abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:00 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »

    lkocman | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | IT novinky

    Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 05:55 | IT novinky

    Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    dnes 04:44 | IT novinky

    Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:44 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Nová verze

    Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Nová verze

    Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:44 | Nová verze

    Interaktivní editor binárních dat GNU poke byl vydán ve verzi 5.0 (seznam změn).

    |🇵🇸 | Komentářů: 13
    17.8. 18:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 0.85 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Řešeno je 5 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.8. 13:33 | Zajímavý článek

    Byly publikovány novinky z vývoje GIMPu. Pracuje se na novém formátu souborů. Stávající binární XCF bude nahrazen "zazipovaným XML". XCF zůstane plně podporován pouze pro načítání starých souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (7%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (22%)
    Celkem 2434 hlasů
     Komentářů: 31, poslední 13.8. 00:27
    Rozcestník


    Dotaz: Jinak zmizelé partition

    13.8.2005 22:58 ssil | skóre: 15
    Jinak zmizelé partition
    Přečteno: 318×
    Zmizelé partition se tu mnokrát řešily a to i nedávno, ale moje situace je poněkud jiná. Mám 8OGB disk Maxtor a na něm Win98, Sarge 2.4.27 a Sarge 2.6.8 to vše bootované přes Grub. Chtěl jsem vyzkoušet ještě jednu distribuci, ale přitom zhavaroval Grub a ztratila se tabulka oddílů. V první chvíli jsem dal fdisk/mbr a tak se dá bootovat win. Dostat se k Sarge se však nedaří. Partition magic z win vidí celý disk vcelku a jako vadný. Live Danix disk vidí taky jako celý, ale ani se nedá přimountovat. Nejvíce nadějí jsem vkládal do gpart, ale dostávám hlášku "cannot get sector size on dev (/dev/hdc)". Protože se mi nejedná o záchranu dat mám otázku, zda jde zachránit disk jako takový. Mám na mysli zapsat jednu partition přes celý disk nebo low level format.

    Odpovědi

    13.8.2005 23:05 finn | skóre: 43 | blog: finnlandia | 49° 44´/13° 22´
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    Imho by mělo stačit vytvořit pomocí fdisku nový oddíl přes celý disk (třeba) a na nově vzniklém oddílu vytvořit FS.
    Užívej dne – možná je tvůj poslední.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 13.8.2005 23:32 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    gpart -s 512 vám nastaví velikost sektoru.

    Partition vytvoříte fdiskem, oddíl pomocí mkfs.
    14.8.2005 09:15 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    Mám na mysli zapsat jednu partition přes celý disk nebo low level format.
    low-level format? to se ještě dá? :)

    nicméně připojuji se ke kolegům a divím se - jaký je problém použít fdisk (cfdisk, sfdisk apod.) a vytvořit novou partition table?

    p.s. když už je ten disk prázdný, pustil bych na něj program badblocks s testem zápisu, to jej spolehlivě promaže a pak hurá na ten fdisk ;-)
    14.8.2005 18:02 ssil | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    No ten fdisk jsem si nechával až jako úplně poslední možnost. Když jsem ten disk připojil jako secondary/master fdisk se mi vůbec nepodařilo spustit. Je to k nevíře, ale nabootoval jsem z diskety, zadal fdisk naběhla obrazovka o správě velkých disků a tady ať jsem dal cokoliv program zamrznul. No a mě se nechtělo rozebírat počítač a místo chodícího HD dávat ten vadný. Nakonec jsem se tomu nevyhnul. A i tak mi fdisk připravoval překvapení. Začal jsem rušením logické jednotky (prý zrušena), ale když jsem chtěl rušit Ext DOS tak to nešlo, protože tam stále byla. Nakonec jsem uspěl s postupem zrušit Pri DOS, znovu ji vytvořit, reset, zrušit logickou jednotku, zrušit Ext DOS a zrušit Pri DOS.
    14.8.2005 18:22 Zdeněk Burda | skóre: 61 | blog: Zdendův blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    Asi mi něco uniká, ale používáš fdisk z linuxu nebo z DOSu? Pokud z DOSu, tak se nediv, že máš problémy, to je totiž parodie na fdisk.
    -- Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu.
    14.8.2005 18:40 ssil | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    O linuxove fdisku nic nevím. Musím se po tom podívat.
    14.8.2005 20:15 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    Přesně takhle se chová fdisk z jednoho nejmenovaného OS ani neumí zobrazit správně oddíly a ani je smazat. (nepoužívat !)

    Použij nějakou live distribuci a jseš za vodou spustíš fdisk a pokud víš jak byl rozdělen tak možná i data zůstanou pokud se na disk nezapisovalo a pokud ho rozdělíš jak to bylo minule.
    15.8.2005 18:35 ssil | skóre: 15
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jinak zmizelé partition
    Data zachránit nepotřebuji a po tom, co jsem udělal dosovský formát by to asi ani nešlo. Nevědomky se mi však podařilo vyrobit Windows Only HD. Situace je taková, že pod win je disk přístupný, dá se na něj zapisovat, pomocí Partition Magic jsem jej rozpůlil na win a linux, ale z linuxu se na něj nedostanu. A tak si ho dám patentovat a z licenčních poplatků Velkého Billa si pořídím nových HD co budu chtít. (Vycházím z předpokladu, že si Microsoft uvědomí jak silnou zbraň proti Linuxu dostane podporou výroby těchto disků.) No ale tím se dostanu obloukem zpět ke svému problému - jak takový disk přinutit k práci pod Linuxem.

    Pokus o namountování končí hláškou, že je vadný superblock. Pokusil jsem se na to jít přes fdisk, cfdisk, ale teprve sfdisk nějak zabral. Při sfdisk -s mi hlásí velikost particií a je to stejný údaj jako v proc/partitions. Sfdisk -l mi správně vypíše hda a u problémového hdc nejdříve vypíše BLKRRPART: Chyba vstupu/výstupu, dále OK a následuje počet cilindrů, heads a sect/track. Dále že read: Chyba vstupu/výstupu, nelze číst sektor 0 a unrecognized partion table type. Stávající situace: particie nelze najít. Pak se mi nabídne vytvoření nové tabulky. Tu vyplním a dostanu varování, že primární particie není označena jako bootovatelná a že to není problém pro LILO, ale nepůjde bootovat win. Proti tomu nemám namitek, a tak dávám y. Okamžitě dostávám hlášky o chybě vstupu/výstupu a následuje pokyn, že pokud vytvářím a měním DOS partici je nutné do prvních 512 bytes zapsat nuly. Na tom pokynu mě zaráží jen to, říká of=/dev/foo7. Jak to pozná, že to chci na hdc a ne na hda? Navíc podle manuálu k fdisk bych měl dát of=/dev/hdc1. Tak jsem to zkusil takhle, ale dostávám hlášku, že takové zařízení nezná. Tak jsem zkusil of=/dev/hdc. Jenže zas chyba vstupu/výstupu, záznamy vstoupivší 1+0, vystoupivší 0+0, přeneseno 0 bytes. A jsem opět v koncích. Poradí někdo?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.