Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 5.17 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 5.18 (LKML). Přehled nových vlastností a vylepšení na stránce Linux Kernel Newbies.
V Ubuntu 22.10 s kódovým jménem Kinetic Kudu bude zvukový server PulseAudio nahrazen multimediálním serverem PipeWire.
Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Po celé řadě praktických zkušeností (ta nejnovější je stará asi 3 minuty, jelikož po (stopadesátitisíckterém) updejtu jádra nejsem schopný rozjet vmware) doporučuju tento postup: vzít instalační CD FC3, plivnout na ně, přelomit, zahodit, pošlapat a začít se shánět po něčem seriózním. Pokud vás zajímá zkušenost dlouholetého uživatele systému RH a následně FC - díky, už to zašlo příliš daleko.
Abych byl korektní, pokud vás bude bavit "udržovat systém při životě" a při každé významnější aktualizaci (== 2x týdně) znovu rozcházet všechny klíčové aplikace, pak je Fedora přesně váš kůň a neshánějte se po návodu. Nepomůže vám. Pokud od počítače konzervativně očekáváte prostě to, že bude fungovat, pak zvolte něco jiného. Jako dlouholetý linuxák vám doporučuju FreeBSD, to je jistota.
[main] cachedir=/var/cache/yum debuglevel=2 logfile=/var/log/yum.log pkgpolicy=newest distroverpkg=fedora-release tolerant=1 exactarch=0 gpgcheck=1 [fedora-base] # key=http://fedora.redhat.com/about/security/4F2A6FD2.txt name=Fedora Core $releasever - $basearch - Base baseurl=ftp://ftp1.skynet.cz/pub/linux/fedora/$releasever/$basearch/os [fedora-updates-released] # key=http://fedora.redhat.com/about/security/4F2A6FD2.txt name=Fedora Core $releasever - $basearch - Released Updates baseurl=ftp://ftp1.skynet.cz/pub/linux/fedora/updates/$releasever/$basearch [fedora-updates-testing] # key=http://fedora.redhat.com/about/security/30C9ECF8.txt name=Fedora Core $releasever - $basearch - Testing Updates baseurl=ftp://ftp1.skynet.cz/pub/linux/fedora//updates/testing/$releasever/$basearch [fedora-extras] # key=http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/extras/RPM-GPG-KEY-Fedora-Extras name=Fedora Extras - $releasever - $basearch baseurl=ftp://ftp1.skynet.cz/pub/linux/fedora/extras/$releasever/$basearch/ [dag] # key=http://dag.wieers.com/packages/RPM-GPG-KEY.dag.txt name=Dag RPM Repository for Fedora Core baseurl=http://apt.sw.be/fedora/$releasever/en/$basearch/dagPodotýkám, že v /etc/repos.d/ jsem vše zakomentoval (enable=0).
Tiskni
Sdílej: