Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobrý den,
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon. Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Děkuji
Ano, u poslednich dvou rad primo pisou pouziti PMR ci SMR technologie.
Btw. ted koukam, ze HGST uz rebranduje WD disky: http://www.hgst.com/products/hard-drives/ultrastar-7k2. Dalo se to cekat, kdyz uz je vse pod jednou strechou, obe divize se vic a vic propojuji. Cas nakoupit nejake HMS5C4040BLE640 do zasoby, dokud jeste jsou (uz je v .de).
Samozrejme, myslel jsem to tak, ze prevzali hotovou technologii z jine divize, samo puvodni WD nemelo s heliem zadne zkusenosti. Finalni merge byl povolen teprve pred par mesici.
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
Btrfs.
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Btrfs.
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Není důvod omezovat se na technologie z minulého desetiletí se známými kritickými nedostatky (silent data corruption). Současné desetiletí nabízí nesrovnatelně lepší řešení.
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Chyba. RAID 1 je k ničemu, protože sám od sebe neřeší silent data corruption. Btrfs RAID 1 je po všech stránkách lepší.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon.
Btrfs.
Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Aha… Uf… No, tak hodně štěstí.
Zase nějaká nesmyslná fáma. Inu, zdá se, že někteří méně důvtipní lidé dělí svět do pouhých dvou škatulek a nedovedou tedy pochopit, jak by mohl existovat někdo, kdo na jedné straně ví, že Debian je sračka, ale na druhé straně není vyznavačem jedné konkrétní distribuce — natož fanatickým.
Argumentační mrzák promluvil. Klasika.
Trousíš tady o mně opravdu hloupé výmysly a připadá mi to zbytečné, ba dětinské.
Můžeš citovat, kde a kdy jsem psal, že se mají nějaké distribuce zakazovat? Nápověda: Ne, nemůžeš. Proč si vlastně vymýšlíš ptákoviny, které nikdo nikdy netvrdil?
Software vydaný včera je zase nějaký nesmyslný blábol. Každá distribuce má testing repository. Ani nejradikálnější rolling release distribuce nemají v běžných repository něco, co by předtím neotestovala dostatečně velká základna maintainerů balíčků a dalších uživatelů testing repository. Bavíme se tedy o týdnech, nikoliv dnech od vydání softwaru do aktualizace na systémech pro běžné použití.
Kecy o výborném Debilanu a přívětivém Blbuntu komentovat nebudu; to je takový místní folklór.
Kterýkoliv s aktuálními kernely. Pozor na zabugované nesmysly zvané LTS. Jakmile je tam rozumně aktuální kernel, volba distribuce je už spíš věcí osobních preferencí než nějakých objektivních měřítek. (Tedy, měl bych seznam distribucí, kterým je vhodné se vyhnout, ale stejně to vždy dopadne jako mluvení do zdi.)
LOL!
Pozitivní. SMF na Solarisu bývalo něco, čím byl Solaris asi tak o generaci před Linuxem. Zavedením systemd Linux tenhle kousek chybějící userspace funkcionality získal, ba dokonce v trochu vyspělejším provedení.
Podobně to bylo se ZFS na Solarisu a pozdějším Btrfs na Linuxu.
Jen barvení stránek ze Solarisu ještě v Linuxu chybí. Ale i to jednou přijde, bezpochyby.
Tiskni
Sdílej: