Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vše, čím je systém Xubuntu 15.04 význačný, se shoduje s Ubuntu 15.04 a je sdíleno s dalšími variantami jako Kubuntu 15.04 ad. Dovoluji si tedy na tomto místě šetřit svůj hřbet, nenosit dříví do lesa a odkázati vás na dřívější recenzi Ubuntu 15.04, která novinky shrnuje.
Xfce 4.12 vyšlo v březnu tohoto roku, zhruba tři roky od vydání verze 4.10. Nadále ale jde o „fosilní klasiku“ stavějící na GTK+ v2, byť se pomalu implementuje podpora pro GTK+ v3. Novinky verze 4.12, které automaticky obsahuje i Xubuntu 15.04, zahrnují náhledy oken při Alt-Tab přepínání, klientské dekorace oken či dlaždice, hi-dpi theme v Xfwm, inteligentní skrývání dolního panelu, lepší práci a správu více monitorů (+ samostatné wallpapery pro jednotlivé monitory), podporu logind či upower hibernace/suspend.
Thunar sice vypadá na první pohled stejně, ale přidává nové klávesové zkratky pro uživatelské akce, indikaci volného místa, GTK3 záložky a třeba lepší výkon a opravené některé chyby. Xfburn byl přepsán pod GTK3, přehrávač videa Parole - nyní pracující skrze Gstreamer 1.0 - také (ten si za chvíli ukážeme). GTK3 úprava postihla i textový editor Mousepad, zkrátka i během držení se GKT2 nám Xfce pomalu přechází GTK3 a tudíž tak trochu „GNOMEovatí“. Ale nejde o žádnou fatální kalamitu, Mousepad i Thunar jsou poměrně konzervativní a ruku na srdce, Parole není až takový zázrak, aby k němu člověk stejně neinstaloval minimálně VLC, Mplayer, nebo něco podobného.
Jinak součástí Xfce se s verzí 4.12 stala nabídka aplikací WhiskerMenu. Plugin pro počasí má nové grafické rozhraní, správce schránky podporuje QR kódy, CPUfreq podporuje P-stavy procesorů Intel. Jinak snad ještě dodatek k tomu přechodu na GTK3: Xfce 4.12 obsahuje již kompletní GTK3 engine a GTK schéma. Takže vše je na cestě a jednoho dne se objeví Xfce 5.0. Doufejme, že se od GNOME 3.xx bude i nadále dostatečně odlišovat.
Přihlašovací obrazovka a logovací démon je LightDM pro GTK+. Nic zvláštního.
Prostředí je laděno do tmavějších barev. Mě se jeví sympatické, ale to je věc osobního vkusu.
Toto menu používá Xubuntu již delší dobu, nyní je tedy WhiskerMenu plnohodnotnou součástí samotného Xfce.
Zde se nic zásadního neděje. Výchozím přehrávačem hudby je gmusicbrowser.
Po delší době si ukažme plnohodnotný kotel dialogů s nastaveními jednotlivých prvků systému.
Zvuk šlape pochopitelně přes PulseAudio.
Monitor systému je převzatý z GNOME.
Decentní vzhled správce souborů Thunar. Bohužel přetrvává jeho určitá pomalost (i přes zrychlení) a také neschopnost ve výchozím nastavení pamatovat si pozice sloupečků (neustále roztahuje Typ, alespoň u mě).
Aktualizace se nijak neliší od jiných variací Ubuntu.
Do Xubuntu lze samozřejmě nainstalovat prakticky cokoli, takže si ukažme to, co nabízí samotný systém.
Přehrávač videa (či audia) Parole již staví na GTK3, takže kupříkladu spodní lišta překrývá obraz a po chvíli mizí.
Hudební přehrávač gmusicbrowser stojí rozhodně za vyzkoušení, řadí se někam mezi přebujelý Amarok a úsporný Audacious. Možnosti jeho konfigurace jsou dostatečně obsáhlé.
Prohlížet fotografie je možné v Ristrettu. Zdržím se hodnocení, jelikož osobně preferuji jiný přístup.
Jsou v základu jen dvě. Miny a Sudoku. O produktivitu typického úředníka se jistě postarají dobře, byť chybí slavný Solitaire.
Inu dojmy nemám nijak ambivalentní. Xubuntu 15.04 je zkrátka systém, kterému v pozadí tepe poměrně svižné Ubuntu 15.04 (s hodně urychleným bootem, patrně díky systemd) a pokud vám Xfce vyhovuje, není co řešit, je zde v nejnovější verzi. Spousta utilit a nástrojů je přímo z Canonicalu, takže se nijak, krom dekorací, neliší od jiných vydání Ubuntu a tak lze v tomto ohledu na Xubuntu 15.04 aplikovat stejné dojmy známé z Ubuntu 15.04 a Kubuntu 15.04. Stále přetrvává určitá nestabilita a drobné problémy (kupříkladu nyní v polovině června mi vypadávalo stahování aktualizací z repozitářů, ale stabilita je podstatně vyšší než u Lubuntu 15.04, které nyní standardně používám).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Diskuse byla administrátory uzamčena
nyní v polovině srpna
Eh?
Mě se jeví sympatické, ale to je věc osobního vkusu.Škoda že mi obrázky nejdou posunovat šipkami.
Zkoušel jsem Xfce 4.12 v Xubuntu 15.04. Co si namátkou vzpomenu, než půjdu dělat něco jiného:
...samostatné wallpapery pro jednotlivé monitory...
XFCE používám už nějaký ten rok a samostatné tapety pro různé monitory jsem měl určitě nastavené i před březnem 2015, tzn. nepovažuji to za novinku verze 4.12.