Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Řešení dotazu:
Zkusil bych něco takového: tady Osobně bych výběr čehokoliv pro tak malé dítě přes internet nedoporučoval, možná tak orientačně, nic konkrétního.
1. trenink jemne motorikyKaždý by měl trénovat skilly, které si myslí že pro něj budou užitečné.
2. lide se lepe uci material zaznamenavany "tuzkou" nez tukany na klavesniciTo tvrdíš ty, spousta lidí si po delší době rukopis nepřečte.
3. tuzka funguje, i kdyz vypnou proudMůj notebook, telefon i tablet taky.
4. s pocitacem jde a pujde komunikovat bez "klavesnice", ale "tuzku" ve vizualnim umeni tezko neco nahradiPředpokládám, že lidé, kteří se chtějí věnovat analogovému vizuálnímu umění se budou řídit dle pravidla 1.
Spis narazel na to, ze mozek si lepe zapamatuje (jiz pri porizovani) udaje ktera pise tahy rukou, nez ktere nacvaka na klavesnici...2. lide se lepe uci material zaznamenavany "tuzkou" nez tukany na klavesniciTo tvrdíš ty, spousta lidí si po delší době rukopis nepřečte
Texťák se ti mezi dvěma stroji může rozhodit téměř vždycky.Zajímavé, že se mi to u Word dokumentů nikdy nestalo, když nechyběly na druhém stroji použité fonty...
Opomenul si zmínit, že na obou počítačích běželi stejné Windows a stejné verze Wordu.To jsem teda neopomenul, pochybuju že většina lidí, kteří mi posílají dokumenty mají Mac OS X a Office for Mac.
a už vůbec nemluvím třeba o libre office - jedna verze ve škole, jedna doma (fakt měli na výběr v čem budou dělat) - taky občas zlo. Už jen to že pod windows vypadají trochu jinak ikony než u mě na archu, o rozhozeném formátování nemluvím...Což je z pedagogického hlediska spíše výhoda, protože se dítě naučí obecné principy práce s textovými editory a nikoliv práci s jedním konkrétním programem. Stejně jako je výhoda, když dítě vyrůstá dvojjazyčně... I když je to asi náročnější, daleko víc se na tom naučí.
No, kdyby chtěl Shitdows, asi by se neptal zrovna na tomhle fóru tady, že ano.
Otázka samozřejmě je, jestli se má dítě naučit používat počítač, nebo jestli se má jenom smířit s tím, že bude používáno počítačem, a vyrůst v další ovci platící za viry a spyware. V prvním případě je svobodný desktop jasná a jediná možná volba. Ve druhém případě není třeba dělat nic, stačí jen nečinně přihlížet, co s dětskou myslí provede české školství, které koncem 90. let korupční tunel zvaný Internet do škol v podstatě daroval jedné firmě dodávající béčkový zavirovaný software.
Když bych měl hádat, klidně bych si vsadil na to že nadřazená organizace byla stejná jako pro to Skalické, tak pro to Piešťanské.
Tiskni
Sdílej: