Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Řešení dotazu:
dal bych 1 GiB na kořenový FS LinuxuTj. aby tam zbylo /boot, /etc, /bin a /sbin a všechno ostatní měl připojené jako samostatné oddíly z toho LVM? To jsem ještě nikde neviděl a přijde mi to praštěné (bude to vůbec fungovat? mně se do 1 GiB stěží vejde /lib, a bez toho nespustíš ani ten mount, protože nemáš dynamický linker). Když už, tak dát zvlášť /boot, ale i to je přežitek, protože GRUB bez problému umí číst i LVM a MD-RAID a teď už i dm-crypt.
Když už, tak dát zvlášť /boot, ale i to je přežitek, protože GRUB...V tom prípade je si chyba že mám samostatný
/boot/efi
. No, dúfam že sa to tu nezvrhne na typické "Ja si myslím, že môj názor je najlepší. A ostatní sa tým pádom podľa mňa určite mýlia". Ale, zvrháva sa to tu na to.
Neexistuje žádný technický důvod k oddělování „kořenového“ oddílu od zbytku. Za provozu se místo ideálně přerozděluje pomocí souborového systému. Právě k dynamické správě diskového prostoru je souborový systém určený. Mám několik strojů s jedním jediným oddílem, který sdílejí (až) tři různé distribuce. Každá distribuce má podle potřeby přístup k veškerému dostupnému diskovému prostoru a neexistuje tam žádné pevné nebo napůl pevné (LVM) dělení diskového prostoru.
Na ukázku vystavuju, jak mám udělanej disk se svym linuxem. Tvý dělení je opravdu dost divný, chtělo by to, aby sis trochu osvojil přípravu disku a uměl sis jej připravit pro svoje potřeby.
Jen ještě dodám, že důležitá data a multimediální obsah mám na druhým fyzickým disku. Ten volný prostor na aktivním disku na obrázku asi nevyužiji, protože z podstaty věci tam nemám co dávat. Home mám zvlášť kvůli případné rychlé reinstalaci OS se zachovaným obsahem. Zdroje s klíčema a doinstalovaným případným softwarem mám zazálohované přes Aptik. Takhle už funguju 4-tým rokem, no problémo a ikdyž ten disk není vhodný do desktopu, je v tomhle nastavení svižnej...
A možná trochu vyšší rychlost sekvenčního přenosu na větším poloměru.Ne. A taky jsem si vždycky myslel, že se u disků začíná odprostředka.
Každopádně v roce 17 jakkoliv uvažovat o rotačním disku do laptopu je nesmysl.Pro velké kapacity to pořád vyjde levněji (a taky když kupuješ repasovaný notebook, tak k tomu typicky rotační disk dostaneš).
Jenže se začíná od kraje. A první věta ve čtvrtém odstavci tvého odkazu říká přesně to, co já. Na větším poloměru větší rychlost přenosu, protože na otáčku je více sektorů. A že se začíná od kraje plyne z všech rychlostních testů disků. viz tady první z uživatelských obrázků pro 3. nejprodávanější disk na CZC. Vždycky máš na prvních sektorech největší rychlosti. 15 let do příchodu SSD jsem tam dělal malé oddíly pro swap, pracovní adresáře, systém, pokud jsem potřeboval rychlost.A možná trochu vyšší rychlost sekvenčního přenosu na větším poloměru.Ne. A taky jsem si vždycky myslel, že se u disků začíná odprostředka.
$ cat /etc/fstab | grep -v -e '^#' -e '^$' /dev/nvme0n1p1 / ext4 rw,relatime,data=ordered 0 1 /dev/nvme0n1p2 /home ext4 rw,relatime,data=ordered 0 2 /dev/nvme0n1p3 /data ext4 rw,relatime,data=ordered 0 2 $ df -h /dev/nvme0n1p? Filesystem Size Used Avail Use% Mounted on /dev/nvme0n1p1 32G 22G 8.2G 73% / /dev/nvme0n1p2 126G 77G 49G 62% /home /dev/nvme0n1p3 78G 3.4G 74G 5% /data
Tiskni
Sdílej: