Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Ale nevnucuju :)
fy.
podle mych zkusennosti je nejlepsi XFS, je to rychlyRaz som robil vykonostne porovnanie par filesystemov. XFS bol najpomalsi.
extt3 odmital vylistovat komplet vypis adresare (ls), muselo se to resit jako (ls aa*)Tak to nevypadá na problém s ext3, ale s ls, kterému došla paměť na třídění. Protože při ls aa* musí celý adresář nejdřív přečíst shell.
ls
nemá žádné problémy na ext3 ani reiserfs. Dokonce je v rozporu s tím, co se všeobecně tvrdí, na ext3 o chloupek rychlejší.
touch `seq 22000`
.
/bin/echo
s parametry, které se skládaly ze znaků x
. Na jednom počítači (x86_64) bylo do šesti znaků maximum 16382, pro sedm znaků 15979, pro osm znaků 14203, takže to vypadá, že je tam limit 128 KB na celkovou velikost (je potřeba započítat i nulový byte) a 16383 na počet (včetně nultého). Na druhém systému (i386) to bylo pro jeden a dva 32766, pro tři 32242, pro čtyři 25794 atd., tedy nejspíš 128 KB na velikost, ale 32677 na počet. Zkusím ještě najít, kdo a kde definuje ten limit na počet parametrů.
Tiskni Sdílej: