Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Jenom díky funkční dvd+rw-booktype (a s parametrem -dvd-compat pro growisofs, přičemž během vypalování nesmím dělat nic jiného, i když mezi vypalováním na konzoli a pod X-y, dokonce v KDE, se už rozdíl být nezdá) dokážu vypálit Gigamaster DVD+R 4x ve své LG GSA-4163B (tuším že s firmwarem A103) tak, že je při troše štěstí přečtou jiné (vesměs combo) mechaniky v mém dosahu, sama LG z nich po sobě ještě nepřečetla bez chyb ani jedno. Přitom s Verbatim DVD+RW 2.4x (slim color) ani 4x (cakebox) potíže neměla a s Verbatim DVD+R 16x také ne (až na to, že na ně pálí podezřele pomalu, jednou dokonce growisofs ohlásilo průměrnou rychlost 3.8x), tak si myslím, že vadný kus nemám. Zkusil bych upgradovat firmware, kdybych věděl jak, ale kupovat si kvůli tomu Windows nebudu.
Jelikož krátce poté, co jsem si ji koupil, ceny DVD vypalovaček prudce spadly, koupil jsem si po krátkém váhání kromě značkových DVD taky Lite-On SOHW-1693B. Ta mé Gigamastery po sobě přečte (stejně jako LG GSA-4120B, ve které je zkoušel bratr), ale tak, aby je přečetla i moje LG, je přece jenom nevypálí (žádné plusko vypálené v GSA-4120B jsem ve své 4163B zatím nevyzkoušel, několik Gigamasterů DVD-R od bratra jsem v ní nicméně přečetl). Booktype by měla umět (narozdíl od LG) nastavovat i pro DVD+RW, ale dvd+rw-booktype ji vůbec nerozezná jako Lite-On, zdá se, že několik posledních vypalovaček od Lite-Onu zatím spolupracuje pouze s wokenními utilitami; na patch pro dvd+rw-tools, který by přidával změny booktype pro nové Lite-Onky, jsem nikde nenarazil.
Nejspíš bych podle té trošky zkušeností, co mám, doporučil LG GSA-4120B; 4263B je sice rychlejší, ale obávám se, že si vede hůř v práci s nekvalitními, špatně vypálenými nebo poškozenými medii. Drobnou výhodou staršího typu je možná i to, že dnes zakoupený kus při troše štěstí nebude ani v budoucnu potřebovat upgrad firmwaru. Lite-On SOHW-1693S si pravděpodobně poradí s kde čím, jestli líp nebo hůř než LG GSA-1420B, nevím. Nepodporuje DVD-RAM, naopak, jelikož je mladší, by měla umět pracovat nejen s DVD+R DL, ale i s DVD-R DL (nicméně dokud budou dvouvrstvá media dražší než dvě jednovrstvá, nebude mi na tom záležet a neověřím si to). Nevím, jak dlouho potrvá, než někdo přidá její podporu do dvd+rw-booktype.
Problémy své LG s levnými disky asi vyřeším tím, že pro příště už budu používat jenom značkové -- jak se zdá, jsou mimo jiné odolnější proti poškrábání, několik úspěšně vypálených Gigamasterů jsem si už poničil, ani přesně nevím jak (nejspíš poškrábal o Verbatim CD-RW).
Tiskni
Sdílej: