Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dobrý den,
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon. Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Děkuji
Ano, u poslednich dvou rad primo pisou pouziti PMR ci SMR technologie.
Btw. ted koukam, ze HGST uz rebranduje WD disky: http://www.hgst.com/products/hard-drives/ultrastar-7k2. Dalo se to cekat, kdyz uz je vse pod jednou strechou, obe divize se vic a vic propojuji. Cas nakoupit nejake HMS5C4040BLE640 do zasoby, dokud jeste jsou (uz je v .de).
Samozrejme, myslel jsem to tak, ze prevzali hotovou technologii z jine divize, samo puvodni WD nemelo s heliem zadne zkusenosti. Finalni merge byl povolen teprve pred par mesici.
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
Btrfs.
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Btrfs.
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Není důvod omezovat se na technologie z minulého desetiletí se známými kritickými nedostatky (silent data corruption). Současné desetiletí nabízí nesrovnatelně lepší řešení.
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Chyba. RAID 1 je k ničemu, protože sám od sebe neřeší silent data corruption. Btrfs RAID 1 je po všech stránkách lepší.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon.
Btrfs.
Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Aha… Uf… No, tak hodně štěstí.
Zase nějaká nesmyslná fáma. Inu, zdá se, že někteří méně důvtipní lidé dělí svět do pouhých dvou škatulek a nedovedou tedy pochopit, jak by mohl existovat někdo, kdo na jedné straně ví, že Debian je sračka, ale na druhé straně není vyznavačem jedné konkrétní distribuce — natož fanatickým.
Argumentační mrzák promluvil. Klasika.
Trousíš tady o mně opravdu hloupé výmysly a připadá mi to zbytečné, ba dětinské.
Můžeš citovat, kde a kdy jsem psal, že se mají nějaké distribuce zakazovat? Nápověda: Ne, nemůžeš. Proč si vlastně vymýšlíš ptákoviny, které nikdo nikdy netvrdil?
Software vydaný včera je zase nějaký nesmyslný blábol. Každá distribuce má testing repository. Ani nejradikálnější rolling release distribuce nemají v běžných repository něco, co by předtím neotestovala dostatečně velká základna maintainerů balíčků a dalších uživatelů testing repository. Bavíme se tedy o týdnech, nikoliv dnech od vydání softwaru do aktualizace na systémech pro běžné použití.
Kecy o výborném Debilanu a přívětivém Blbuntu komentovat nebudu; to je takový místní folklór.
Kterýkoliv s aktuálními kernely. Pozor na zabugované nesmysly zvané LTS. Jakmile je tam rozumně aktuální kernel, volba distribuce je už spíš věcí osobních preferencí než nějakých objektivních měřítek. (Tedy, měl bych seznam distribucí, kterým je vhodné se vyhnout, ale stejně to vždy dopadne jako mluvení do zdi.)
LOL!
Pozitivní. SMF na Solarisu bývalo něco, čím byl Solaris asi tak o generaci před Linuxem. Zavedením systemd Linux tenhle kousek chybějící userspace funkcionality získal, ba dokonce v trochu vyspělejším provedení.
Podobně to bylo se ZFS na Solarisu a pozdějším Btrfs na Linuxu.
Jen barvení stránek ze Solarisu ještě v Linuxu chybí. Ale i to jednou přijde, bezpochyby.
Tiskni
Sdílej: