MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).
Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,
… více »Jamie Zawinski na apríla vydal XScreenSaver (Wikipedie) ve verzi 6.00. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v changelogu. Proběhlo refaktorování kódu. Démon xscreensaver byl rozdělen na tři programy: xscreensaver, xscreensaver-gfx a xscreensaver-auth.
Byla vydána verze 2.3.0 kryptografického softwaru GnuPG (GNU Privacy Guard), tj. svobodné implementace OpenPGP. Jedná se o první veřejnou verzi z vývojové větve 2.3. Stabilní bude až verze 2.4.0. Z novinek lze zdůraznit podporu TPM (Trusted Platform Module) 2.0 aneb soukromé klíče lze chránit pomocí tohoto kryptoprocesoru. Více v příspěvku na blogu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodává v aukci 0,42337268 jednotek virtuální měny bitcoin (BTC). Nejnižší podání bylo 544 632,00 Kč. Aukce končí dnes v 15:00.
Firma IBM oznámila vydání překladače jazyka COBOL pro Linux na architektuře x86, verze 1.1. Podporované distribuce jsou RHEL aspoň 7.8 a Ubuntu LTS aspoň 16.04. Jak upozorňuje The Register, je to zřejmě pro běh stávajícího softwaru v „hybridním cloudu“ IBM a migrace mezi Linuxem, AIX a z/OS.
Byla vydána verze 2021.1 integrovaného vývojového prostředí IntelliJ IDEA (Wikipedie). Představení novinek na YouTube. Instalovat lze také ze Snapcraftu.
Microsoft oznámil, že nabízí vlastní distribuci OpenJDK (Open Java Development Kit). Ke stažení je také balíček pro Linux. Po změnách v licencování LTS verzí přímo od Oraclu vzniklo hned několik distribucí OpenJDK.
V únoru Google představil nový hlasový kodek Lyra s datovým tokem 3kbps. Včera na GitHubu zveřejnil příslušné zdrojové kódy. K dispozici jsou pod licencí Apache 2.0.
-chybí mi možnost převést obrázek do dvoubarevné(černobílé) škály (minimum jsem našel jenom stupně šedi.)Obrázek -> Režim -> Indexovaná paleta -> Použít černobílou paletu
-chybí mi možnost zoomovat kolečkem myši (scrolování nahoru a dolu opravdu neni funkce, kterou potřebuju.)Shift + kolečko myši
Co mi v Gimpu chybí? tak třeba to MDI (ale to jsem ochotnej zkousnout, i když bych za to někomu zulíbal ruce)Věnuj Gimpu vlastní plochu. Uvidíš, že je to lepší než MDI, protože můžeš míchat okna Gimpu s okny jiných programů a když je míchat nechceš, přepneš se na jinou plochu.
-chybí mi možnost převést obrázek do dvoubarevné(černobílé) škály (minimum jsem našel jenom stupně šedi.)Kromě změny režimu do "Odstínů šedi" lze použít i funkci "Vrstva - Barvy - Odbarvit", kde obrázek zůstane barevný, ale vše zešediví.
-chybí mi možnost při používání lasa pustit tlačítko a když vyberu další bod, tak se mezi těmi dvěma body vytvoří rovná strana výběru a potom pokračuju dál... se stávajícím lasem nemůžu vybírat geometrické obrazce...Kromě lasa jsou tam ještě další nástroje na výběr. Také lze vybírat i různými nástroji současně (resp. postupně, ale do jednoho výběru.) Všimni si i volby "Režim" v nastavení nástrojů.
-chybí mi možnost kreslit obdélníky a elipsy.. nějak nemůžu najít nástroj jak jednoduše nakreslit základní geometrické obrazce u kterých bych si předem nadefinoval jaký budou mít vlastnosti (výplň ohraničení atd..)Pomocí cest lze kreslit i složitější obrazce. Také lze konvertovat výběr do cesty a tu pak vykreslit. Přímé čáry lze kreslit pomocí shiftu (udělat bod a pak s shiftem druhý – nakreslí se úsečka). Takže obdélník nakreslíš takto: Vybereš obdélník, zkonvertuješ ho do cesty, zrušíš výběr a nakonec vykreslíš cestu. Není to sice nijak přímočarý způsob, ale na jeden nebo dva obdélníky to nevadí a na složitější věci je beztak lepší sáhnout po vektorovém editoru. Taky je k dispozici několik pluginů na různé rámečkování.
-dále mi chybí vlastní editovatelná nabídka ikon integrovaná nahoře v okně s obrázkem s nejpoužívanějšími funkcemi jako například práce s maskou atd... neustálé klikání do menu není zrovna efektivní.Menu je (může být) trhací ta první čárkovaná nízká položka.
-nevim jak jednoduše smazat část obrázku, kterou si dám do masky. Delte nereaguje, tak jediný co mě napadlo je dát vyjmout. Což mi nepřijde zrovna dvakrát košér.Masku lze použít. Maska zmizí i s vymaskovanou částí obrázku. Je to v popup menu u masky v seznamu vrstev.
Tiskni
Sdílej: