sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Našeljsem pouze jak kopírovat c síti, ale ne přes Internet, či na email...Jaky je rozdil mezi siti a Internetem ? Jedine tak ve firewallu, ktery potkas cestou. Co se tyce mailu, tak man mail. Napr. kdyz si chces poslat soubor ze vzdaleneho pocitace, tak: ssh user@pocitac mail komu -s subj \< soubor Taky stoji za shlednuti rsync. Velmi sikovny a krom sveho protokolu umi po ssh taky.
ssh kdo@kde tar cz vsechno co chci | tar xzC kamnebo
tar cz vsechno co chci | ssh kdo@kde tar xzC kamI když nechápu proč by nemělo fungovat
scp
nebo rsync
.
rsync [OPTIONS] --rsh="ssh -l user" user@host:/path local-pathfunguje dobre. Jinak nevidim duvod, proc by scp nemelo fungovat take, jen ma obcas problem se symlinky.
scp username@ip.ad.re.sa:cesta/k/souboru ./
Jde to jednoduše i přes mc, v panelu "Levý"(či "Pravý") je volba "sHell spojení". Tam napíšeš příkaz:
/#sh:username@host
a můžeš se vzdálenym strojem pracovat stejně jako s každým jiným lokálním adresářem.
/#sh:user@remote
~/bin/mc/
) skript
#!/bin/sh exec ssh -p 2222 "$@"a spouštěj mc jako
PATH="$HOME/bin/mc:$PATH" mc
Tiskni
Sdílej: