OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj, Mám instalaci Debianu s Postfixem, Dovecotem a Amavisem. Verze Debianu je 7.1. Ač mě to nedělal, z nějakého důvodu se mě ve frontě hromadí pošta pro e-maily co evidentně neexistují. Při zkoumání logu jsem přišel k zjištění, že nějaký spamer posílá na naše adresy spam. Amavis spam zdetekuje a označí ho a pak se ho snaží vrátit odesílateli a tyto maily se mě hromadí ve frontě. Přikládám kousek logu, kde je to vidět.
# TLS parameters smtpd_tls_cert_file=/etc/ssl/certs/ssl-cert-snakeoil.pem smtpd_tls_key_file=/etc/ssl/private/ssl-cert-snakeoil.key smtpd_use_tls=yes smtpd_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtpd_scache smtp_tls_session_cache_database = btree:${data_directory}/smtp_scache smtp_host_lookup = native smtpd_client_restrictions = permit_mynetworks, check_sender_access hash:/etc/postfix/access, permit smtpd_sender_restrictions = permit_mynetworks, reject_non_fqdn_sender, reject_unknown_sender_domain, check_sender_access hash:/etc/postfix/access, permit smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, reject_unauth_destination, reject_non_fqdn_recipient, reject_unknown_recipient_domain, check_recipient_access hash:/etc/postfix/access, permit_sasl_authenticated, permit smtpd_error_sleep_time = 30 smtpd_soft_error_limit = 10 smtpd_hard_error_limit = 20 content_filter = smtp-amavis:[127.0.0.1]:10024 disable_vrfy_command = yes # reject_unknown_recipient_domain virtual_mailbox_domains = mysql:/etc/postfix/mysql/vdomains.cf virtual_mailbox_maps = mysql:/etc/postfix/mysql/vmailbox.cf virtual_alias_maps = mysql:/etc/postfix/mysql/vvirtual.cf virtual_mailbox_base = /data/mail virtual_minimum_uid = 1101 virtual_uid_maps = static:1101 virtual_gid_maps = static:1101 virtual_transport = dovecot dovecot_destination_recipient_limit = 1 smtpd_sasl_type = dovecot smtpd_sasl_path = private/auth smtpd_sasl_auth_enable = yes broken_sasl_auth_clients = yes smtp_helo_name = mail.mojedomena.cz myhostname = mail.mojedomena.cz alias_maps = hash:/etc/aliases alias_database = hash:/etc/aliases myorigin = /etc/mailname mydestination = mail.mojedomena.cz, localhost.mojedomena.cz, , localhost relayhost = mynetworks = 192.168.168.0/24 127.0.0.0/8 [::ffff:127.0.0.0]/104 [::1]/128 mailbox_command = /usr/libexec/dovecot/deliver mailbox_size_limit = 104857600 recipient_delimiter = + inet_interfaces = all home_mailbox = Maildir/ html_directory = /usr/share/doc/postfix/html message_size_limit = 104857600
Řešení dotazu:
content_filter
říká Postfixu, co má s e-mailem udělat – zda má projít, zda ho má zahodit, nebo zda má odpovědět chybou. Ve vašem případě zřejmě Amavis vrací reject
(odmítnutí zprávy s chybou), měl by ale e-mail zahodit (discard
) nebo uložit do karantény.
amavisd.conf
$final_spam_destiny = D_DISCARD; #D_BOUNCE; #D_REJECT; #D_DISCARD; #!!! D_DISCARD / D_REJECT
$warnspamsender = 0;
nemas tam nahodou D_BOUNCE ?
check_sender_ns_access hash:/etc/postfix/check_sender_ip,
a do check_sender_ip:
dns1.registrar-servers.com. REJECT
dns2.registrar-servers.com. REJECT
od verze 3.0 lze:
check_sender_a_access hash:/etc/postfix/check_sender_ip,
pak by v souboru check_sender_ip mělo být:
185.140.110.3 REJECT
a načíst pomocí:
postmap check_sender_ip
První zmíněné blokuje komplet celý nameserver. Je na uvážení, zda to zavést či nikoli.
Druhé je ideální řešení, protože zmíněná IP je zřejmě evil.
Vše zmíněné bude fungovat jen do doby, než si spameři změní uvedené parametry.
Tiskni
Sdílej: