Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.
Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.
Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede Petr Hodina, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem mobilního … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »
A na co se mám v tom druhém případě zaměřit?
Ale zkusil jste zmenšit obrazovku? Tím myslím přímo na monitoru.Tím to není. Normální konzole vypadá takto:
Welcome to Linux 2.4.27 (tty2) localhost login: david Password: 1. řádek 2. řádekA ta rozhozená třeba takto:
Welcome to Linux 2.4.27 (tty2)
localhost login: david
Password:
1. řádek
konec 1. řádku 2.řádek
A co je GTF? A MS Windows na tomto počítači vůbec nejsou.
Napadlo mě, že řešením by mohl být skript, který by byl zavolán při přepnutí z X do konzole, ale jak ho zavolat?
Zkuste také změnit někde v systému rozlišení a rozlišení konzole.Změnit rozlišení konzole je primární cíl - jak na to přes svgalib jsem nepochopil, tak jsem zkusil SVGATextMode. Kde najdu nastavení GTF a rozlišení jinde než v
/etc/TextConfig?
Jo, nefunguje. A chce to zprovoznit a chce poradit jak. Vykašlat se na to a neřešit to, to je pro slabochy
Až sem někdo napíše, že mu nejde nainstalovat Linux, tak mu budem radit, ať se na to vyprdne, když mu to nefunguje a ať zůstane u Windows, když mu fungujou??
Ale taky sem se dočetl, proč to dělá. Potom, co naběhnou Xka by se už s nastavením konzole nemělo hýbat, protože Xka si pamatujou stav konzole, při svým spouštění a obnovují ho při přechodu do konzole no a když se mezitím změní nastavení konzole, tak to nedělá dobrotu. Já si toho nikdy nevšiml, protože ve starovacím skriptu se mi jednou spustí SVGATextMode a pak už se s tím nehýbe. Takže by mělo stačit toto: jednou si to vyladit, nastavit a po spuštění X už s tím nehýbat. Funguje to tak?
P.S.: O téhle věcičce jsem se dočetl v /etc/TextConfig, kde je kromě řádků s nastavením i úvodní komentář s poznámkami a varováním, kde se říká mimo jiné:
# Another option would be to start the X-Windows system before running # SVGATextMode. X ALSO saves your text mode, and so when your text mode # is screwed up, switching to X and back might restore the screen again # (except for the screen SIZE...)Snad jsem si to vysvětlil správně...
Tiskni
Sdílej: