Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
iwconfig eth1 essid domacisit iwconfig eth1 channel 8 iwconfig eth1 mode Ad-Hoc ifconfig eth1 192.168.2.1-> vyhodí chybu: "SIOCSFFLAGS: No such file or directory" (na druhém PC je samo adresa 192.168.2.2; adresa se nastaví, ale interface se nespustí) - při příkazu iwconfig eth1 se vypíše:
NOT READY! ESSID:"domacisit" MODE:Ad-Hoc Channel:8 Cell: 00:00:00:00:00:00 Tx-Power=31 dBm Sensitivity=0/0 Retry min limit:0 RTS thr=0 B Fragment thr=0 B Encryption key:off Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:0 (pak tam jsou jeste 2 řádky a všude je hodnota 0)-- pokud někdo tušíte, kde sem co zapomněl, tak vám budu velmi vděčen. Děkuji
iwlist scan ...ty iwconfigy vypadaji ok strace ifconfig SITOVKA IP_ADRESA up 2>&1 | less+mrkni do syslogu a over si, ze mas nejnovejsi wireless extensions v kernelu a wireless tools (balicek) v tom strace pres less napis
/SIOCSFFLAGS
a koukni se, ktery soubor oteviral - asi tam bude neco jako:
open("SOUBOR","r"....) = -1 ENOENTA to je ten soubor, kterej nemohl otevrit. Mozna je to /dev/eth1. Pak zalezi na tom, jestli pouzivas devfs/udev nebo klasicky /dev. Tak jak tak zkus vytvorit ten devicefile pomoci mknod... Popr. prozkoumej, co dela make install od driveru k te karte - treba jsu tam cesty pro jiny distro...?
Tiskni
Sdílej: