Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Zdravím,
pro přátele jsem na starý Acer Aspire 9300 nainstaloval Lubuntu 16.04. Už samotná instalace byla komplikovaná, protože z nepochopitelného důvodu nešlo nabootovat z mechaniky, i když byla nastavená jako první pro boot. Takže jsem stáhl unetbootin-windows-625.exe a pomocí něj vytvořil bootovací flešku s obrazem Lubuntu. Ta fleška je 3.0 a ten Acer bude mít USB max. 2.0, ale instalace dojela do konce. Po restartu se Linux nespustí, ale zůstane to viset na černé obrazovce a nahoře v levo je napsáno:
/dev/sda1: clean, číslo/číslo files, číslo/číslo blocks
A na tomhle to zůstane viset a nic se neděje. Z počátku tam byl ještě jeden řádek, kde stálo něco jako: /dev/sda1: recovering journal, nebo tak něco. Ten už tam není a vždy se objeví jen ten nápis, co jsem uvedl jako první, pod ním bliká kurzor a nic víc. Víte prosím někdo co s tím?
Díky,
Petr
nosplash
, resp. smazáním parametrů splash quiet
, jsou-li tam.
Potom zkus také vybrat v GRUBu recovery mode (možná je v podmenu Advanced options), jestli to najede.
Ale já ani nevím, jak se tam mám dostat?Při bootu asi masírovat Esc, zobrazí se menu. Edituje se pomocí "e", bootuje se už nevím jak (asi ctrl-x), ale je to napsané v dolní části té obrazovky.
Visí to na tom nápisu a co mám teď udělat?Resetovat.
aplay -l
, vypíše všechny zvukovky.
Zkus spustit aplay /dev/urandom
, měl by být slyšet šum.
Pavucontrol už je tam od instalace, vše jsem zesílil. Alsamixer nemůžu najít ani přes "hledat". V Synapticu vidím, že mám nainsalovaný alsa utils, ale najít to nemůžu.
aplay -1
aplay /dev/urandom
pactl list sinks?
Alsamixer nemůžu najít ani přes "hledat".Je to příkaz v terminálu.
neplatný přepínačJe to
l
, ne 1
. Každopádně když to přehrává, tak problém bude nejspíš v a) přepnutém výstupu na sluchátka/někam, b) je někde nastavená nulová hlasitost (to právě nastavíš v tom alsamixeru).
No, jenomže já tomu právěže tak jako vy nerozumím a tak jsem to slepě odinstaloval. Google mi vyplivl:
sudo apt-get autoremove pulseaudio
pavucontrol
, které se po pouhém sudo apt-get install pulseaudio
nenainstalují zpátky. Totéž může platit i o appletech pro ovládání hlasitosti a podobně.
(Okrajově pro tazatele, aby se příště vyhnul podobným nepříjemnostem: Pokud budete v online diskusích řešit nějaké linuxové problémy, pravděpodobně narazíte na termíny jako PulseAudio, systemd, NetworkManager a asi pár dalších. Někteří lidé vám ve snaze vám poradit budou podsouvat představu, že tyto nástroje jsou sémě všech problémů a nabízet různé triky, jak je obejít, ochcat, vypnout a odstranit. Silně doporučuji to nedělat. Všechny zmiňované nástroje vznikly z celkem dobrých důvodů a linuxové distribuce pro "běžné smrtelníky" je nenabízejí jako standardní součásti jen tak z legrace. Pokud vám snad někdo podobný "korekční krok" doporučí, raději se zeptejte, proč vám to poradil, co si od toho slibuje a jak přišel na to, že by to mělo váš problém řešit. Když nic jiného, odinstalací něčeho, co vývojáři distribuce považují za standardní součást dostanete systém do stavu, který asi nebude příliš otestovaný a můžete tedy snadno jeden problém vyřešit a další způsobit.)
V pohodě.
Já bych na ten stroj chtěl dát něco, co by fakt frčelo. Klidně i staršího. Nejlepší by podle mě bylo Lubuntu. Prý je z těch ubuntu dister nejméně náročné. Ale právě Lubuntu se mi po instalaci nechce spustit. Mnohem náročnější Mint se spustil, ale Lubuntu (3 instalace) ne. Protože MInt byl jak zpomalený film, tak jsem na konec zvolil Xubuntu. Tedy jeho poslední vydání. Ale raději bych tam dal to Lubuntu. Klidně i starší. Možná by to pak naběhlo. Jen bych chtěl ještě podporu ve formě aktualizací. Co bych tam měl tedy prosím dát?
Mám ještě jednu otázku pro všechny. Na YouTubku se v jedné chvíli začlo sekat video při nejnižší možné kvalitě pro tohle video, tedy 240p. Pomohlo by na tohle zkusit nainstalovat Lubuntu 14.04.4? Zrychlil by se notebook? Nechci to zkoušet, pokud to není jisté, protože jsem rád, že to teď jede.To se dobře říct nedá, muselo by se to vyzkoušet. Moc důvodů, proč by mělo být starší Ubuntu rychlejší než to nové mě ale nenapadá. Ubuntu 14.04.4 stejně o tolik starší komponenty, které by snad mohly mít nějaký měřitelný vliv na výkon oproti 16.04 nemá.
htop
u, na čem to hnije.
Xfce prostredi (ktere je vychozi v Xubuntu, od toho teen nazev X(fce)+Ubuntu) ma lupu dostupnou fullscreen pro celou obrazovku, aktivace kdekoliv pres ALT+ScrolovaniNaTouchpadu(nebo KoleckoMysi), pohybem mysi se pak posouva krome sipky i ten zvetsenej obraz...Chtěl bych upozornit, že to funguje jen se zapnutým kompozitorem (což je ve Vyladění správce oken). Než jsem o tom věděl, příležitostně jsem používal KMag, ale to je obyčejné okno.
Na YouTubku se v jedné chvíli začlo sekat video při nejnižší možné kvalitě pro tohle video, tedy 240p.Problém je v tom, že Flash ani webové prohlížeče moc neumí akceleraci videa pomocí grafické karty. Pokud video stáhneš pomocí youtube-dl a přehraješ mplayerem s rozumným video výstupem (tj. ne x11, ale třeba xv nebo gl/gl2), tak to funguje mnohem lépe (a jako bonus získáš všechny ty možnosti specializovaného přehrávače).
A co tohle?
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/jak-na-plynulejsi-prehravani-youtube-videi
Jak prosím vás zjistím, jaký ovladač potřebuji nainstalovat?Pro začátek bych zjistil, jestli je potřeba něco instalovat. Zařízení /dev/video0 máš? mplayer tv:// něco ukáže? A pokud ne, tak lsusb a googlit.
Noťas ale má vestavěnou webovku.Většina notebooků má kameru připojenou přes USB.
Jak prosím zjistím, jestli mám /dev/video0 ?Třeba pomocí
ls
.
Napřed mě to nechtělo povolit dokončení příspěvku kvůli nepovolené značce (autor tam totiž má na sebe mejla a ten je v menšítkách, takže to bylo považováno za značku).https://stackoverflow.com/questions/42182/how-to-escape-and-inside-pre-tags
Takže jsem to odmazal a zase to není vidět celý.Tak to fakt nevím, „mně to funguje“… Prostě to sem vlož, v nejhorším do přílohy.
conkovi@conkovi-Aspire-3690:~$ ls /dev/video0 /dev/video0 conkovi@conkovi-Aspire-3690:~$ mplayer tv:// MPlayer 1.2.1 (Debian), built with gcc-5.3.1 (C) 2000-2016 MPlayer Team mplayer: could not connect to socket mplayer: No such file or directory Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control. Playing tv://. TV file format detected. Selected driver: v4l2 name: Video 4 Linux 2 input author: Martin Olschewski olschewski@zpr.uni-koeln.de comment: first try, more to comev4l2: your device driver does not support VIDIOC_G_STD ioctl, VIDIOC_G_PARM was used instead. Selected device: USB2.0 Camera Capabilities: video capture read/write streaming supported norms: inputs: 0 = ALi m5602; Current input: 0 Current format: unknown (0x31384142) tv.c: norm_from_string(pal): Bogus norm parameter, setting default. v4l2: ioctl enum norm failed: Inappropriate ioctl for device Error: Cannot set norm! Selected input hasn't got a tuner! v4l2: ioctl set mute failed: Invalid argument v4l2: ioctl query control failed: Invalid argument v4l2: ioctl query control failed: Invalid argument v4l2: ioctl query control failed: Invalid argument Failed to open VDPAU backend libvdpau_va_gl.so: cannot open shared object file: No such file or directory [vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1 ========================================================================== Cannot find codec matching selected -vo and video format 0x31384142. ========================================================================== v4l2: ioctl set mute failed: Invalid argument v4l2: 3 frames successfully processed, -1 frames dropped. Exiting... (End of file) conkovi@conkovi-Aspire-3690:~$
mplayer -vo x11 tv://nebo
mplayer -vo xv tv://
[vdpau] Error when calling vdp_device_create_x11: 1 ========================================================================== Cannot find codec matching selected -vo and video format 0x31384142.a další -vo zařízení už to nezkusí.
env LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so skypenicmene jestli to ma cenu resit, protoze Skype 4.3 co tam davas prestane letos v rijnu chodit, protoze ho Microsoft odstrihne ;)
Tak tohle bez pomoci nedokážu udělat ani náhodou. Zkusit funkci WiFi z řádkového wpa_supplicantu? Jak se to dělá prosím? Napsal jsem v terminálu:
sudo wpa_supplicant
No, a tím jsem skončil.
nmtuijedna se o texttovou "klikaci" verzi NetworkManageru co pustis v terminalu... jinak je dost mozne jak psal MadCatX, ze ti nebezi "gnome klicenka" (btw: v Xubuntu by se ti poustela pri potreba automaticky ;)
sudo journalctl -r -u NetworkManager.service
gnome-keyring
. LXDE ale nejspíš neumí automaticky spustit potřebnou službu gnome-keyring-daemon
. Proto se v logu objevuje chyba "No agents were available for this request." a pokus o připojení se ukončí. V první řadě bych zkusil spustit samotný gnome-keyring
, ve výchozí instalaci Lubuntu možná ani není.
conkovi@conkovi-Aspire-3690:~$ env LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv41/v411compat.so skype ERROR: ld.so: object '/usr/lib/i386-linux-gnu/libv41/v411compat.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (cannot open shared object file): ignored.
sudo apt-get install v4l1
.
Pokud nainstalovaná je, ověř, kde se ta knihovna nachází: find / -name v4l1compat.so 2>/dev/null
a případně uprav cestu pro LD_PRELOAD.
env LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so skype
mkdir -p ~/.local/share/applications cp /usr/share/applications/skype.desktop ~/.local/share/applications/ leafpad ~/.local/share/applications/skype.desktopv tom otevrenem editoru zmen radek Exec na to co potrebuje poustet...
wpa_supplicant
, ale to teda vůbec nevím co stím mám udělat?
#zobrazeni stavu bezdratovych zarrizeni rfkill list #proskenovani wifi siti: iwlist scan
pulseaudio
a pavucontrol
. Je možné, že Lubuntu ve snaze o až přílišnou jednoduchost používá jen čistou ALSA. Já bych se na tvém místě na Lubuntu vybodnul. Rozdíl ve spotřebě systémových prostředků bude dost malý a XFCE je aspoň plnohodnotné desktopové prostředí, i když jednoduché.
Xubuntu si klidně můžeš zkusit z LiveCD. Pokud funguje zvuk v Lubuntu, musí to jít zprovoznit i v Xubuntu. Ty distribuce se liší víceméně jen tím, jaké desktopové prostředí mají nainstalované.
Tiskni
Sdílej: