3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer>40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" />Nebo je nejake pravidlo/doporuceni, kdy je vhodnejsi pouzit atribut="neco" a kdy je vhodnejsi to rozepsat jako v prvni variante. Dekuji! Tomas
<report destination="jdbc/blabla"> <description>dljdlksjfl dlksjf ldsjflsjkflsj</description> <sql><![CDATA[ SELECT * FROM blabla; ]]</sql> </report>Kdybych chtel popisek prepsat jako atribut, tak by to jiste slo, ale dane xml by bylo dost neprehledne. Pokud bych chtel sql prepsat jako atribut, tak bych se mohl dostat do problemu, protoze v danem sql by se mohla objevit specialni znamenka, ktera by mi v atributu "neprosla". Kdybych chtel destination prepsat do elementu, tak by to jiste slo, ale bylo by to zbytecne ukecane, protoze to vzdy bude kratky a jasny text bez dalsiho rozsirovani. Druhy pohled na vec muze byt fakt, ze dane xml se bude rozsirovat:
<osoba jmeno="Ales" typ="programator" />Tento zapis by byl jiste validni, problem ale muze nastat ve chvili, kdy bych chtel dany typ dale rozsirit. Napriklad rict, ze se jedna o programatora pro javu, C# ci C++. Pote by tento navrh byl spatny, protoze typ by mel byt elementem, ktery bude obsahovat dalsi vlastnosti.
Jenom poznámka - pokud to bude rovnou atribut, tak pak nemůžeme přidávat jeho další vlastnosti (rozuměj - ne tak elegantně, IMHO):
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer jednotky="mm">40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" prumer-jednotky="mm"/>
A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Otazkou je, jestli ma schema smysl. Co jsem zatim videl, tak schema objemem prevysovalo samotna data v XML.A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Jak kdy, ale dá se vůči němu krásně validovat.Ja to nepopiram. Pouze jsem konstatoval skutecnost, ze schema muze byt prehnane velke. Muj dojem je takovy, ze schema se zrovna moc nepovedlo. A i kdyz mam XML moc rad resp. nepouzivam nic jineho, tak validaci asi budu (pozn. jiz resim) (vzdy) resit primo v aplikaci.
Tiskni
Sdílej: