Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Guido Günther z Purism napsal článek Phosh Overview o uživatelském prostředí pro mobilní systémy Phosh. Přehledově popisuje co jednotlivé komponenty dělají a jak jsou propojeny.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.5 a následně 1.9.5p1. Řešeny jsou mimo jiné dvě bezpečnostní chyby (CVE-2021-23239 a CVE-2021-23240).
Byl spuštěn proces zmrazování Debianu 11 s kódovým jménem Bullseye.
Elon Musk daroval 5 milionů dolarů neziskové organizaci Khan Academy (cs) zaměřené na bezplatné online vzdělávání [Twitter, YouTube].
iwconfig eth1 essid domacisit iwconfig eth1 channel 8 iwconfig eth1 mode Ad-Hoc ifconfig eth1 192.168.2.1-> vyhodí chybu: "SIOCSFFLAGS: No such file or directory" (na druhém PC je samo adresa 192.168.2.2; adresa se nastaví, ale interface se nespustí) - při příkazu iwconfig eth1 se vypíše:
NOT READY! ESSID:"domacisit" MODE:Ad-Hoc Channel:8 Cell: 00:00:00:00:00:00 Tx-Power=31 dBm Sensitivity=0/0 Retry min limit:0 RTS thr=0 B Fragment thr=0 B Encryption key:off Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:0 (pak tam jsou jeste 2 řádky a všude je hodnota 0)-- pokud někdo tušíte, kde sem co zapomněl, tak vám budu velmi vděčen. Děkuji
iwlist scan ...ty iwconfigy vypadaji ok strace ifconfig SITOVKA IP_ADRESA up 2>&1 | less+mrkni do syslogu a over si, ze mas nejnovejsi wireless extensions v kernelu a wireless tools (balicek) v tom strace pres less napis
/SIOCSFFLAGS
a koukni se, ktery soubor oteviral - asi tam bude neco jako:
open("SOUBOR","r"....) = -1 ENOENTA to je ten soubor, kterej nemohl otevrit. Mozna je to /dev/eth1. Pak zalezi na tom, jestli pouzivas devfs/udev nebo klasicky /dev. Tak jak tak zkus vytvorit ten devicefile pomoci mknod... Popr. prozkoumej, co dela make install od driveru k te karte - treba jsu tam cesty pro jiny distro...?
Tiskni
Sdílej: