Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Před půl rokem představený webový vyhledávač You.com (Wikipedie) se zaměřuje také na kodéry. Vyzkoušet lze YouCode.
RustDesk je open source alternativa k TeamVieweru. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPL-3.0.
Po 4 měsících vývoje od vydání verze 5.9 byla vydána nová verze 6.0 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Arturo bylo vybráno na počest jazzového hudebníka Artura O'Farrilla.
Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
rndc: connect failed: connection refused(Nemusím dodávat, že "named stop" napíše [SELHALO].) Nenapadá mě nic, čím bych to mohl vyřešit. Možná si nedovedu poradit se základními problémy, ale jako uživatel Linuxu nemám ještě ani mléčné zuby :) PS: Tady přikládám ty dva konfiguráky.
// secret must be the same as in /etc/rndc.conf key mykey { algorithm hmac-md5; secret "IriCelUSbPMypSjImBsiTHMauOumRPMkdBjoxVINAx0vxJZNRKGWzFCKibad"; }; controls { inet 127.0.0.1 port 953 allow { 127.0.0.1; } keys { mykey; }; }; options { directory "/var/named/"; pid-file "/var/run/named/named.pid";// Put pid file in working dir (Ten nemám...) auth-nxdomain yes; }; zone "." { type hint; file "named.ca"; }; zone "0.0.127.in-addr.arpa" { type master; file "named.local"; };rndc.conf
# Start of rndc.conf key mykey { algorithm hmac-md5; secret "IriCelUSbPMypSjImBsiTHMauOumRPMkdBjoxVINAx0vxJZNRKGWzFCKibad"; }; options { default-key mykey; default-server 127.0.0.1; default-port 953; }; # End of rndc.conf
Bind (tusim 9), pouziva na komunikaciu s demonom programik rndc. Ten mu moze povedat aby sa zhodil, debugoval ci reloadol a podobne. Aby to nemohl urobit hocikto, pouziva sa (sifrovaci?) kluc a komunikacia na porte 953. Kluc je napisany v /etc/named.conf a tiez v rndc.conf. rndc.conf vygenerujes pomocou rndc-confgen a ten kluc, ktory tam rndc-confgen napise okpirujes do /etc/named.conf . Da sa tam aj zmenit port, na ktorom rndc komunikuje. Samozrejme ten port nesmies blokovat na firewale.
# Start of rndc.conf key "rndc-key" { algorithm hmac-md5; secret "Q6mUQiGpQU1bY9uuNpLgEw=="; }; options { default-key "rndc-key"; default-server 127.0.0.1; default-port 953; }; # End of rndc.conf # Use with the following in named.conf, adjusting the allow list as needed: # key "rndc-key" { # algorithm hmac-md5; # secret "Q6mUQiGpQU1bY9uuNpLgEw=="; # }; # # controls { # inet 127.0.0.1 port 953 # allow { 127.0.0.1; } keys { "rndc-key"; }; # }; # End of named.confTen klíč jsem zkopíroval to /etc/named.conf, ale chovalo se to pořád stejně. Protože ten program negeneruje žádný výstupní soubor, tak jsem tou první částí nahradil /etc/rndc.conf, ale chovalo se to zase stejně. Taky jsem ten klíč nakopíroval do rndc.key, ale pořád to bylo stejné. Nakonec jsem zjistil, že v těch konfigurácích je rndc-key, místo rndc.key, jak to tu někdo napsal. Jenže... Po přepsání všech rndc-key na rndc.key se situace nezměnila ;( Pořád mi to dělá:
>>/etc/rc.d/init.d/named start [ OK ] >>/etc/rc.d/init.d/named status rndc: connect failed: connection refused >>/etc/rc.d/init.d/nNepojmenovaný 1amed stop Zastavuji named: rndc: connect failed: connection refused [SELHALO]Takže nevím co s tím. Teď už mám v rndc.conf, rndc.key i named.conf stejný klíč, v rndc.conf i named.conf nahrazené všechny rndc-key za rndc.key a pořád nic. Jak vlastně poznám, jestli není ten port blokovaný firewalem? Může pomoci, když to odinstaluji a nainstaluji?
/etc/rc.d/init.d/named startRndc.key si můžu nazvat jak chci. Nebere rndc-key, rndc.key a ani rndckey. Když se balíček nainstaluje, tak by měla služba běžet bez chyb i bez mých zásahů?
Btw, co ta opravnuje vyjadrovat tieto nazory? Co tak poskytnut relevantny nazor namiesto povyseneckeho sprdnutia? Co tak preukazat, ze patris medzi tych co maju narok byt unaveni z hlupych otazok?
/usr/local/sbin/named
téměř jistě není skript. Nejdříve je potřeba zvládnout základy, bez toho to nejde. Aspoň pokud to má mít nějaký smysl.
Tiskni
Sdílej: