Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
IDE pro C++ je mnoho, staci si vybrat. Pokud pouzivas KDE tak zkus KDevelop, je komplexni, pekne, integrovane do KDE. Existuje jich mnoho, vyhledej si je na SourceForge, Freshmeat ci LinuxSoft.cz. Me osobne staci misto IDE Emacs, ale to je trochu narocnejsi editor pro zacatecniky.
Jednoduche programky ktere pouzivaji jen iostream.h
staci jen (podle me) prekompilovat linuxovym GCC.
KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Podle tebe ne? Mozna kdyz mas 1GB RAMky tak to nepoznas, ale ja se svejma 256 MB ano. Fluxbox mi zcela staci, ma vse co potrebuju, KDE se mi sice libi, pekne pro oko, moc hezke, ale IMHO moc komplexni. Me ta lista dole vyslovene prekazi, stejne jako ikony na plose, a stovky dalsich veci navic pameti sezere dost. I kdyz komplexni veci mam rad, pouzivam naprikald Emacs radeji nez Vim tak tady ne, KDE je pro me zbytecne komplexni. BTW nedokazu pochopit jak to muze neaky geek pouzivat (treba spoustet programy pres K-Menu), ale budiz.KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Zkus Anjuta je to postaveny ba GTK a je to celkem sikovny. Zatim v tom nemam problemy ale vetsinou delam ve VIMu
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
Takže se stačí naučit vytvářet configure.in a Makefile.am. Je lepší se to fakt naučit, IDE to za vás nikdy neudělá - určitě ne pořádně.
Tiskni
Sdílej: