Indické firmě Airtel byla údajně minulý rok odcizena databáze 2,5 milionu uživatelů. Firma to popírala. Nyní se na veřejnost dostala rozlouskaná databáze hesel 42 000 uživatelů. Z toho 18 000 uživatelů má stejné heslo Airtel@123. Zajímavá diskuse je i na Twitteru @S0ufi4n3.
Altar I je nová nízkoprofilová bezdrátová mechanická klávesnice od Electronic Materials Office. Uvnitř běží open source firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Zranitelnost CVE-2022-38392: Některé pevné disky s rychlostí 5 400 ot./min., dodávané s noteboocích přibližně v roce 2005, je možné zničit písní Rhythm Nation od Janet Jackson (na vlastní nebezpečí).
LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v rámci pravidelného srpnového vydání. Namátkou textový editor KWrite/Kate má nově funkci více kurzorů, Filelight zobrazuje využití kapacity úložišť v přepracovaném rozhraní, Kalendar podporuje také kontakty nebo KDE Itinerary umí načítat čárové kódy.
Byla vydána nová major verze 5.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube. Ke stažení je také balíček ve formátu appimage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Čínská distribuce Deepin byla v dosavadních vydáních založená na Debianu (dříve Ubuntu) a přidávala především vlastní desktopové prostředí. To se mění s chystaným vydáním v23, s nímž se distribuce osamostatňuje a přidává vlastní balíčkovací systém Linglong či transakční systémové aktualizace.
Martijn Braam na svém blogu rozepsal, proč odešel z PINE64 stojící za telefony PinePhone: "Nesouhlasil jsem s koncem komunitních edicí. Dnes se PinePhone dodává pouze s distribucí Manjaro. PINE64 se tak stará pouze o Manjaro a vývojáře Manjara nezajímají jiné distribuce. Toto už není komunita, která naslouchá vývojářům softwaru. Jako zástupce postmarketOS nemám žádný důvod, abych byl přímo zapojen do PINE64, pokud jediné, na čem záleží, jsou názory Manjara."
LCARS Desktop Environment, zkráceně lcarsde, je desktopové prostředí přinášející na linuxový desktop rozhraní LCARS ze Star Treku. Představení na YouTube na kanálu Chris Titus Tech. Autorem prostředí je Andreas Tennert
user
.
mount
.
Pokud se nemýlím, ta skupina se jmenuje users
a musíš v té skupině jako uživatel být - tedy v /etc/group
musíš mít řádek podobný tomuto:
users:x:100:tvuj_login
mount()
. Takže pokud by příkaz mount
neměl suid příznak, nemá šanci cokoli přimountovat, a to bez ohledu na svou konfiguraci. Příkaz mount()
samozřejmě kontroluje reálné UID a pokud je nenulové, povolí přimountovat pouze položky /etc/fstab
, které mají v parametrech user
nebo users
(a nedovolí měnit mounting point, typ filesystému nebo parametry). Je to jako s passwd
, taky musí mít suid příznak a neznamená to, že kdokoli může měnit heslo komukoli.
Shrnutí: aby mohl normální uživatel něco přimountovat, musí mít příslušná položka /etc/fstab
v parametrech user
nebo users
a zároveň musí mít příkaz mount
suid příznak (a být vlastněn uživatelem root
(přesněji mít UID 0)).
mount
neměl suid příznak, nemá šanci cokoli přimountovat
Tady jsem samozřejmě myslel není-li spuštěn uživatelem root
user
v /etc/fstab
má, připadá mi to jako nejpravděpodobnější příčina.
auto
je přípustný parametr, a i kdyby ano, máte stejně na mysli spíš noauto
. Zkuste to opravit a jestli to nepomůže, zkuste ještě ukázat, co vám napíše
ls -l `which mount`
(pozor, jsou to obrácené apostrofy (obvykle na klávese nalevo od jedničky))
-rwsr-xr-x 1 root root 80008 říj 14 2004 /bin/mount
Tiskni
Sdílej: