už nepodporuje ani Win XPTo má šancu dobre chodiť pod Wine, Daj presný názov a verziu, alebo to proste niekde uploadni a ja to skúsim vo Wine a napíšem ti čo a ako.
mimochodem .. také jsem trošku procházel Fedoru Ta mikdysi vyhovovala asi nejvíce ale .... již nevím.
Díkym, už jsem tam nacpal Linux Mint 18 ku, padařilo se mi rozchodit i virtualbox s aplikacema pro win, co jsem potřeboval.
Teď mám trochu problém s vytvořením PHP localhosti spolu s mysql apod .... Ačkoliv jsem s tím před lety pracoval bez sebemenších problémů ... nyní říkám: "bejvávalo".
Nějaké rady pro instalaci komplet apache a localhostu spolku s mysql a pod?
V doinstalovávání balíčků už jsem dneska celkem solidníé looser. Před lety to nebyl problém ale dneska mmmm přemýšlím, na co mám kliknout. :D
Pokud můžeš napsat, jak na to, můžu se pokusit. Průšvih je v tom, že detekci WIFI mi to neprovede na začátku a ani na konci ... nemluvě o tom, že při instalaci debianu, kterou jsem dělal naposledy sem se nedistal nijak dál ani k instalaci samotného systému .... mmm :|
lspci | grep -i network 02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4313 802.11bgn Wireless Network Adapter (rev 01)
Jedu teď přez Fedoru .... Moc věcí mi tam nastavit nešlo ale ... po zadání tebou doporučenýho commandu mi vyjelo:
05:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8192CE PCIe Wireless Network Adapter (rev 01)
rtlwifi
přímo v jádře, zda se fakt používá můžeš zjistit třeba takhle
lspci -s 05:00.0 -vDál se můžeš podívat, co vrátí příkazy
iw lista
iwconfig
Dikz, jedu ted s CD, pro praci s PC bez systemu ... pokousim se o lowlewel format ale nejsem si jistej, jestli jsem to provedl spravne. dd if=/dev/zero of=/dev/sda ? Fedora se zachovala celkem ku**vsky, pacz se mi ten system instaloval bezpecnou formou a ted sem ztratil kontrolu nad diskem, jak jsem byl zvyklej. Pri vypisu se neukayuje nic, takze sem celkem nervozni. .... Nejaka rada? :)
Pro upřesnění: instalátor přeskočí na "Přípravak instalaci Kubuntu" .... ukazatel se roztočí, točí, točí a kulový .... a instalátor je pořád v točivě kulovým módu
sha256sum -c *-CHECKSUM
su -c 'dnf install http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-$(rpm -E %fedora).noarch.rpm'[Zdravíme Andreje]
freetype-freeworld
, aby ses nepozvracel z výchozího odporného renderování fontů
su -c 'dnf install freetype-freeworld'[Zdravíme Andreje podruhé]
Chlape díky!!!
V době, co jsem byl of a instaloval fedoru (staženoý iso) jsem se do ní dostal a teď z ní jedu. MadCatX, jestli tě můžu požádat o menší radua případně i o Pidgin (ICQ, ....), nebo skype. rád bych se s tebou pustil do pokecu a požádal tě o pomoc s konfigurací.
Zatím se mi podařilo rozběhat "Manage virtual machines" s Win 7 (virtualbox se mi spustit nepodařilo - tedy myslím samotnou instalaci win. (možná by byla dobrá nějaká sdílená plocha), aby jsi viděl, co dělám. Měl bych pár věciček, který potřebuju doladit tak, aby vše fungovalo alespoň prozatím podle mých představ a potřeb. Rád bych časem rozjel i web pro začátečníky s linuxem. Pokud budeš ochoten, rád bych tě viděl mezi přispěvateli.
K tomu je ale ješětě relativně dlouhá cesta. Díky autonehodě, kterou jsem před 5 lety prodělal a ztrátě dlouhodobé paměti nejsem doposud schopen zcela efektivně pracovat na webech a vzhledem k tomu, že politiku Microshitu, která je především zaměřena na zisk bez ohledu na shit, který prodávají normálním lidem potřebuji stále pracovat alespoň částečně v oknech - k čemuž potřebuji okna (i když rozbitý).
Pokud budeš ochoten, budu ti vděčný a zřejmě ti i nechám poslat nějakej "fufník" na pivko anebo raději kafe, či čaj.
Potřebuji rozběhat VM stroj pro okna, správně nastavit a nainstalovat Xampp atd atd atd.
Postupem času věřím tomu, že se opět naučím s linuxem trochu víc.
Rozhodně díky za konkrétní rady. Mám jenom trochu obavy s přeinstalovávání Fedory, když už mi konečně relativně "pěkně" běhá. :D
Ahoj, díky za odpovědi.
Nakonec jsem došel k tomu samýmu a začal instalovat separátně mysql, a PHP .. průšvih je v tom, že i po instalaci (první v řadě) Apache se mi na localhostu nezobrazil phpmyadmin .... nemluvě o tom, že si pořádně ani nevzpomínám, kam se ukládají PHP aplikace. Když se mi podařilo Phpadmin pustit .... nezobrazilo se nic, než přázdná page.
Problém s Vboxem je ale trošku jinej. Použil jsem svoje seriový číslo ale ... okna se mi nechcou aktivovat ... :|
Ano, localhost mi běží. Adresář vidím taky ale mám problém do něj zapisovat. Jde zřejmě o oprávnění, která jsou nastavena na roota.
V linuxu jsem dělal před 5 - 6 lety. Pak mě sejmulo auto a ztratil jsem dlouhodobou paměť (hodně těžkej úraz).
Rád bych se nějakou formou alespoň částečně vrátil do profese (grafika, web, ...), kterou jsem dělal ale nechci k tomu pořád rozbytý okna, přez který každej vidí do domu. ))
Těžce jsme ze všeho vypadl.
Opensuse se mi zdá relativně OK ale rách bych pracoval v KDEA co vám v tom brání? Používám Suse a po něm OpenSuse patnáct let a po celou tu dobu pracuju v KDE...
Tiskni
Sdílej: