Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Slovenská ministryně investic, regionálního rozvoje a informatizace používá heslo Mirri2020. Zveřejnila video, kde je vidět heslo nalepené na notebooku (Facebook, TA3).
No neco podobnyho se stavalo i me, problem byl s tim, ze DHCP server mi jako primarni DNS server vracel nefungujici server.
Taky mi tu nekdo radil vyhodit IPv6 z jadra.
127.0.0.1 localhost.localdomain localhost 10.0.0.1 soban.doma sobanNa tom druhém řádku tvoji IP a tvoje jméno PC jak jsi ho při instalaci nastavil. A v souboru /etc/host.conf order hosts,bind A v souboru /etc/resolv.conf
nameserver 10.0.0.2Těch nameserver v těch souborech může být více 3
10.0.0.1 Soban.doma sobanTen s tim nema preci vubec nic spolecneho. Navic ja to mam s mozillou take mnohem pomalejsi. Je to nejaky hacek v resolvovani. Windows reaguji okamzite, ale linux pomalu. Jelikoz mam SuSE, tak jsem nekde cetl, ze zakopany pes je v IP6v, coz ma SuSE zabudovany v sobe. Ale moc tomu nerozumim. Pry pomuze, kdyz se to odstrani z jadra. Ale proc? Proc to proste nefunguje tak jak to je. Me resolv.conf upravuje router. Stejne jako pro windows. Ale necekal bych, ze linux bude tak moc pomalej!!!
Tiskni
Sdílej: