Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ │ [ ] Support for frame buffer devices │ │ │ │ Console display driver support ---> │ │ a │ ┌─────────────────────────────────────────────────────────────────────┐ │ │ │ --- VGA text console │ │ │ │ [*] Video mode selection support │ │ │ │ < > MDA text console (dual-headed) (EXPERIMENTAL) │ │ │ │ │ │ │ │ │ │
lsmod
nebo konfiguracni soubor kernelu... Uz mi to prijde jak u blbejch na dvorku, pokud ten ovladac nezkompilujete, tak nemate co vypinat, to je vazne tak tezke pochopit???
Nevím, jestli původní distribuční jádro je ve stejné verzi jako to tvoje nové, skoro to vypadá že ne. A v tom případě by v /usr/src/linux nebyly zdrojaky nové, ale staré verze. Takhle se to v tomhle případě totiž chová.
--JP PS: Hlavu vzhůru, ono se to poddá ;o)Na kompilaci ovladače se používají zdrojáky jádra. Když to nechce zkompilovat, je něco špatně, problém bych tedy osobně viděl na straně těch zdrojáků. Trochu mi to připomnělo problém na MDK, kde distribuční jádro bylo tuším 2.4.22-10 a zdrojáky na 2.4.22-21.
Jaké máš distro? V závislosti na distribuci bych na tvém místě stejně raději zkompiloval novější jádro.
-- JP PS: Když ti to funguje se starým jádrem, pak si můžeš přeci prohlédnout jeho konfigurák ;o)sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-5336-pkg1.run
Spoustite to timto prikazem?
lsmod
, pokud tam bude nvidia
, tak jste je zjevne neodinstaloval, bez ohledu na to, co rika nejake poblaznene rpm.
Jinak dokumentace zde a dal uz opravdu nevim, co k tomu dal rict.
Trochu jsem uletěl, jestli jsi to zkompiloval, tak by problém se zdrojáky být neměl.
Taky si přečti (zatím ;o)) poslední příspěvek od Petra Šobáně. NVIDIAdriver.run nebo co že tam máš mít fakt nebude to pravý ořechový, ale to se snad předpokládá.
Jo, .config, to by mělo být ono ;o). Pro příště - funkční konfiguráky je lepší nepřepisovat, od toho je možnost uložit alternativní konfigurák. Ale na to už jsi přišel...
A nebylo by od věci sem hodit, co že ti to kdy přesně hlásí, popř. nějaký log (kousek logu). Lidi někdy při ptaní motají dohromady instalaci (kompilaci) driveru se startem Xek, protože jim to tam pak někdy zařve. Ale tohle snad tvůj případ není.
--JPSection "Module" Load "dbe" Load "extmod" Load "fbdevhw" Load "glx" Load "record" Load "freetype" Load "type1" EndSection Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Monitor Vendor" ModelName "Monitor Model" DisplaySize 320 240 HorizSync 31.0 - 70.0 VertRefresh 55.0 - 120.0 Option "dpms" EndSection Section "Device" # no known options #BusID Identifier "RIVA TNT2" Driver "nvidia" VendorName "GeForce4 Ti" Option "NoLogo" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "RIVA TNT2" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 8 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection SubSection "Display" Depth 32 Modes "1024x768" "800x600" "640x480" EndSubSection EndSectionsekce které nejsou závislé na nvidii jsem smazal (klávesnice, fonty,myš - ty použij svoje)
V lilo.conf:
VGA=normal
Popřípadě zkusit starší ovladače nvidie (podle mě ptákovina)
--JPTřeba podle lila: http://www.faqs.org/docs/Linux-HOWTO/Framebuffer-HOWTO.html#s5
Zkuste nabootit z nějakého live cd a případně se tam inspirovat. Mě osobně už napadá jen spousta ptákovin (verze Xek apod. :o(
--JP
Tiskni
Sdílej: