abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 4
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Pentium 2 a linux

    1.7.2005 14:45 couz
    Pentium 2 a linux
    Přečteno: 390×
    Cafte mam dotaz: Jaky linux(distribuciu) mam nainstalovat na notebook: Pentium 2, 32 ram, pci grafika. A ci by mi na tom fungoval FLUXBOX, alebo tam mam nechat WIN98 :( dik za odpoved

    Odpovědi

    1.7.2005 15:01 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Zase nefunguje vyhledávání ?
    Quando omni flunkus moritati
    1.7.2005 15:05 couz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    dikes v cera som si dal do google linux a pentium2 nic moc a na root som cital aku distribuciu zvolit a tak... ale tu som nehladal :) ok dikes
    1.7.2005 15:13 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Nebo ještě líp
    Quando omni flunkus moritati
    1.7.2005 15:03 Michal Čihař | skóre: 61 | blog: Bláboly | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Distribuci si vyber jakou chceš, jestli Linux nebo Windows netuším, ale Linux by na tom mohl běhat celkem obstojně.
    1.7.2005 15:11 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Pentium ][ a Linux a software na něj
    Volba distribuce je vcelku libovolná, jen instalace bude asi dosti nepohodlná - to závisí hlavně na velikosti disku. Z mého pohledu by byl nejlepší na jiném stroji zkompilovaný Linux From Scratch, nicméně by jistě dobře posloužil třeba Slackware. Vzhledem k velikosti paměti bude XFree86 4 či X.org 6.8 na hranici použitelnosti (když se vyhodí DRI, GLX a spol.), ale Fluxbox tam snad pojede. (Sám ho nepoužívám, mám raději XFCE, ale záleží samozřejmě na vašem vkusu.) S touhle pamětí je KDE naprosto k ničemu, Gnome je na tom (možná) trochu lépe, ale opravdu jen trochu. FireFox na tom rozhodně nepojede dobře, takže by se snad dala použít Opera. Jediný kancelářský balík, který by na takovém stroji možná jel, je odlehčený MS Office 97 pod Wine, ale ani tím si nejsem jist. Na texty by ještě šel Abiword, na tabulky asi nic (Gnumeric je pomalý, tj. jen v krajní nouzi.) Samozřejmě by jel bez problémů (La)TeX.

    Hodilo by se však doplnit paměť (tak + 128 MB by to zpravilo).
    1.7.2005 15:48 couz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium ][ a Linux a software na něj
    dakujem za vycerpavajucu odpoved.)
    Pavel Stárek avatar 1.7.2005 16:24 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Já bych zkusil Slackware, celkem nenáročné.
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    1.7.2005 16:29 Frank J. Tomes | skóre: 29 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Nechte si tam ty staré windowsy, ušetříte si fůru starostí. Žádný linux vám tam líp nepojede. MS Office 97 + starý IE nemají v HW nárocích žádný rozumně použitelný linuxový ekvivalent.
    [frank]$ uname -prs FreeBSD 4.11-RELEASE-p25 i386
    1.7.2005 17:22 Ondřej Kubečka | skóre: 29 | blog: datlovo | Ulm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Jenom bych podotknul, že se ovšem nesmi jednat o nejmodernější výstřelky browseří technológie v podobě Exploderu 6.0, pak to dost medovatí...

    Úzkým hrdlem naznačené konfigurace je množství paměti, procesor by utáhnul docela dost. To by skoro jeden neveřil, co umí Celer/400 s 512MB RAM. ;) Na paměti byste velmi plakal při OOo nebo Mozillích prohlížečích. Na druhou stranu, kdybych měl peníze vrazit do SW od M$ (pokud není licence ke stroji k dispozici), tak si myslím, že laciněji pořídíte tu paměť. Tak s 96MB už by šel použit Firefox a s trouchou trpělivosti asi i OOo. Zejména, pokud vám prostředky nesežere WM, což není až tak případ Fluxboxe. Na 192MB si pomalu začnete pískat. ;)

    Ono težko říci, pokud není jasné, co na tom přesně chcete dělat. Pokud třeba TeX a W3M, tak nemáte nejmenší problém. Pokud OOo a Mozilla, tak problém máte. :)

    Pokud máte licence nebo vám není líto korunek, pak nejlepší kombinace (pro "bežnou kancelářinu") na 32MB RAM by asi byly win95 + M$ Office 97. Pokud browsite net, budete mít trochu problém také s anitivirem. Např. s nástupem AVG7 jsem nad podobnými konfiguracemi hořce plakal, co do té doby jelo, je nakednou jako v medu. No už jsem z toho udělal X-terminály (moc pěkné: tak za 15 trpaslíku odvede práci jeden běžný Athlon...) a je klid. :) Bohužel licence v šuplíku jsou školní, takže nemohu sloužit...
    1.7.2005 19:19 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Pořiď si alespoň 128 MB RAM - to je minimum pro použitelnou grafiku a 256 je minimum pro plynulou. Taky záleží na procesoru, pokud je to celeron, tak to bude řádově pomalejší než pentium na stejné frekvenci.
    2.7.2005 07:44 Frank J. Tomes | skóre: 29 | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    To jsou rady pořiď si paměť - tazatel jasně píše, že má notebook. Ono dokupovat paměť i do nového noťase není žádná láce, shánět paměť do takového starého stroje si ani nedovedu dost dobře představit ...
    [frank]$ uname -prs FreeBSD 4.11-RELEASE-p25 i386
    2.7.2005 09:01 tomasgn | skóre: 23 | JN89GE
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    ale jsou to rady dobre. je potreba se poptat znamych, obejit bazary,... nedavno jsem takto shanel pameti do notebooku s 64MB RAM. podarilo se me sice sehnat jen 32MB, ale pracuje se hned lip!
    2.7.2005 10:23 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Ta paměť je vážně nutná. Nejsme v roce 1998 či 1999, koneckonců i ty Windows 95 by nejely s 32 MB RAM asi nejlíp. Jedině že by se tam nahrály vhodně staré programy (Netscape 4, WinAMP 2.9, nic rezidentního).
    2.7.2005 11:50 Ondřej Kubečka | skóre: 29 | blog: datlovo | Ulm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Prakticky za hubičku jsem sehnal notebrk s Pentiem MMX/150 a 16MB RAM. Tak jsem za malinko přes 2000Kč koupil 64MB RAM a vyšlo to levněji, než licence na Widle (+Office - navíc kupte někde Win95 a i tak by 16MB už nebylo ono) nebo definitivní ztráta nervů. :) Není to zázrak, ale teď už i PekWM spustit jde a VIM je použitelný...
    2.7.2005 11:59 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pentium 2 a linux
    Není to láce, ale když se chce, tak se dá sehnat třeba ojetá. Koupil jsem notebook, který v základu míval 64 nebo 128 MB a má 256 MB. Navíc na 32 MB pojedou plynule jenom hodně starý věci ('99 a starší), těch 128 MB je prostě minimum na použitelnou práci a bude-li tam méně, tak to bude muset kvůli každé blbosti sahat do swapu a na všechno bude dlouhá odezva.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.