Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Mám určité zkušenosti s distribucí linuxu SuSE, Mandrake a Slackware.
Co se stability týče — je výborná u všech těchto distribucí. Ostatní distribuce na tom budou asi velmi podobně.
Troufám si tedy tvrdit, že nestabilita linuxu se zakládá především na:
Já na linuxu miluju, že všechno je textový soubor (programy do toho pochopitelně nepočítám).
Můžu si např. registr MS Windows otevřít v obyčejném ASCII editoru a opravit chybu? Můžu, ale nebude mi to moc platné.
Na MS Windows mi hrozně vadí, že se snaží za uživatele dokonce i "myslet". Ale jak to potom dopadá!
Není nic krásnějšího než editovat konfigurační soubory např. v editoru vim. Já rozhodně nestojím o nějaké binární formáty ala Microsoft.
Chtěl bych zde uvést jeden krásný odstaveček, který jsem našel v manuálu k Mandrake 9.1.
Linux, ač se umí obstojně jako Windows tvářit, Windows není. Je to prostě jiný systém. Chcete-li si s ním lépe a rychleji porozumět, nechtějte po něm, aby byl Windows. Přistoupíte-li k poznávání Linuxu stylem „Jak mám něco udělat?“ místo „Proč to není jako ve Windows?“, seznámíte se s ním daleko rychleji.
Kdybyste se hluboce zamyslel, zjistil byste, proč je s některým hardwarem v linuxu taková potíž. Proč?
Je to neochotou výrobců takového hardwaru. Některým z nich je velmi proti srsti zveřejnit specifikace daného železa!
Zkuste si potom napsat ovladače.
Takže lidi, vy rozhodujete svými peněžními hlasy o tom, co se bude vyrábět. Jestli chcete linux podpořit, nedávejte je výrobcům, kteří se staví odmítavě k linuxu!
[...] že právě Open Source je "open" i k připomínkám uživatelů a že naopak připomínky uživatelů ve správném fóru mohou leccos ovlivnit.
Ano, je open i k pripominkam uzivatelu, ale jak jsem z vaseho dotazu pochopil, tak vy jste (zatim) uzivatelem Windows, proto nemuzete cekat, ze nekdo bude brat vase pripominky k Linuxu vazne. Pokud se rozhodnete pouzivat Linux, casem si pravdepodobne uvedomite, ze vetsina z toho, co Vam driv pripadalo na Linuxu nemozne, ma svou logiku a neni tedy zadouci na tom neco menit. Pak Vam zbydou ty relevantni pripominky.
Jina vec je samozrejme podpora hardwaru, tam mate u nahodne vybraneho vyrobku nezanedbatelne riziko, ze Vam v Linuxu nebude fungovat dokonale. Reseni je nasnade: hardware vybirat podle dostupnosti ovladacu pro Linux. Pokud nejste ochoten obetovat alespon toto usili, pak mate bohuzel smulu. Jinak na distribuci zalezi minimalne co se podpory HW tyce.
M.
Mam 17 rokow a od 98 roku, ked som mal prwy trochu schopny comp, presiel som cez win95 98 ME a XP, ale kazdu chwilu som musel rebootowat comp, pretoze blby win nieco nechcel alebo sa mu nieco nepacilo. Napriklad pri instalaci nejakeho driweru win dawa neustale swoj, a nechce zobrat ten ktory mu dawam a hada sa ze ten co ma on je lepsi, aj ked to s tym jeho wobec nefuguje, niekedy sa s tym neda nic sprawit, iba reinstalnut win a dufat ze to bude lepsie (na jednom notebooku som trikrat preinstalowawal win, pokial mi nezobral owladac pre display, potom to uz islo).
Teraz mam Mandrake 9.1, dokonca uz dwa tyzdne. Nechal som si zatial aj winME, ale iba kwoli corelu a par programom, ktorych produkty momentalne prerabam w linuxe, to znamena ze potom sa uz definitiwne win zbawim, aby som mal pokoj od toho humusu.
Zistil som, ze: W LINUXE NEPOTREBUJEM TLACITKO RESET (ked zmrzne nejaky program, jednoducho ho odstrelim),NEMUSIM SA SO SYSTEMOM HADAT (ako s wyssie uwedenymi driwrami), jednoducho nieco nastawim a hotowo, ked nieco newiem, alebo mi nieco nijde, wsetko najdem na nete, co sa o win neda powedat. A wela dalsich veci.
Tiez som hladal nieco plnehodnotne, Nenasiel som nic take, ale nasiel som Linux, system w ktorom som po chwyle hladania rpmiek na nete nasiel wsetko co potrebujem a este wiac, a to mam na soft celkom tuhe poziadawky (napriklad ked som do win potrebowal nejaky soft, wsetko co som nasiel bol niekolkodnovy shareware, alebo to bolo do linuxu, to bol dalsi dowod preco mat linux), uz sa nemusim bat toho, ze mi padne system, alebo ze system sam nieco zmeni bez toho aby som o tom wedel, a potom aby som rozmyslal a hladal chybu preco nieco zase nejde, ani nic podobne. A hlawne mam pokoj od neustaleho pytania sa ma ako nejakeho debila ci nieco chcem alebo nechcem sprawit, ci chcem alebo nechcem pokracowat, atd., ako keby som newedel co robim, co ma wzdy nastwalo, ze ma system powazuje za blbeho.
Uz dwa tyzdne co mam mdk9.1 nechcem windows ani widiet, dokonca aj do skoly na hodiny wypoctowej techniky si nosim knoppix (odporucam, je perfektny).
Tymto chcem wyjadrit swoju radost a nadsenie z linuxu, a poslat win domow k (de)Bilowi.
Nehladajte nieco perfektne a dokonale, bola by obrowska nahoda take nieco najst, existuju iba weci lepsie, nie dokonale. To lepsie je LINUX, pretoze ho wywijaju ludia ktory wedia o tom co user potrebuje, skuste napriklad napisat do micrishitu ze je nieco nefunkcne alebo je w niecom chyba...
A este jedna wec: ked mi nieco nefunguje wo win, rozmyslam co je zase doshitene, kdezto w linuxe musim rozmyslat w com som ja sprawil chybu, nie system.
osprawedlnujem sa za hrube wyrazy (to robia tie wzpomienky na windows), dwojitwe wecka a dlzku tohto prispewku (potrebowal som sa wykecat, ani netusite ako to pomaha na ukludnenie nerwow z windowsu :)
wxy@email.cz
A to je ta chyba! On uz sam rika, ze chce neco dalsiho jako je Win, jeho ve skutecnosti nezajima UPLNE NECO JINEHO A ODLISNEHO !!!! A to je ta chyba... Je to neco, jako kdyz Uzivatel MAC se pta, jaka verze MacOS je nejvice podobna WinXP ..... Pak to nikam nevede .....
Tiskni
Sdílej: