Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
RAID 1 je bez nejmenších problémů — prostě nainstaluješ GRUB (grub-install) na každý disk zvlášť.
Jiné RAIDy záleží na tom, jak se chová BIOS/EFI a případně firmware řadiče při bootu. Bohužel často zpřístupní pro GRUB (v režimu dostatečně primitivním, aby ho GRUB viděl) jen jeden bootovací disk, což je u RAID 0, 5 a 6 celkem k ničemu a GRUBu se pak nepodaří filesystém seskládat. Tohle je ale (nerad to říkám) většinou potřeba vyzkoušet na konkrétním hardwaru metodou pokus/omyl. Někde mívají servery v setupu volbu pro zpřístupnění všech disků v režimu vhodném pro GRUB, jinde zpřístupní jen 1 disk a na nic se neptají. (A při selhání bootu z disku třeba zkusí další, ale zase jenom jeden!)
Já jsem tento problém nakonec vyřešil ošklivým, leč spolehlivě funkčním způsobem: Na každém disku jsou 2 oddíly. První je malý, třeba 1 GB, je v Btrfs RAID 1 přes všechny disky a je na něm /boot. Druhý oddíl jde přes celý zbytek každého disku a je v RAID 5 nebo RAID 6 přes všechny disky. Tím pádem to nabootuje z kteréhokoliv disku a nevadí, že GRUB vidí jenom jeden disk. Kořenový filesystém je už pak už normálně na RAID 5 nebo RAID 6, tj. využívá ostatní diskový prostor efektivněji než RAID 1.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru, protože jeho filesystém (vfat) samozřejmě nemá vestavěný RAID a musí tam přijít ke slovu mdraid nebo dmraid nastavený tak, aby oddíl vypadal jako běžný vfat oddíl a aby se metadata RAIDu skrývala až na konci oddílu.
Udržování /boot/efi oddílu ve správně replikované podobě je další kousek voseru…
Tím jsem rozhodně nechtěl říct, že by to byl až tak zásadní problém nebo že by to nešlo. V pohodě to jde. Spousta RAID konfigurací funguje tak, že každá RAID 1 replika vypadá, jako by tam prostě byl filesystém menší než celý oddíl, začínající na začátku oddílu, a metadata pro softwarový RAID jsou až za filesystémem. Takže se dá klidně vyrobit oddíl, do kterého se dá zapisovat replikovaně z operačního systému, když na to přijde (a na to přijde jen při instalaci GRUBu, v podstatě), a který zároveň stále bude normálně čitelný pro EFI firmware jako vfat filesystém, z kterékoliv z RAID 1 replik.
Každopádně je to nepříjemná komplikace při instalaci systému a rozhodně bych si uměl představit mnohem lepší podporu EFI firmwaru pro bootování z různých (softwarových) RAIDů a podobných složitějších konfigurací. No, třeba existuje, jen o ní nevím — pak mě jistě někdo opraví.
Tiskni
Sdílej: