Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
IDE pro C++ je mnoho, staci si vybrat. Pokud pouzivas KDE tak zkus KDevelop, je komplexni, pekne, integrovane do KDE. Existuje jich mnoho, vyhledej si je na SourceForge, Freshmeat ci LinuxSoft.cz. Me osobne staci misto IDE Emacs, ale to je trochu narocnejsi editor pro zacatecniky.
Jednoduche programky ktere pouzivaji jen iostream.h
staci jen (podle me) prekompilovat linuxovym GCC.
KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Podle tebe ne? Mozna kdyz mas 1GB RAMky tak to nepoznas, ale ja se svejma 256 MB ano. Fluxbox mi zcela staci, ma vse co potrebuju, KDE se mi sice libi, pekne pro oko, moc hezke, ale IMHO moc komplexni. Me ta lista dole vyslovene prekazi, stejne jako ikony na plose, a stovky dalsich veci navic pameti sezere dost. I kdyz komplexni veci mam rad, pouzivam naprikald Emacs radeji nez Vim tak tady ne, KDE je pro me zbytecne komplexni. BTW nedokazu pochopit jak to muze neaky geek pouzivat (treba spoustet programy pres K-Menu), ale budiz.KDE zere moc pametiKde's to vzal?
Zkus Anjuta je to postaveny ba GTK a je to celkem sikovny. Zatim v tom nemam problemy ale vetsinou delam ve VIMu
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
README
, INSTALL
, AUTHORS
, LICENCE
atd. Dokumentaci (mozna i ceskou) k programovani v Unixu najdes na webu, ja konkretne vim jen o Uvod do programovani pod OS UNIX.
Takže se stačí naučit vytvářet configure.in a Makefile.am. Je lepší se to fakt naučit, IDE to za vás nikdy neudělá - určitě ne pořádně.
Tiskni Sdílej: