Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
init=/bin/sh
- to naběhne holé jádro a ukáže se příkazový řádek. Pak lze opravit poškozené konfigurační soubory třeba v editoru mcedit
nebo vi
. Lze také zadat úroveň běhu systému (divný pojem, anglicky to je runlevel, to je jedno). Obvykle nula je vypnutí, 6 je restart, 1 je něco jako nouzový režim pod Windows (nezavádí se žádné služby), ostatní záleží na distribuci. A zadává se to init 1
, nebo místo jedničky jiné číslo./var/log
vga=normal
a poté to nastavit v Grubu/Lilu. Potom to možná bude chtít zakomentovat sekci DRI
v souboru /etc/X11/xorg.conf
a pak by to už mělo jet bez problémů.
binutils
, make
, gcc
, hlavičkové soubory k libc a tak dále.make menuconfig
je zkonfigurovat, pak příkazem make
přeložit, nainstalovat make modules_install
a nakonec z adresáře arch/i386/boot
okopírovat bzImage někam (třeba do /boot
) a zapsat do konfiguračního souboru zavadeče (obvykle /boot/grub/menu.lst
či /etc/lilo.conf
).chmod +x soubor
, nebo se prostě napíše sh soubor
, na začátku balíčku je totiž skript pro Bourne shell./etc/X11/XF86Config
či /etc/X11/xorg.conf
, je-li v něm správně uveden ovladač nvidia
, a ne třeba nv
. Dotyčná část konfiguračního souboru má vypadat třeba takto:
Section "Device" Identifier "Card0" Driver "nvidia" .... EndSection
modprobe nvidia
, to platí zejména pro systémy s démonem udev
spravujícím adresář /dev
.
Samozřejmě se i tak mohou vyskytnou problémy. Z vlastní zkušenosti můžu doporučit čerstvé jádro 2.6.12 a ovladače Nvidia verze 7174 (pro Rivu TNT 2). V případě potřeby lze nahlédnout i do /usr/share/doc/NVIDIA*
.
Tiskni
Sdílej: