Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon. Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Děkuji
Ano, u poslednich dvou rad primo pisou pouziti PMR ci SMR technologie.
Btw. ted koukam, ze HGST uz rebranduje WD disky: http://www.hgst.com/products/hard-drives/ultrastar-7k2. Dalo se to cekat, kdyz uz je vse pod jednou strechou, obe divize se vic a vic propojuji. Cas nakoupit nejake HMS5C4040BLE640 do zasoby, dokud jeste jsou (uz je v .de).
Samozrejme, myslel jsem to tak, ze prevzali hotovou technologii z jine divize, samo puvodni WD nemelo s heliem zadne zkusenosti. Finalni merge byl povolen teprve pred par mesici.
jaký souborový systém zvolit pro miliony malých souborů (poštovní schrány maildir) ?
Btrfs.
A jaký pro velké soubory cca 500 GB (obrazy virtuálnách serverů) ?
Btrfs.
Použít EXT4 a upravit jen velikost bloku při formátování ?
Není důvod omezovat se na technologie z minulého desetiletí se známými kritickými nedostatky (silent data corruption). Současné desetiletí nabízí nesrovnatelně lepší řešení.
Pro každé uložiště bude SW Linux RAID1 ze dvou disků 8 TB.
Chyba. RAID 1 je k ničemu, protože sám od sebe neřeší silent data corruption. Btrfs RAID 1 je po všech stránkách lepší.
Jde především o spolehlivost FS, než o výkon.
Btrfs.
Systém může být Debian 7, Debian 8 nebo CentOS 7.
Aha… Uf… No, tak hodně štěstí.
Zase nějaká nesmyslná fáma. Inu, zdá se, že někteří méně důvtipní lidé dělí svět do pouhých dvou škatulek a nedovedou tedy pochopit, jak by mohl existovat někdo, kdo na jedné straně ví, že Debian je sračka, ale na druhé straně není vyznavačem jedné konkrétní distribuce — natož fanatickým.
Argumentační mrzák promluvil. Klasika.
Trousíš tady o mně opravdu hloupé výmysly a připadá mi to zbytečné, ba dětinské.
Můžeš citovat, kde a kdy jsem psal, že se mají nějaké distribuce zakazovat? Nápověda: Ne, nemůžeš. Proč si vlastně vymýšlíš ptákoviny, které nikdo nikdy netvrdil?
Software vydaný včera je zase nějaký nesmyslný blábol. Každá distribuce má testing repository. Ani nejradikálnější rolling release distribuce nemají v běžných repository něco, co by předtím neotestovala dostatečně velká základna maintainerů balíčků a dalších uživatelů testing repository. Bavíme se tedy o týdnech, nikoliv dnech od vydání softwaru do aktualizace na systémech pro běžné použití.
Kecy o výborném Debilanu a přívětivém Blbuntu komentovat nebudu; to je takový místní folklór.
Kterýkoliv s aktuálními kernely. Pozor na zabugované nesmysly zvané LTS. Jakmile je tam rozumně aktuální kernel, volba distribuce je už spíš věcí osobních preferencí než nějakých objektivních měřítek. (Tedy, měl bych seznam distribucí, kterým je vhodné se vyhnout, ale stejně to vždy dopadne jako mluvení do zdi.)
LOL!
Pozitivní. SMF na Solarisu bývalo něco, čím byl Solaris asi tak o generaci před Linuxem. Zavedením systemd Linux tenhle kousek chybějící userspace funkcionality získal, ba dokonce v trochu vyspělejším provedení.
Podobně to bylo se ZFS na Solarisu a pozdějším Btrfs na Linuxu.
Jen barvení stránek ze Solarisu ještě v Linuxu chybí. Ale i to jednou přijde, bezpochyby.
Tiskni
Sdílej: