Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Chci grafické rozhraníA co v něm budeš spouštět?
2. Systém a data uživatelů budou na různých discích a tak se ptám, jaký souborový systém použít na disku pro uživatelská data?ext4, protože jako začátečník nechceš řešit problémy s btrfs, který sice nabízí mnohem víc funkcí, ale vyžaduje zkušenosti.
3. Zálohování. jasně da se to udělat skriptem a cronem, ale snad už i pro linux jsou použitelné klikací aplikace, kde si naklikám co chci a ono to vytvoří onen skriptNe, proč? Je to one-liner. Btw. rdiff-backup pokud chceš historii (používá se skoro stejně jako rsync, ale drží historii).
4. Ted mě napadlo že Windows server používáme také jako terminálový server. Jde se na Debian připojit podobně pomocí vzdálené plochy z Windows?Já na to používám VNC, UX nic moc, ale já to používám na nouzové zásahy, takže je mi to fuk. Pro dlouhodobější používání X forwarding, NX nebo Spice (nezkoušel jsem, kamarádi to používají a říkají, že je to dobré).
Doporučuji i přes to málo raději opravdu ještě investovat do Win serveru. A paralelně testovat a učit se s Linuxem a Sambou. Myslím, že většina firem si může dovolit nějaké železo s OEM, případně otevřít OpenValue a koupit Win server licenci (pro virtuál nezbytné, OEM nestačí).
Navíc, pokud je to do 15 userů, stačí WInSrv Foundation, nebo do 25ti je Essential - na SMB sdílení naprosto stačí. Jen ten Foundation nevyžaduje CALy, ostatní edice ano.
PS: Pokud necheš rozjíždět Samba4+AD, je jednodušší mít AD ve Windows (naklikat) a SAMBA3 jde připojit jako server s ověřováním proti AD - jednodušší, ale ani to není úplně Easy.
Bez dostatečného vyzkoušení, aby jsi se to naučill, bychs e do SAMBA pro produkci nepouštěl. Zkušenost.
xrdp neni jen prostrednik, ale lze se s tim prihlasit k desktopu pomoci rdp protokolu a muze byt prihlaseno vice uzivatelu najednou a kazdy ve svem - tedy "neperou" se o jedno sezeni - jako terminalovy server.dik, jak sem psal nepouzivam tak sem nevedel zda ma vice session, nicmene prostrednik to je, prave toho ze v Windows pritom nej RDP klient(mstsc) se pripoji na xrdp na serveru a to localne komunikuje s vnc serverem, vnc server (ne x11vnc ale tigervnc) umi i sam o sobe vice session "akorat" (nevim jak je to u xrdp zda si to zaridi sam) je potreba mu naconfigurovat co ma poustet za casti Desktopu...
Chci grafické rozhraní
K čemu taková zbytečná přítěž? To patří na desktop, ne na server.
co dál je dobré nezapomenout
Fedoru, SUSE, CentOS nebo zkrátka rozumnou distribuci.
a čemu se naopak vyhnout?
Debianu. Nemáme rok 1995, do kterého by docela dobře pasoval.
jaký souborový systém použít na disku pro uživatelská data
Btrfs. (Nebo ZFS, ale to je trochu složitější kvůli odvěkému problému s licencí.) Všechno ostatní nepatří do 21. století a je to ruská ruleta s daty uživatelů kvůli silent data corruption a asi tak desítce dalších problémů (náhodné chyby v (R)AID1, (R)AID5 zničí všechny disky po selhání jednoho atd.). Zkrátka, bez Btrfs se dnes žádný "deployment" Linuxu neobejde.
Jen pro úplnost: HPFS z roku 1989 (licencovaný později jako NTFS) je ještě mnohem horší než staré linuxové souborové systémy bez checskumů a redundance, pokud jde o spolehlivost — na 5GB disku bych to asi snesl, ale na 5TB ani omylem. Btrfs má první skutečný softwarový RAID v Linuxu (tj. na úrovni filesystému), checksumy dat i metadat, redundanci (se spoustou možností konfigurace), copy-on-write (cp --reflink
, subvolumes atd.) a spoustu dalších hustých vychytávek.
kde si naklikám co chci a ono to vytvoří onen skript
Nějak tento přístup k věci nechápu. Stačí si důkladně přečíst manuálovou stránku pro rsync
a tím jsou vyřešené všechny nápady typu "raději bych někde klikal". Ono se takové klikání těžko převádí do skriptu a nikdo nikde na světě zatím nevymyslel lepší konfiguraci než textový soubor, který dovede přečíst stroj i člověk.
Mimochodem, Btrfs je souborový systém snů pro tento use case, potože umí vytvářet konzistentní atomické snapshoty.
Jde se na Debian připojit podobně pomocí vzdálené plochy z Windows?
No ovšemže ano. Klíčové slovo je spice. (Doporučuji vyhnout se obloukem VNC, protože to je záležitost z 90. let minulého století.) Super je, že pomocí spice se dá přistupovat stejným způsobem k virtuálním strojům i k fyzickým strojům. Například na Fedoře s multi-seat / KVM + livbirtd něco takového přímo září.
Tiskni
Sdílej: