abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: parametre cp

    10.8.2005 12:46 secido
    parametre cp
    Přečteno: 473×
    Potrebujem zálohovať bežiaci systém. Už som vytvoril súbor, namountoval som ho ako loop a teraz tam chcem skopírovať obsah disku.

    Ake parametre treba použiť pre cp alebo existuje nejaký špeciálny príkaz (niečo ako lokálny rsync)?

    Odpovědi

    10.8.2005 13:10 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Osobně bych raději použil tar nebo ten rsync, nevím proč, ale cp mi nějak nesedí. Jak na to najdeš v nějakém disk upgrade howto, kterých se válí na netu strašně moc.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    Jiří P. avatar 10.8.2005 13:12 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    cp -pR / [misto kam], kde parametr p zabezpeci ponechani atributu souboru a R znamena, ze ma adresare kopirovat rekurzivne. Pozor ale na kopirovani adresaru /dev, /proc a /sys.
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
    10.8.2005 13:13 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Raději cp -a.
    Jiří P. avatar 10.8.2005 13:48 Jiří P. | skóre: 24 | blog: programování
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    třeba cp na FreeBSD takový parametr nemá...
    In a world without fences and walls, who needs Gates and Windows?
    10.8.2005 14:00 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    A to ani nemluvím o cp na Solarisu, to ani nemá optiony -P a -L z *BSD, kdybych chtěl specifikovat kopírování linků...
    10.8.2005 14:28 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Z těchto důvodů je doporučovaným unixovým řešením tar.
    10.8.2005 14:03 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    FreeBSDí cp AFAIK neumí zachovávat hard-linky (-d).
    10.8.2005 13:16 Pinky | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    man cp
    cp -ax / /kam
    kde kam je tvůj připojený diskosoboru (soubor přez loop), ten nesmý(neměl by ale ono by to asi prošlo) být na disku který kopíruješ.
    Zálohy je lepší provádět přez nějaký zálohovací program který je schopen vytvářet rozdílové zálohy, tedy pokud budeš systém zálohovat častěji a jednotlivé zálohy uchovávat
    10.8.2005 13:28 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    rsync lze použít lokálně
    10.8.2005 13:45 cronin | skóre: 49
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Áno, je možné používať rsync lokálne. Rsync dokáže zachovať zariadenia, soft- aj hard-linky, časy modifikácie a prístupu k súborom, oprávnenia. Pozri do sekcie FAQ, tam je to aj z odkazmi na články.
    10.8.2005 14:11 secido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Takže cp zariadenia neskopíruje?
    10.8.2005 14:17 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Zařízení ti udělá udev. Nebo makedev. A cp -a je klidně zkopíruje, pokud to opravdu chceš.
    10.8.2005 15:11 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Já bych asi volil rsync. Parametry jsou stené jako pro vzdálené kopírování, vypíše různé reporty o provedených akcích, umí mazat smazané soubory a spousta dalších features, které cp nemá.
    10.8.2005 18:02 secido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Tak som ho vyskúšal, ale má dosť divné správanie. Tak napríklad:
    wan1:/backup# mount backup.img mount/ -o loop
    wan1:/backup# rsync -a /bin/ /boot/ /cdrom /dev/ /etc/ /home/ /initrd 
    /initrd.img /initrd.img.old /lib/ /lost+found/ /media/ /mnt/ /opt/ 
    /root/ /sbin/ /srv/ /usr/ /var/ /vmlinuz /vmlinuz.old mount/ &
    
    mi namlátilo všetko cez seba, úplne o ničom. Potom som skúšal len adresáre, ani to nešlo. Jednoducho neskopíroval všetko, ako keby nebral do úvahy všetky parametre, ja neviem. Asi budem musieť použiť cp -a.
    10.8.2005 18:49 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Mně funguje naprosto spolehlivě tohle:
    #!/bin/sh
    
    ADRESARE="/bin/ /boot/ /etc/ /lib/ /root/ /sbin/ /usr/ /var/ /home/alp/ /home/data/ /home/ftp/ /home/ftp-user/ /home/herfik/ /home/mysql-dump/ /home/php-exec/ /home/stat/ /home/vmail/ /home/www/"
    
    LOG="/var/log/zalohovani.log"
    
    # mysql dump
    /root/zalohovani/mysql/vsechny
    
    echo "=============================================================" >> $LOG
    DATUM=`date`
    echo "$DATUM: Spoustim zalohovani"  >> $LOG
    
    
    for DIR in $ADRESARE; do
        rsync -avz --delete --update --stats --numeric-ids -e "ssh -i /root/zalohovani/ssh_key" $DIR root@backup-stroj:/home/zaloha-e-net$DIR >> $LOG
    done;
    
    DATUM=`date`
    echo "$DATUM: Konec zalohovani"  >> $LOG
    
    Tzn. pro lokoální zálohu je Váš druhý pokus správný...

    Jednoducho neskopíroval všetko, ako keby nebral do úvahy všetky parametre, ja neviem.
    Co neskopíroval?
    10.8.2005 19:15 secido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Asi niečo robím zle, neviem či to nahodou nebude názvami adresárov, konkrétne tými /. Ako hovorím, pri spustení toho hore bol v adresári mount bordel, ako keby kopíroval všetko do jeného adresára.
    10.8.2005 19:23 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    To ano, ale pokud je budete kopírovat pojednom, neměl by být problém. (musíte jako poslední parametr zadat mount/konkretni-adresar/ na místo mount/) viz můj skript
    10.8.2005 19:20 secido
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Až teraz sa pozerám na ten skript a vidím jasnú príčinu, ty tam kopíruješ adresár po adresári a ja to mám ako parametre rsync, tam bude chyba, ked som to rsyncol jednotlivo, tak to fungovalo.
    10.8.2005 19:24 tomas84 | skóre: 30
    Rozbalit Rozbalit vše Re: parametre cp
    Tys byl rychlejší :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.