Čínská distribuce Deepin byla v dosavadních vydáních založená na Debianu (dříve Ubuntu) a přidávala především vlastní desktopové prostředí. To se mění s chystaným vydáním v23, s nímž se distribuce osamostatňuje a přidává vlastní balíčkovací systém Linglong či transakční systémové aktualizace.
Martijn Braam na svém blogu rozepsal, proč odešel z PINE64 stojící za telefony PinePhone: "Nesouhlasil jsem s koncem komunitních edicí. Dnes se PinePhone dodává pouze s distribucí Manjaro. PINE64 se tak stará pouze o Manjaro a vývojáře Manjara nezajímají jiné distribuce. Toto už není komunita, která naslouchá vývojářům softwaru. Jako zástupce postmarketOS nemám žádný důvod, abych byl přímo zapojen do PINE64, pokud jediné, na čem záleží, jsou názory Manjara."
LCARS Desktop Environment, zkráceně lcarsde, je desktopové prostředí přinášející na linuxový desktop rozhraní LCARS ze Star Treku. Představení na YouTube na kanálu Chris Titus Tech. Autorem prostředí je Andreas Tennert
Canonical a Microsoft oznámili spolupráci na podpoře .NET 6 v Ubuntu. V Ubuntu 22.04 LTS lze .NET 6 jednoduše nainstalovat pomocí "apt install dotnet6". K dispozici jsou také kontejnery dotnet-runtime, dotnet-aspnet a dotnet-deps.
Debian slaví 29 let. Ian Murdock oznámil vydání "Debian Linux Release" 16. srpna 1993.
Nadace UBports oznámila podporu Ubuntu Touch pro Fairphone 4 v UBports instalátoru. Tato verze je založena na Halium 11.
Na letošním DEF CONu byl mimo jiné prezentován rootnutý displej z traktoru John Deere. Sick.Codes na něm pařil agro Dooma. Uvnitř displeje běží Linux.
ChimeraOS byla vydána ve verzi 34. Jedná se o linuxovou distribuci vycházející z Arch Linuxu zaměřenou na hráče počítačových her.
Byla vydána beta verze GNOME 43. Přehled novinek v souboru NEWS. Vyzkoušet lze instalační obraz GNOME OS.
Oficiálně byl vydán Android 13. Více na blogu věnovaném vývojářům a samozřejmě v poznámkách k vydání na AOSP (Android Open Source Project).
mount -o loop soubor.iso /mnt/nejaky-adresarVýsledek:
Konzole 3, jobs 0, jsi root, je 16:59:08; /root # mount -o loop /mnt/hd6/ISOs/slax-4.1.2.iso /mnt/floppy/ Konzole 3, jobs 0, jsi root, je 16:59:11; /root # ls /mnt/floppy/ celkem 4,3M 2,0K base/ 2,0K optional/ 512 splash.cfg 8,0K splash.lss 2,0K devel/ 2,0K packs/ 2,9M initrd.gz 512 livecd.sgn 2,0K DOS/ 2,0K tools/ 8,0K isolinux.bin.gz 2,0K create_bootdisk.sh 2,0K FLOPPY/ 1,3M vmlinuz 4,0K splash.bmp.gz 1,0K create_bootiso.sh 2,0K info/ 9,5K isolinux.bin 512 index.html 4,0K installed_packages.txt 81K memtest 2,0K isolinux.boot 15K slax.ico 2,0K splash.txt 2,0K modules/ 1,0K isolinux.cfg 512 autorun.infSlack jsem takhle instaloval, je ale pravda, že navíc ještě přes NFS, čili tohle šlo po síti. Jsou stejně ale potřeba ty dvě/tři diskety. Z něčeho to nabootovat musí. Takže 100% odpověď asi neexistuje, ty podmínky jsou dost specifické.
dd
čili provádí 'raw' zápis na disk (zapisuje kompletní obraz disku). To trvá celkem dlouho - když má disketa 80 stop, trvá to pár minut...Opravdu dojde v pořádku až k 80. stopě?
PS1='\u@\l \j \A \w\n \$ 'coz dava
root@3 0 16:59 ~ #plus pripadne barvicky pro prehlednost. Ale dost uz -- kdo chce reagovat at misto toho zalozi novy thread "Kdo ma delsi/kratsi/barevnejsi/vonavejsi prompt"
Možná to bude trochu mimo mísu. Takhle instaluji Slackware já:
installpkg
umožňuje změnit "kořen" (root) pomocí -root. Nainstaluju všechny balíčky (do adresáře, kam jsem předem připojil kořen instalového systému).
root=/dev/hdXX
(podle toho, kam jsem systém nainstaloval).
Samozřejmě jsem pár kroků vynechal (rozdělení disku, vytváření systémů souborů atd.), ale to jenom proto, aby vynikly hlavní body. Instalace (v příkazech) by tedy mohla vypadat nějak takhle:
# Nastartoval jsem system z mnou pripraveneho CD # a prihlasil se jako root (jednotky pevneho disku # jsou pripravene (vytvorene, se systemem souboru ext3) mkdir /new_root # adresar pro pripojeni korenove jednotky # instalovaneho systemu mount -t ext3 /dev/hda1 /new_root # pripojuji korenovou jednotku do adresare /new_root mkdir src_CD # vytvarim pripojny bod pro CD s balicky mount -t iso9660 /dev/hdc /src_CD # pripojuji CD s balicky # instaluju balicky installpkg -root /new_root /src_CD/slackware/*/*.tgz ## Vytvorim fstab, minimalne s obsahem: ## # /dev/hda1 / ext3 defaults 0 1 # swap none swap defaults 0 0 umount /new_dir # odpojuji budouci "koren" umount /src_CD # odpojuji CD s balicky ## Restart a nabootovani z CD # # s parametrem jadra root=/dev/hda1 (tam mame naistalovan nas system) ## Instalace zavadece, viz treba man lilo ##
Pochopitelně to berte jenom jako náčrtek. Samozřejmě jsou všechny tyto informace WITHOUT ANY WARRANTY :)
Tiskni
Sdílej: