Po více než roce vývoje od vydání verze 1.20.0 byla vydána nová stabilní verze 1.22.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.22.
Desktopová verze svobodného kancelářského balíku OnlyOffice (Wikipedie) byla vydána ve verzi 7.1 (7.1.0). Přehled novinek v příspěvku na blogu a na YouTube. Nejnovější OnlyOffice je již také na Flathubu a Snapcraftu.
Logitech dnes představil myš MX Master 3S a mechanické klávesnice MX Mechanical a MX Mechanical Mini.
Google zveřejnil seznam 1 212 projektů od 198 organizací přijatých do letošního, již osmnáctého, Google Summer of Code.
Byla vydána nová stabilní verze 3.16.0, tj. první z nové řady 3.16, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu.
NoLog.cz IT kolektiv spustil Nitter.cz. Jedná se o alternativní rozhraní pro Twitter, které nesbírá osobní údaje, nevyžaduje přihlášení a všechny přístupy na Twitter provádí skrz servery NoLog.cz.
Byla vydána nová major verze 15 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Prosím poraďte hledal jsem v článkách a nic.To bude proto, že tento server se nezabývá operačním systémem Windows. Nenajdeš tu proto ani pokyny, jak Windows instalovat. ------- Pokud ti jde o to, jakým způsobem obnovit smazaný MBR, který se při instalaci Win přepíše, tak to zde nalezneš v diskuzi bez problému.
dd if=/dev/hdx of=hdx.mbr bs=512 count=1
' (označení disku si upravte podle sebe)) a pak ho tam vraťte ('dd if=hdx.mbr of=/dev/hdx
'), nebo po instalaci Windows nabootujte nějaký rescue system (často bývá jako volba na instalačním CD/DVD), přimountujte kořenový filesystém svého Linuxu (třeba na /mnt
) a přegenerujte loader ('lilo -r /mnt
').
Jak nezničit linuxový zavaděč při instalaci Windows?Jsem zastancem nazoru, ze pokud je na disku vice OS, tak nejlepsi reseni je linuxovy zavadec vubec nedavat do MBR, ale dat ho do bootsektoru '/boot' (nebo '/') partition. Pak ho zadna dalsi instalace (nejen) Windows neznici a pro obnoveni jeho funkce staci libovolnym fdiskem zmenit aktivni partition.
/mnt/XP
s primountovanym Windows oddilem, tak uz holt ty Windows nenabehnout nikdy. A proc proboha mountujete diskove oddily pres nejaky automount?! Na co mame /etc/fstab
?
Tiskni
Sdílej: