Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer>40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" />Nebo je nejake pravidlo/doporuceni, kdy je vhodnejsi pouzit atribut="neco" a kdy je vhodnejsi to rozepsat jako v prvni variante. Dekuji! Tomas
<report destination="jdbc/blabla"> <description>dljdlksjfl dlksjf ldsjflsjkflsj</description> <sql><![CDATA[ SELECT * FROM blabla; ]]</sql> </report>Kdybych chtel popisek prepsat jako atribut, tak by to jiste slo, ale dane xml by bylo dost neprehledne. Pokud bych chtel sql prepsat jako atribut, tak bych se mohl dostat do problemu, protoze v danem sql by se mohla objevit specialni znamenka, ktera by mi v atributu "neprosla". Kdybych chtel destination prepsat do elementu, tak by to jiste slo, ale bylo by to zbytecne ukecane, protoze to vzdy bude kratky a jasny text bez dalsiho rozsirovani. Druhy pohled na vec muze byt fakt, ze dane xml se bude rozsirovat:
<osoba jmeno="Ales" typ="programator" />Tento zapis by byl jiste validni, problem ale muze nastat ve chvili, kdy bych chtel dany typ dale rozsirit. Napriklad rict, ze se jedna o programatora pro javu, C# ci C++. Pote by tento navrh byl spatny, protoze typ by mel byt elementem, ktery bude obsahovat dalsi vlastnosti.
Jenom poznámka - pokud to bude rovnou atribut, tak pak nemůžeme přidávat jeho další vlastnosti (rozuměj - ne tak elegantně, IMHO):
<micuda> <barva>bila</barva> <prumer jednotky="mm">40</prumer> </micuda>vs.
<micuda barva="bila" prumer="40" prumer-jednotky="mm"/>
A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Otazkou je, jestli ma schema smysl. Co jsem zatim videl, tak schema objemem prevysovalo samotna data v XML.A ještě něco: pokud očekáváme, že bude hodnota z nějaké nevelké množiny (třeba máme jenom bílé, modré a žluté míče), tak bude asi lepší atribut, protože ten můžeme otestovat vůči schematu (myslím, že data vně nelze).
Jak kdy, ale dá se vůči němu krásně validovat.Ja to nepopiram. Pouze jsem konstatoval skutecnost, ze schema muze byt prehnane velke. Muj dojem je takovy, ze schema se zrovna moc nepovedlo. A i kdyz mam XML moc rad resp. nepouzivam nic jineho, tak validaci asi budu (pozn. jiz resim) (vzdy) resit primo v aplikaci.
Tiskni
Sdílej: