Steam Link je nově dostupný také pro 64bitový x86 Linux. Streamovat hry z výkonného počítače s nainstalovanou službou Steam lze tedy vedle telefonu, tabletu nebo televize i do počítače s Linuxem. Instalovat Steam Link lze z Flathubu. Od prosince 2018 je k dispozici Steam Link pro Raspberry Pi.
openSUSE Leap 15.3 je od dnešního dne v Beta fázi. Toto vydání je zajímavé tím, že využívá binárních balíčků přímo ze SUSE Linux Enterprise. Podpora ARMv7 zařízení se odštěpila do samostatného podprojektu openSUSE Step. Instalační obrazy Leapu 15.3 jsou k nalezení na get.opensuse.org/testing. Pro ty, co se zapojí do Beta testování, čeká po skončení Beta fáze tričko. Více informací naleznete v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 8.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Opětovně se upozorňuje na blížící se zákaz algoritmu ssh-rsa kvůli možnému útoku na SHA-1.
Ako posunúť monitoring pomocou Zabbixu na vyššiu úroveň alebo "Čo nenájdete v out of the box inštalácii" odprezentuje séria Zabbix webinárov v slovenčine. Medzi témami nájdete napr. servisný strom, integráciu Openshift klastrov, monitoring SAP prostredia a iné.
Společnost Adobe oznámila, že končí s multiplatformním open source textovým editorem Brackets a jeho uživatelům doporučuje přechod na Visual Studio Code s rozšířením Brackets.
Google Chrome 89 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 89.0.4389.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Zdůraznit je nutno WebHID, WebNFC a Web Serial aneb možnost komunikace například s Raspberry Pi Pico nebo Stream Deck přímo z Chrome. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 47 bezpečnostních chyb.
Byla vydána verze 12.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí HTML, CSS a JavaScriptu Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 89, V8 na verzi 8.9 a Node.js na verzi 14.16. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.
Po zveřejnění informací o bezpečnostních chybách společně pojmenovaných BootHole v zavaděči GRUB 2 v červenci loňského roku se na bezpečnost zavádění a zvláště zavaděče GRUB 2 blíže podívala řada expertů. Dnes byly zveřejněny informace o nalezených bezpečnostních chybách (Ubuntu, Debian, Red Hat, SUSE, …).
Komunita kolem Linuxu From Scratch (LFS) vydala Linux From Scratch 10.1 a Linux From Scratch 10.1 se systemd. Nové verze knih s návody na instalaci vlastního linuxového systému ze zdrojových kódů přichází s Glibc 2.33, Binutils 2.36.1 nebo Linuxem 5.10.17. Současně bylo oznámeno vydání verze 10.1 knih Beyond Linux From Scratch (BLFS) a Beyond Linux From Scratch se systemd.
Byla vydána beta verze multiplatformního vývojového prostředí Arduino IDE 2.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Arduino IDE 1.x je naprogramováno v Javě. Arduino IDE 2.x využívá Theia IDE a Electron.
Nějakej ten týden bych doporučoval držet se jen v textovém režimu a zkoumat systém, číst dokumentaci, alespoň základní věci (naučit se editovat ve Vi <- moc důležité, přečíst si o právech, nastuduj si File Hierarchy Standard atd. atd. atd. A především si přečti LDP <- moc moc moc důležité)Nic ve zlem, ale clovek, ktery bude mit zajem o tohle, se nebude ptat tady, ale davno vesele instalovat :) Zatim nikdo koho znam, kdo chtel "vyzkouset linux", vubec netouzil po textovem rezimu, po cteni dokumentace ani po editaci ve ViM... Malou lekci ve vsech techto oborech ziska instalaci bud Slackware nebo Gentoo podle navodu, jak pisete, mene uz pomoci instalace Mandrake ci Fedora Core, u Debianu fakt nevim :) Ovsem naopak bych zasadne NEDOPORUCOVAL zacatecnikovi cist tech 1000 stranek o uplne jinem linuxu, nez bude mit pred sebou (=LDP aspon v dostupne ceske verzi). Pro tech nekolik malo zakladnich prikazu staci strucne a nazorne navody, jako treba tohle (sorry, English), rozhodne ne desitky stranek srovnavani s MS DOS, ci o features jadra 2.2 nebo o spouste starych verzi "nadejnych programu" o kterych uz se prakticky nevi a rozhodne nebudou v zakladnim vyberu distribuce, a take rozjimani nad 300MB harddiskem maji taky spis sentimentalni hodnotu nez praktickou vyuzitelnost. Nemluve o prikladech konfiguracnich souboru, ktere budou pravdepodobne docela jinde a budou se jinak jmenovat. Nevedu zadne valecne tazeni proti LDP, ale opravdu by me zajimalo, co treba osobne vy z LDP konkretne povazujete za tak uzitecneho, kdyz to doporucujete zacatecnikum (viz odkaz vyse na stejnou otazku pred nekolika dny, na kterou v podstate nikdo neodpovedel). Za pripadne odpovedi dekuji (nepisu to rozcilene, spis zvedave :)
Na LDP je dobré to že pokud pochopí základ tak to už si potom přispůsobí svým požadavkům, a to co tam není si klidně už dohledá na internetu když ví co hledá ... pouze tam bude jiné menu s jinýmy volbamy.Asi tak. Nepochybuji, ze cloveku, ktery uz ma (pomerne pokrocilou) zkusenost s linuxem, LDP rozsiri obzory ci dopomuze sem tam k nejakemu aha-efektu.
Tiskni
Sdílej: