Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
class Thread{ private: pthread_t m_tHandle; unsigned int m_nStatus; Mutex m_tMutex; public: enum Status{ NotRunning = 0, Running = 1, Suspended = 2, Zombie = 3 }; Thread(); virtual ~Thread(); void run(); void kill(); void wait(); pthread_t handle() const { return m_tHandle; }; void handle( pthread_t handle ) { m_tHandle = handle; } void lock() { m_tMutex.lock(); } void unlock(){ m_tMutex.unlock(); } bool tryLock(){ return m_tMutex.tryLock(); } void status( unsigned int status ); unsigned int status() const { return m_nStatus; } virtual void start(); virtual void stop(); static void waitForAll(); }; static void *entry_point(void *thread_) { Thread* thread = reinterpret_cast<Thread*>(thread_); signal(SIGQUIT, signal_handler_SIGQUIT); thread_list_mutex.lock(); thread_list.insert( std::make_pair(pthread_self(), thread) ); thread_list_mutex.unlock(); thread->handle(pthread_self()); thread->start(); thread->stop(); thread->status(Thread::Zombie); pthread_exit(NULL); return NULL; } void Thread::run() { if( status() == NotRunning ) { label_create: status(Running); pthread_create(&m_tHandle, NULL, &entry_point, this); } else if( status() == Zombie ){ wait(); goto label_create; } }Ve funkci
static void *entry_point(void *thread_)
volám thread->start()
. Problém je, že se vždy zavolá metoda start() třídy Thread a né metoda odvozené třídy MujThread
:
class MujThread: public Thread{ public: MujThread(){} virtual ~MujThread(){} virtual void start() { printf("MujThread start()\n"); while(true); } virtual void stop() { printf("MujThread stop()\n"); } };
(Thread*)thread_
, bezúspěšně. Vím ale, že ten kód ještě nedávno fungoval. Pomalu bych řekl, že přestal fungovat po aktualizaci gcc.
pure virtual method called terminate called without an active exception ./testutk: line 4: 6543 Neúspěšně ukončen (SIGABRT)
make clean
.
MujThread::start()
nedávat jako inline. Kompilátor by sice měl být dost chytrý, aby buď ignoroval evidentní chybu programátora, nebo protestoval, jenže právě to ignorování chyby lze provést dvěma způsoby: buď bude ignorovat virtual
nebo inline
(zde implicitní). Musel bych se podívat, co v takové situaci předepisuje specifikace jazyka, ale v každém případě bude jistější nepožadovat po překladači něco, co je principiálně nemožné.
MujThred::start()
jako inline, nefunguje to. Mám jinou třídu (Application):
class Application{ .... public: .... virtual bool onInit() { return true; } virtual void onQuit() {} .... };Od té odvozuji
TestApplication
:
class TestApplication: public Application{ protected: MujThread t; public: virtual bool onInit() { ... t.run(); return true; } virtual void onQuit() { t.kill(); } };Zde však volání virtuálních metod funguje správně, což popírá vaši domněnku. (Už jste viděl zdrojový kód Qt knihovny? Je tam toho plno.) Problém bude nejspíš jinde. A jak říkám výše, ten kód fungoval naprosto bezchybně, když jsem ho před časem použil (ale na jiné distribuci, s jiným kernelem - 2.6.17, teď 2.6.18 - a s trochu nižší verzí GCC).
Thread::run()
(viz. kód výše), konkrétně se zavolá po vytvoření nového vlákna: pthread_create(&m_tHandle, NULL, &entry_point, this)
.
Tiskni
Sdílej: