Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Byla vydána (Twitter) nová verze 3.18 svobodného multiplatformního geografického informačního systému QGIS (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify ve visuálním changelogu a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 4.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.12. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.7.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.10.13. Tor byl aktualizován na verzi 0.4.5.5.
Dokumentační tým projektu LibreOffice vydává příručku Getting Started Guide 7.0. Příručka je určena pro každého, kdo se chce seznámit s programem LibreOffice a představuje hlavní komponenty LibreOffice: textový procesor Writer, tabulkový procesor Calc, prezentační program Impress, vektorový grafický program Draw, databázový program Base a editor rovnic Math. Příručka je ke stažení na stránce LibreOffice, kde lze stáhnout i české překlady dalších příruček.
Byl vydán Mozilla Firefox 86.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Novinkou je Total Cookie Protection aneb "každý web má vlastní dózu na sušenky". Nově lze používat funkci obraz v obraze současně pro několik videí. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
mount -o loop soubor.iso /mnt/nejaky-adresarVýsledek:
Konzole 3, jobs 0, jsi root, je 16:59:08; /root # mount -o loop /mnt/hd6/ISOs/slax-4.1.2.iso /mnt/floppy/ Konzole 3, jobs 0, jsi root, je 16:59:11; /root # ls /mnt/floppy/ celkem 4,3M 2,0K base/ 2,0K optional/ 512 splash.cfg 8,0K splash.lss 2,0K devel/ 2,0K packs/ 2,9M initrd.gz 512 livecd.sgn 2,0K DOS/ 2,0K tools/ 8,0K isolinux.bin.gz 2,0K create_bootdisk.sh 2,0K FLOPPY/ 1,3M vmlinuz 4,0K splash.bmp.gz 1,0K create_bootiso.sh 2,0K info/ 9,5K isolinux.bin 512 index.html 4,0K installed_packages.txt 81K memtest 2,0K isolinux.boot 15K slax.ico 2,0K splash.txt 2,0K modules/ 1,0K isolinux.cfg 512 autorun.infSlack jsem takhle instaloval, je ale pravda, že navíc ještě přes NFS, čili tohle šlo po síti. Jsou stejně ale potřeba ty dvě/tři diskety. Z něčeho to nabootovat musí. Takže 100% odpověď asi neexistuje, ty podmínky jsou dost specifické.
dd
čili provádí 'raw' zápis na disk (zapisuje kompletní obraz disku). To trvá celkem dlouho - když má disketa 80 stop, trvá to pár minut...Opravdu dojde v pořádku až k 80. stopě?
PS1='\u@\l \j \A \w\n \$ 'coz dava
root@3 0 16:59 ~ #plus pripadne barvicky pro prehlednost. Ale dost uz -- kdo chce reagovat at misto toho zalozi novy thread "Kdo ma delsi/kratsi/barevnejsi/vonavejsi prompt"
Možná to bude trochu mimo mísu. Takhle instaluji Slackware já:
installpkg
umožňuje změnit "kořen" (root) pomocí -root. Nainstaluju všechny balíčky (do adresáře, kam jsem předem připojil kořen instalového systému).
root=/dev/hdXX
(podle toho, kam jsem systém nainstaloval).
Samozřejmě jsem pár kroků vynechal (rozdělení disku, vytváření systémů souborů atd.), ale to jenom proto, aby vynikly hlavní body. Instalace (v příkazech) by tedy mohla vypadat nějak takhle:
# Nastartoval jsem system z mnou pripraveneho CD # a prihlasil se jako root (jednotky pevneho disku # jsou pripravene (vytvorene, se systemem souboru ext3) mkdir /new_root # adresar pro pripojeni korenove jednotky # instalovaneho systemu mount -t ext3 /dev/hda1 /new_root # pripojuji korenovou jednotku do adresare /new_root mkdir src_CD # vytvarim pripojny bod pro CD s balicky mount -t iso9660 /dev/hdc /src_CD # pripojuji CD s balicky # instaluju balicky installpkg -root /new_root /src_CD/slackware/*/*.tgz ## Vytvorim fstab, minimalne s obsahem: ## # /dev/hda1 / ext3 defaults 0 1 # swap none swap defaults 0 0 umount /new_dir # odpojuji budouci "koren" umount /src_CD # odpojuji CD s balicky ## Restart a nabootovani z CD # # s parametrem jadra root=/dev/hda1 (tam mame naistalovan nas system) ## Instalace zavadece, viz treba man lilo ##
Pochopitelně to berte jenom jako náčrtek. Samozřejmě jsou všechny tyto informace WITHOUT ANY WARRANTY :)
Tiskni
Sdílej: