Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
sed '/identifikator/s/[^"]*"\([^"]*\)".*/\1/;t;d' soubor
/abc/!<akce>
. Uvnitř reguláru je to obtížnější a řeší se to vypsáním všech možností co tam mohou být, což je pěkná pruda. Vždy je lepší se zamyslet jestli je to skutečně nutné a jestli to náhodou nejde obejít. Jinak ve vimu, grepu a snad i další exituje něco jako negativní hledání.
\([^a]\|a[^b]\|ab[^c]\)
s/=\([^a]\|a[^b]\|ab[^c]\)/;\1/
. Nebo chci nahradit = před nímž nesmí být abc /\([^c]\|[^b]c\|[^a]bc\)=/\1;/
. Zkrátka použít něco se silnějším regexpem je IMHO lepší.
třeba chci najít = za nímž nenásleduje abc a nahradit ho
středníkem, s/=\([^a]\|a[^b]\|ab[^c]\)/;\1/
I to je spatne, protoze to nenahradi = na konci vstupu (radky), ale to je detail. Pavel
Dobes se totiz ptal na doplnek k ^.*abc.*$
, napr jako soucast
vyrazu matchujiciho rovnitko nasledovane posloupnosti znaku neobsahujici abc.
^=(|c|bc)([^a]|a[^b]|ab[^c])*$Pro jednoduchost to je v rozsirenych regularnich vyrazech a predpokladam jedno rovnitko ve vstupu (jinak se do [^ prida rovnitko, pripadne se ty znaky urci jeste restriktivneji /jenom pismena apod/). ^ a $ se nahradi za predchazejici / nasledujici regularni vyraz, pokud to ma byt soucasti nejakeho vetsiho regularniho vyrazu.
Tiskni
Sdílej: